„Życie przed sobą” monodram o dojrzewaniu w nieprzystępnym i wrogim świecie wg kultowej powieści Ajara oraz spektakl „Sztuczka”, tragikomiczna historia nieszczęśliwej miłości pary artystów cyrkowych.
„Życie przed sobą” wg Emila Ajara,
„Sztuczka” wg „Magii” Sandora Marai,
reż. Jolanta Hinc-Mackiewicz
Czwartek, 14.04.2016, godz. 10.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 10 złotych w kasie SOK | Rezerwacje grupowe 87 563 85 08
spektakle dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
„ŻYCIE PRZED SOBĄ” wg Emila Ajara
na scenie Aleksandra Łazarska z Fabryki Monodramów i Teatru Efemerycznego
premiera spektaklu odbyła się 4 października 2015 roku
Monodram w wykonaniu Aleksandry Łazarskiej, uczennicy II kl. Gimnazjum nr 3. Opowieść o arabskim dziecku oddanym przez matkę na wychowanie byłej francuskiej prostytutce żydowskiego pochodzenia. Motywem przewodnim jest uczucie samotności i porzucenia, poszukiwanie miłości i okruchów radości przez dziecko, które, wydawałoby się, nie ma do tego żadnego powodu; dziecko bez przyszłości, bez bliskich, bez szans na odrobinę szczęścia.
„Życie przed sobą” było kultową powieścią francuską, także dlatego, że jej autor zakpił sobie z Akademii Goncourtów i zmieniając pseudonim, wbrew zasadom dwukrotnie zdobył najwyższą nagrodę.
OBEJRZYJ ZDJĘCIA Z PREMIERY SPEKTAKLU >>
„SZTUCZKA” wg Sandora Marai
na scenie aktorzy Teatru Efemerycznego
premiera spektaklu odbyła się 9 marca 2014 roku
Tragikomiczna historia nieszczęśliwej miłości pary artystów cyrkowych. Uwagę zwraca żywiołowa gra młodych aktorów Teatru Efemerycznego, przywołujących atmosferę cyrku poprzez wykorzystanie teatralnych metafor i pięknych scenicznych obrazów.
Spektakl „Sztuczka” według pomysłu Marcina Brzozowskiego, wykładowcy PWSFTviT w Łodzi wyreżyserowała Jolanta Hinc-Mackiewicz. Przedstawienie powstało na podstawie „Magii” Sandora Marai. Na scenie pojawią się utalentowani aktorzy z zespołu „Adepci Teatru” oraz z „Teatru Efemerycznego”.
Przedstawienie zdobyło pierwszą nagrodę na XX Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży w grudniu 2015 r.
OBEJRZYJ ZDJĘCIA Z PREMIERY SPEKTAKLU >>
Tematyka spotkania obejmuje:
- omówienie elementów dzieła scenicznego i rozumienia kodu teatralnego, którym posługuje się współczesny teatr: metafora budowana poprzez obraz, zestawienie scen, paralele, powtórzenia oraz multiplikowanie obrazów i postaci, gra symultaniczna i rola muzyki oraz rytmu gry,
- przygotowanie do pisania recenzji – omówienie problematyki poruszanej w utworach, na podstawie których powstały spektakle: czy rozumiemy i akceptujemy problemy dziecka muzułmańskiego, niekochanego i porzuconego przez rodziców, czy różnią się od problemów dziecka europejskiego; problemy pozbawiania wolności człowieka, braku relacji, a także potrzeba wyzwolenia się od ustalonego wizerunku.