Zgodnie z hasłem „Teraz my!” chwalimy swoje. Pokażemy Wam nasze talenty, pieczołowicie szlifowane w pracowniach SOK-u. Tym razem aż pięć spektakli i sześć monologów w wykonaniu utalentowanych młodych aktorów. Zabawne i wzruszające, za sprawą siły i szczerości emocji prowokują do uśmiechu i refleksji i młodszą, i starszą widownię.
Czwartek, 2.06.2016, godz. 9:00 i 10.30
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 7 zł w kasie SOK
Spektakle dla grup zorganizowanych. Rezerwacje tel. 87 563 85 18.
[su_heading size=”15″ margin=”0″]godz. 9.00 prezentacje dla uczniów szkół podstawowych[/su_heading]
BIJACZ – to wielki facet, który choć ma tyle lat, co wszyscy, jest największy z całej klasy i bije zawsze niespodziewanie albo kopie z całej siły. Najczęściej od tyłu. A my jesteśmy słabsi i mniejsi od niego. W każdej szkole znajdzie się taki… Trudno jest mu się przeciwstawić, nawet jeśli mamy poczucie, że słabszych trzeba bronić. Ale może warto stanąć z przeciwnikiem „nos w nos” i głośno powiedzieć, co się o nim myśli?
Spektakl wg opowiadania Małgorzaty Musierowicz, autorki wielokrotnie nagradzanej za swoją twórczość dla dzieci (m.in. Orderem Uśmiechu), wyreżyserowała Mirosława Krymska. Na scenie Jakub Chmielewski (9 lat), aktor Teatru Mniejszy od Mikrusa.
***
GRZECHOSPIS – krótka historia powstania przed pierwszą spowiedzią spisu niecnych występków i kłopotów z jego odczytaniem. Bohaterka przygotowuje się do pierwszej komunii i trochę niepokoi się pierwszą spowiedzią, która, wbrew oczekiwaniom, nie jest wcale taka prosta… W najlepszej wierze, babcia i starsza siostra chcą jej pomóc. A co z tej pomocy wyniknie, zobaczycie sami.
Spektakl wg tekstu Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich zobaczymy w wykonaniu Hanny Krzyżewskiej (12 lat) i reżyserii Joanny Łupinowicz.
***
OSKAR I PANI RÓŻA – oparta na głośnej powieści Érica-Emmanuela Schmitta z 2002 roku to opowieść o nieuleczalnie chorym 10-letnim chłopcu, który leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Jego sytuacja byłaby nie do zniesienia, gdyby nie wsparcie wolontariuszki – tytułowej pani Róży, która proponuje mu rozmowę z Bogiem.
„Oskar i pani Róża” to już drugi monodram w oparciu o książkę Schmitta w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz. Na scenie Samuel Salamon (13 lat), aktor Fabryki Monodramów i Teatru Efemerycznego.
***
Pomiędzy spektaklami usłyszymy pełne dowcipu i komizmu słownego krótkie monologi sceniczne wg tekstów Jana Brzechwy zaliczanych do klasyki literatury dziecięcej:
PCHŁA SZACHRAJKA w wykonaniu Agaty Dragan (10 lat), przygotowany pod opieką artystyczną Mirosławy Krymskiej,
BRUDAS w wykonaniu Julii Fałtynowicz (7 lat) przygotowany pod opieką artystyczną Grażyny Filipowicz-Karp.
[su_heading size=”15″ margin=”0″]godz. 10.30 prezentacje dla uczniów szkół gimnazjalnych[/su_heading]
ŻYCIE PRZED SOBĄ – spektakl wg kultowej powieści Emila Ajara nagrodzonej prestiżową nagrodą Akademii Goncourtów, to opowieść o arabskim dziecku oddanym przez matkę do nielegalnego sierocińca. Jego wychowaniem zajmuje się stara Róża, Żydówka i była prostytutka. Motywem przewodnim jest uczucie samotności i porzucenia, poszukiwanie miłości i okruchów radości przez dziecko bez przyszłości, bez bliskich, bez szans na odrobinę szczęścia.
„Życie przed sobą” wg zobaczymy w wykonaniu Aleksandry Łazarskiej z Fabryki Monodramów i Teatru Efemerycznego i reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz.
***
No cóż… WYWIADÓWKA to zawsze pewna niewiadoma. Szczególnie, jeśli babcia wraca z niej nieco zbulwersowana ocenami i sprawowaniem wnuczki. Żeby pannicy uświadomić wszystkie przewiny, następuje głośne czytanie uwag skrupulatnie zapisanych w dzienniczku ucznia. Ale czy to na pewno właściwy dzienniczek? Nie wszystkim będzie do śmiechu…
Monodram wykona 15-letnia Wiktoria Wiśniewska. Reżyser Joanna Łupinowicz jest również autorką scenariusza.
***
Pomiędzy spektaklami usłyszymy krótkie monologi sceniczne:
MROKI wg opowieści Jarosława Borszewicza pod tym samym tytułem w wykonaniu Bartka Krzywickiego (16 lat),
PAŃSTWO TAKIE SOM na podstawie „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w wykonaniu Wiktorii Łanczkowskiej
przygotowane pod opieką artystyczną Joanny Łupinowicz,
NIEPOKÓJ wg „Bezgrzesznych lat” Kornela Makuszyńskiego w wykonaniu Wiktorii Jasionowskiej (17 lat)
UŁUDA na podstawie bloga Wioletty Matuszko „Szast i prast” w wykonaniu Magdaleny Zygmunt (15 lat)
przygotowane pod opieką artystyczną Grażyny Filipowicz-Karp.