„Światło – od pomysłu do realizacji”, wystawa ze zbiorów Teatru BAJ w Warszawie towarzysząca jubileuszowemu Wigraszkowi zachwyca niebanalnymi pomysłami i poziomem artystycznym. Lalki wykonane według projektów autorstwa Urszuli Kubicz-Fik to kolor, forma i życie tchnięte w przedmiot.
Niedziela, 12.06.2016, godz. 18:15,
Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5
wstęp wolny | wystawa czynna do 15.06.2016
Na wystawie można zobaczyć projekty wybitnej scenografki, projektantki lalek i kostiumów teatralnych Urszuli Kubicz-Fik oraz ich realizacje z zbiorów Teatru Baj z Warszawy. Wykorzystywane były w przedstawieniach takich jak: „Słońce w Dolinie Muminków”, „Cudowna lampa Alladyna”, „Herakles niezwyciężony”, „Wojna o echo”, „Parysada”.
Pomysł i aranżacja wystawy Beata M. Kochańska. Współpraca przy realizacji – Andrzej Zujewicz, Mieczysław Iwaszko.
Urszula Kubicz-Fik studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego (prof. Andrzej Wróblewski) i w Pozawydziałowej Katedrze Scenografii, włączonej następnie do Wydziału Architektury Wnętrz (Andrzej Sadowski, Marcin Jarnuszkiewicz – projektowanie scenografii, Irena Biegańska – kostiumografia, Zenobiusz Strzelecki – historia scenografii). Już jako studentka była asystentką scenografów: Pawła Dobrzyckiego, Andrzeja Sadowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza.
Praca magisterska była rozważaniami na tematy „Anny Livii” i „Epifanii” Jamesa Joyce’a (przekład Maciej Słomczyński), a przedstawieniem dyplomowym w 1988 roku – „Ptaki” Arystofanesa w PWST w Warszawie, w reżyserii Pawła Pochwały. Po uzyskaniu dyplomu projektowała scenografie dla teatrów dramatycznych w Polsce – Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru Dramatycznego, Teatru Szwedzka 2/4 i Komedia w Warszawie, następnie dla Teatru im. Osterwy w Lublinie i Teatru Dramatycznego w Kaliszu.
Od realizacji „Sklepu z zabawkami” A. Popescu (reż. W. Tomasz Stecewicz) w Teatrze Lalek w Wałbrzychu w 1988 roku, rozpoczęła projektowanie scenografii dla teatru lalek. Dzięki dawnej przyjaźni z aktorami Pantomimy Warszawskiej współpracowała także z teatrami ruchu – AKT, Sceną 96 i Bretoncaffe. Interesującym epizodem był udział w projekcie „Fruwająca Dziewica”, którego pomysłodawca – Paweł Pochwała – wraz ze studentami środkowoeuropejskich szkół teatralnych stworzył spektakl „Lizystrata”, wędrujący po miastach Europy Środkowej – od zamku w Reszlu, gdzie powstał i gdzie odbyła się jego premiera w 1990 roku – do Budapesztu, Wiednia, Pragi, Bratysławy i Warszawy.
Nagrody:
1998 – Atest Assitej – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego, „Księżniczka Elfów”, Scena 96, reż. Sławomir Krawczyński
2001 – Atest Assitej – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego, „Śnieżka”, Teatr Animacji, Poznań, reż. Janusz Ryl-Krystianowski
2010 – Nagroda za scenografię do sztuki „Córka króla smoków”, reż. Irena Dragan, Teatr Kubuś, Kielce, na II Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek ,,Złota Magnolia” w Szanghaju, Chiny.
Wystawa towarzyszy XV Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK