Geniusz w roli Boga. „Bóg Niżyński” w SOK

Teatr Polska: „Bóg Niżyński” Teatru Wierszalin z Supraśla oraz warsztaty
Czwartek, 6.11. godz. 18:00
Duża Scena SOK, ul. Jana Pawła II 5

Świetny, wielokrotnie nagradzany, niezwykle sugestywny spektakl, w którym sacrum miesza się z profanum. Obsada: „Niżyński, histeryczka, katatonik i kilku innych przeważnie dobrze śpiewających wariatów”.

Bilety: 30 zł (normalne) i 20 (ulgowe) w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu.
Spektakl dla widzów od 15 lat.
Czas trwania: 90 minut

Spektaklowi „Bóg Niżyński” towarzyszyły będą prowadzone warsztaty edukacyjne „Gdzie siedzą emocje?” – 6 listopada (czwartek) w godzinach 15:00-17:00 w w Sali Prób Suwalskiego Ośrodka Kultury. Liczba miejsc ograniczona! Więcej informacji i zapisy: Krystyna Kozioł, tel.: 667 447 474 i e-mail: krystyna.koziol@soksuwalki.eu

Suwalski Ośrodek Kultury poszukuje chętnych do rozdania ulotek na spektakl „Bóg Niżyński”. W zamian oferujemy bezpłatne wejściówki. Chętnych prosimy o kontakt z Krystyną Kozioł, tel. 667 447 474 i e-mail: krystyna.koziol@soksuwalki.eu

nizynski_2014_1920x1080_TP

,,Bóg Niżyński” to inspirowana „Dziennikami” Wacława Niżyńskiego historia genialnego tancerza, jego związku z twórcą słynnych Baletów Rosyjskich, Sergiuszem Diagilewem, i obłędu, który zaprowadził artystę do szpitala psychiatrycznego. Niżyński odprawia nabożeństwo żałobne za zmarłego kochanka, odgrywając swoje kolejne artystyczne wcielenia z „Pietruszki”, „Popołudnia fauna” i  „Święta wiosny”.  Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia, a także skruchy, staje przed widzami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan błogosławiący grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w obrzędzie, zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.

„Bóg Niżyński” nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci.

Bog_Nizynski_1_fot.Bartłomiej_Sejwa_m-e1402920455215   Bog_Nizynski_D_fot.Bartłomiej_Sejwa_m

Wacław Niżyński (ur. 12 marca 1889 w Kijowie, zm. 8 kwietnia 1950 w Londynie) – rosyjski tancerz i choreograf polskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych tancerzy baletu XX w. W wieku 30 lat, będąc na szczycie światowej kariery, Niżyński zaczął przejawiać objawy schizofrenii. Choroba wyeliminowała go ze świata baletu, uniemożliwiła reżyserowanie i skazała na pobyt w szpitalach psychiatrycznych przez ponad połowę życia. Genialny tancerz pozostawił fascynujący dokument choroby w postaci dzienników.

scenariusz i reżyseria: Piotr Tomaszuk
scenografia: Eva Farkasova, Jano Zavarsky
muzyka: Piotr Nazaruk
obsada: Rafał Gąsowski, Katarzyna Gacal , Dariusz Matys, Paula Czarnecka, Miłosz Pietruski

NAGRODY
Grand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, Gdynia 2007
Główna Nagroda na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kopriva 2007, Kopřivnice (Czechy)
Główna nagroda XV Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra 2007” w Toruniu
Grand Prix XIII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, Toruń 2006
Wyróżnienie za reżyserię XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Zespołowa nagroda aktorska XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Pobierz program spektaklu – KLIKNIJ

Patronami medialnymi spektakli prezentowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w ramach Teatr Polska są:

suwalkiinfo_logo_zawsze takieniebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznaradio5

RECENZJE SPEKTAKLU 

wierszalin_bog nizynski (3) wierszalin_bog nizynski (7)

Przedstawienie Piotra Tomaszuka o Wacławie Niżyńskim jest odtrutką na religijny kicz. (…) O przedstawienie Tomaszuka warto się jednak spierać, bo to jeden z niewielu przykładów teatru inspirowanego wiarą. To paradoks, że w Polsce, kraju manifestacyjnie katolickim, tak niewielu artystów ma odwagę podejmować kwestie grzechu i świętości, wiary i zwątpienia, tak dużo jest natomiast bezmyślnego kiczu religijnego. „Bóg Niżyński” jest na to skuteczną odtrutką.  (Roman Pawłowski, GAZETA WYBORCZA)

Wielki spektakl Tomaszuka(…) „Bóg Niżyński” to opowieść o rozpięciu ekstremalnym, o człowieku rozdartym między świętością a potępieniem, pomiędzy miłością a nienawiścią, pomiędzy sztuką, która wyzwala, a chorobą, która jest najwyższą ceną, jaką wypadnie zapłacić za artystyczną wielkość.(…) Znakomita muzyka Piotra Nazaruka, z mistrzowską sekwencją ludzkiego głosu, na który nakłada się ogromny pogłos, symbol szaleństwa Niżyńskiego, świetne ąuasi-cerkiewne chóry, ale i umiejętnie wybrane fragmenty „Święta wiosny” Stawińskiego: ta fonosfera idealnie współgra ze scenografią i sceniczna grą. (…) (Tomasz Mościcki, DZIENNIK)

 wierszalin_bog nizynski (7) nizynski_025

(…) Tu wszystko ma swoje miejsce i sens: każdy gest,(…) każdy pokłon, przesunięcie kotary, muśnięcie dzwonka, powtórzenie frazy po raz kolejny, znakomita muzyka Piotra Nazaruka (jedna z największych wartości spektaklu), wreszcie cała jego kompozycja – od przygotowań do rytuału po sam finał. Tomaszuk i jego aktorzy mają talent do uwodzenia widza: wystarczy kilka słów, rytm, prostota scenografii – i realia opowiadanej historii, jej koloryt – w tym przypadku klimat schyłku wieku i homoerotycznej Rosji – jest gotów. (Monika Żmijewska, GAZETA WYBORCZA)

Tomaszuk – ostatni romantyk, były prowokator. Teatr Piotra Tomaszuka zajmuje się dziś rozdarciem człowieka między aspiracją do świętości a przyrodzoną grzesznością, między wzlatującą do nieba duszą anielską a czerepem rubasznym ciągnącym w dół, w upokorzenie, mękę, ból. Zaszyty w odległym Supraślu dramaturg i inscenizator jest dziś być może ostatnim spadkobiercą romantyków, z ich wizją człowieka nieredukowalnego do roli biernej ofiary okoliczności zewnętrznych. (Jacek Sieradzki, PRZEKRÓJ)

wierszalin_bog nizynski (1) wierszalin_bog nizynski (6)

Diabelskie sztuczki. Na scenie wybudowano kaplicę. Równie dobrze mogła znajdować się ona na cmentarzu, jak i w domu wariatów. Równie dobrze jej wnętrze mogły wypełniać drewniane krzyże, jak i szubienice. Równie dobrze w jej szaroburym wnętrzu można było się modlić, tańczyć i opowiadać listopadową historię śmierci. Baletowe dziady to gawęda w rytm tanecznego pas. To mit, który opowiada o początkach kariery, skutkach homoseksualnego romansu i śmierci najbliższego przyjaciela. Wacław Niżyński to tragiczny bohater własnej legendy. (Anna Sieroń, GWÓŹDŹ PROGRAMU)

Geniusz w roli Boga. Dlaczego człowiek próbuje utożsamiać się z Bogiem? Czy tylko z powodu obłędu? (…) Biografia Wacława Niżyńskiego, genialnego tancerza rosyjskiego polskiego pochodzenia, bożyszcza tłumów zagubionego w homoseksualnym związku, jest kanwą tego przedstawienia, ale nie jego sensem. Sensu trzeba być może raczej szukać w pytaniu o cenę tego utożsamiania się, tego wzięcia świata we władanie, tej nieograniczonej wolności człowieka, która przecież jest zarazem odrzuceniem Boga rozumianego jako system wartości, jakich naruszyć nie można. (Grzegorz Józefczuk, GAZETA WYBORCZA)

Więcej informacji o Teatrze WIERSZALIN www.wierszalin.pl
Foto: Bartłomiej Sejwa / materiały Teatru Wierszalin.

TEATR POLSKA 2014

Teatr_Polska_2014_1600

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatru instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania  programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 19 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.

W programie TEATR POLSKA 2014 biorą udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Prapremier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

teatr

ORGANIZATOR

it_logo_mini

PARTNER

przewozy

PARTNERZY MEDIALNI

Program_1_PR

e-teatr_temp

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Romaszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk

teatr_polska_2014_afisze_6.indd


Opublikowano