Ciekawie rozwija się aktorska przygoda Filipa Szczepkowskiego, wychowanka Pracowni Teatralnej SOK prowadzonej przez Mirosławę Krymską. Ostatnio Filip zagrał Sollie’go w japońskiej produkcji „Persona non grata”, brał udział w zdjęciach do serialu TVP2 „Krew z krwi 2” i odebrał stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla uczniów uzdolnionych artystycznie, które pomoże mu w dalszym rozwoju talentu.
Filip Szczepkowski od najmłodszych lat rozwija swój talent aktorski w Pracowni Teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury (wcześniej MDK) prowadzonej przez pedagoga dramy, instruktorkę Mirosławę Krymską. Zajęcia te przygotowują dzieci i młodzież do twórczego działania.
Przygoda Filipa z aktorstwem zaczęła się kiedy miał 4,5 roku. Przyszedł wówczas na jedną z ostatnich prób spektaklu „Trupa Pana Dropsa”, w którym grał jego starszy brat i niejako „z marszu” z niezwykłą naturalnością przedstawił etiudę, która pokazała, że posiada on cechy, które pozwalają mu wchodzić z rzeczywistością w reakcję twórczą. Kolejne powierzone mu przez reżyserkę Mirkę Krymską role: dziecka w „Stój. Nie ruszaj się!” Teatru Form Czarno- Białych Plama (główna nagroda Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych MOST w Gdańsku), Małego Księcia w „Małym Księciu odnalezionym” Teatru Mikrus (główna nagroda aktorska w festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna BUT), „Kabaret Horrorek” Teatru Mniejszego od Mikrusa (III nagroda Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży w Białymstoku), akcjach parateatralnych Teatru Nie Po Godzinach potwierdziły, że Filip posiada wiele cech, które można określić jako znamionujące szczególne uzdolnienia teatralne, a więc aktorskie, dramatyczne, językowe, muzyczne.
Filip grał też z sukcesami w monodramach, jednej z trudniejszych form teatralnych. W wieku 6 lat zaprezentował swój pierwszy monodram „3 x R”, czyli Rozczarowany Rumak Romuald”. Do Ogólnopolskiego Konkursu Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” przystąpił, gdy nie spełniał jeszcze kryterium wiekowego. Zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną za największą indywidualność konkursu. Dwa lata później za drugą wypowiedź sceniczną z monodramem „Co mam” także otrzymał I miejsce oraz nagrodę aktorską. Wówczas przygoda Filipa z aktorstwem nabrała tempa. W Suwalskim Ośrodku Kultury wypatrzył go Wiesław Komasa. Aktor zachwycił się 6-latkiem i polecił go swojemu synowi, reżyserowi Janowi Komasie, u którego Filip zagrał Jasia Zawadzkiego w superprodukcji „Miasto 44” debiutując – ważną dla fabuły filmu i istotną z punktu reżysera rolą. W filmie Filip występował u boku Józefa Pawłowskiego, Moniki Kwiatkowskiej, Anny Próchniak, Sławomira Suleja, Antoniego Królikowskiego, Grzegorza Daukszewicza, Tomasza Schuchardt, Michała Żurawskiego.
– Janek Komasa jest cudownym człowiekiem i reżyserem. Na planie ma wyjątkowy i specyficzny sposób pracy. Jest bardzo mądry, bardzo dobry dla wszystkich, zaraża swoją energią, jest jak wódz alfa – dzieli się wrażeniami z planu Filip – młodszy brat głównego bohatera „Miasta 44”.
Rola w „Mieście 44” otworzyła Filipowi drogę do kolejnych filmów i seriali. Jeszcze na planie „Miasta 44” otrzymał propozycję roli „Pawełka Madejskiego” w „Hotelu 52” w reżyserii Grzegorza Kuczeriszki.
Następnie Filipa można było obejrzeć w III i IV serii „Przyjaciółek”, gdzie wcielił się w rolę chłopca z Domu Dziecka i zagrał u boku Joanny Liszowskiej, Marcina Rogacewicza, Moniki Pikuły, Elżbiety Jarosik, Modesta Rucińskiego, Anity Sokołowskiej, Magdaleny Stużyńskiej-Brauer, Małgorzaty Sochy i Mariusza Słupińskiego.
W listopadzie Filip zakończył pracę na planie międzynarodowego filmu produkcji japońskiej „Persona non grata” w reżyserii Cellina Gluck’a, gdzie porozumiewając się w języku angielskim towarzyszył Zbigniewowi Zamachowskiemu i Partycji Soliman (filmowi rodzice Filipa), Andrzejowi Blumenfeldtowi, Marcinowi Korczowi, Christoferowi Stormsowi oraz gwieździe filmu w „Kraju Kwitnącej Wiśni” Toshiakiemu Karasawie (odtwórcy głównej roli), Borysowi Szycowi, Michałowi Żurawskiemu, Maciejowi Zakościelnemu, Agnieszce Grochowskiej, Annie Grycewicz i Katarzynie Kwiatkowskiej.
„Personan non grata” to historia Chiune Sugihary – japońskiego dyplomaty pracującego na terenie Litwy, który w czasie II wojny światowej uratował ponad 10 tysięcy Żydów, wydając im nielegalne wizy tranzytowe przez Japonię do Curacao. Do dziś Sugihara jest jedynym przedstawicielem Japonii, który znajduje się w gronie „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Premiera anglojęzycznego filmu odbędzie się jesienią 2015 roku w Tokio.
Szybciej, już od 1 marca , Filipa będzie można zobaczyć w roli „Kacpra” u boku Wiesława Komasy, Gabrieli Muskały, Agaty Kuleszy, Izabeli Kuny, Szymona Bobrowskiego, Andrzeja Andrzejewskiego, Mariusza Bonaszewskiego w serialu sensacyjnym „Krew z krwi2” w reżyserii Jana Komasy.
Na zdjęciach Filip z serialową mamą (Gabriela Muskałą) i dziadkiem (Wiesław Komasa)
Ostatnio talent Filipa został doceniony. Suwalczanin otrzymał stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla dzieci uzdolnionych artystycznie. Filip jest najmłodszym stypendystą w 10-letniej historii stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. Jako współprowadzący był też objawieniem gali wręczenia stypendiów. Po gali Filip udzielił wielu wywiadów, każdy zaczynając od słów: „Wszystko zaczęło się od tego, że poznałem Panią Mirosławę Krymską, która zaproponowała mi monodram…”.