Gala wręczenia nagród Prezydenta Miasta Suwałk WŁÓCZNI JAĆWINGÓW
oraz wyjątkowy koncert Haliny Frąckowiak z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Ignacego Ołowia.
Piątek, 7.08.2015, godz. 18:00,
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 35 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Koncert gwiazdy polskiej estrady zostanie poprzedzony uroczystością wręczenia Włóczni Jaćwingów – nagród Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza – za wybitne osiągnięcia i sukcesy oraz zasługi dla Miasta Suwałk w poszczególnych obszarach aktywności społecznej i gospodarczej w 2014 r. Aby na żywo zobaczyć, kto otrzyma to prestiżowe wyróżnienie, wystarczy kupić bilet na koncert i zająć miejsce na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury tuż przed 18:00. Koncert Haliny Frąckowiak rozpocznie się tuż po gali.
HALINA FRĄCKOWIAK
Kariera Haliny Frąckowiak rozpoczęła się od koncertu „Czerwono-Czarnych”, na który za darmo wchodzili uczestnicy eliminacji do II Festiwalu Młodych Talentów w 1963 roku. Koleżanka późniejszej gwiazdy estrady przekonała ją do wzięcia udziału. Start zakończył się sukcesem – kwalifikacją do kolejnego etapu, a ostatecznie do finału Młodych Talentów w Szczecinie. W finale Halina Frąckowiak zaśpiewała „I’m sorry” Brendy Lee i znalazła się Złotej Dziesiątce Laureatów obok Katarzyny Sobczyk, Zdzisławy Sośnickiej, Marianny Wróblewskiej, Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy.
Po Festiwalu Młodych Talentów kariera Haliny Frąckowiak zaczęła nabierać rozpędu. W maju 1964 roku rozpoczęła występy w Klubie Stoczni Gdańskiej STER z zespołem „Tony” Ryszarda Poznakowskiego. Już wtedy uznany krytyk muzyczny Jerzy Waldorff przewidywał wielką karierę Frąckowiak, a nawet nazwał ją „drugą Demarczyk”. W późniejszych latach była też określana „pierwszą damą polskiego beatu” oraz „polską Arethą Franklin”.
Do 1972 roku, kiedy to rozpoczęła karierę solową, współpracowała z zespołami Czerwono-Czarni, ABC, Tarpany i Drumlersi. W tej ostatniej grupie Halina Frąckowiak występowała pod pseudonimem SONIA SULIN. W tym czasie powstały największe przeboje, które teraz są wizytówkami Haliny Frąckowiak – „Ktoś”, „Napisz proszę”, „Za mną nie oglądaj się”.
Po odejściu z ABC na początku 1972 roku Halina Frąckowiak zaczęła występować solo. Brała udział w licznych festiwalach, na których była wielokrotnie nagradzana. Kolekcjonowała triumfy w plebiscytach na najpopularniejszą i najlepszą piosenkarkę, a w 1973 roku podczas Festiwalu w Kołobrzegu zdobyła tytuł „Miss Obiektywu”. Nie było to takie ostatniej wyróżnienie. Dwa lata później uroda i fotogeniczność Haliny Frąckowiak zostały docenione w Opolu. W 1975 roku zajęła 2. miejsce w plebiscycie „Non-stopu” na „Wokalistkę 25-lecia”.
W kolejnych latach Halina Frąckowiak umacniała swoją pozycję na polskiej scenie muzycznej, nagrywała i koncertowała z innymi uznanymi postaciami estrady, nagrywała płyty. W 1985 roku zaśpiewała podczas Festiwalu w Opolu utwór „Papierowy księżyc”, który stał się kolejnym przebojem w jej repertuarze.
W 1993 roku Halina Frąckowiak za całokształt dokonań artystycznych otrzymała w Opolu „Złotą Płytę” od Polskich Nagrań. Wcześniej cztery z pięciu albumów piosenkarki zyskały status złotych. W 2006 roku do publiczności trafiła szósta solowa płyta Haliny Frąckowiak pt. „Przystanek bez drogowskazu… Garaże gwiazd”.
Halina Frąckowiak na scenie obecna jest już od wielu lat i nadal chętnie bierze udział w licznych koncertach, włącza się w akcje charytatywne, występuje podczas festiwali i nagrywa płyty. Talent i umiejętności wokalne Haliny Frąckowiak docenia kolejne pokolenie miłośników muzyki.
Informacje pochodzą z oficjalnej strony internetowej Haliny Frąckowiak: www.halinafrackowiak.pl
SUWALSKA ORKIESTRA KAMERALNA
Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Orkiestra regularnie koncertuje w kraju oraz za granicą uczestnicząc również w koncertach muzyki rozrywkowej (m. in. z Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”). Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu „Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach.
W styczniu 2014 roku orkiestra zainaugurowała „Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen.
więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej – KLIKNIJ
Organizatorzy:
Współorganizatorzy:
Współpraca:
Sponsor główny:
Sponsorzy:
Patroni medialni: