20.08.2022 | 2. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo

20 sierpnia 2022 r. | 2. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo

Ostatni dzień rozpoczął się śniadaniami z dokumentem “20 lat Wajda School”, projekcją filmu “Symfonia Fabryki Ursus” w reż. Jaśminy Wójcik oraz spotkaniem z reżyserem Feliksem Falkiem. Po południu odbyły się animacje familijne, które rozpoczęto przy domu Andrzeja Wajdy, na ulicy Wojska polskiego 27. Wieczorem odbyła się Gala Finałowa, a podczas niej wręczenie nagród, koncert  Marysi Sadowskiej. Na zakończenie trwającej trzy dni filmowej uczty odbyła się projekcja filmu “Piosenki o miłości” w reż. Tomasza Habowskiego.

Podczas Gali Finałowej Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo poznaliśmy laureatów konkursu filmów krótkometrażowych.
Jury w składzie: Filip Marczewski (przewodniczący jury), Urszula Grabowska oraz Andrzej Pągowski jednogłośnie postanowiło przyznać:
  • I miejsce z nagrodą Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza o wartości 10 000 zł Janowi Bujnowskiemu za film “Diabeł”.
– Za wciągającą filmową trawestację “Fausta” i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie “Ile jest warta ludzka dusza?”. Klimatyczne, zrealizowane na taśmie filmowej zdjęcia, świadomą reżyserię, aktorstwo i zaskakującą puentę.
  • II miejsce z nagrodą pieniężną o wartości 3000 zł Aleksandrze Folczak za film “Poczekalnia”.
– Za poruszający zapis zbiorowego doświadczenia będącego efektem przymusowego zniewolenia i przypomnienie naszych myśli i obaw z początku trwającej wciąż pandemii.
  • III miejsce z nagrodą pieniężną o wartości 2000 zł Bartoszowi Brzezińskiemu za film “Skowyt”.
– Za wrażliwie poprowadzoną opowieść o kształtowaniu się własnej tożsamości w zderzeniu ze stereotypami rządzącymi opinią społeczną.
  • wyróżnienie dla Grzegorza Piekarskiego za film “Niewolnik”.
– Za konsekwencję formalną, intrygujące kreacje aktorskie oraz precyzję i dbałość o dopełniającą się wzajemnie przestrzeń fabularną i wizualną.
 
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! Życzymy dalszych filmowych sukcesów!

Organizatorami Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo są Miasto Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzej Pągowski i partnerstwie z Wajda School oraz Fundacją Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód.

Sponsorzy: Bank BNP Paribas i ASPI – producent narzędzi dla branży drzewnej i meblarskiej.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk.

Partner: Województwo Podlaskie, Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy

Patronat medialny: TVP Kultura, TVP3 Białystok, Radio Nowy Świat, ChilliZET, Radio 5, Miesięcznik Kino, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Dwutygodnik Suwalski oraz portale Niebywałe Suwałki, Suwałki24.pl, Suwałki.info i Kurier Suwalski.


Fot. Kamil Jutkiewicz 

Kategoria: Galerie