Zrobieni w balona? TEATR POLSKA w Suwałkach

Barwny i sentymentalny portret obecnych 30-latków. Które ich marzenia się spełniły? Co zostało z zachwytu kapitalizmem i demokracją? Co pamiętają z lat 90-tych? Kolorowe produkty w sklepach? Mydełko Fa? Stana Tymińskiego? A może smak gumy balonowej?

“Rewolucja balonowa” Julii Holewińskiej
Poniedziałek, 19.10.2015, godz. 19.00
Bilety grupowe – tylko 12 zł!
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 20 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu.

Promocja dla grup liczących minimum 10 osób –
bilety grupowe w cenie 12 zł
do nabycia w kasie SOK lub do zarezerwowania na www.bilety.soksuwalki.eu!

UWAGA! Spektakl dla widzów od 13 lat.

Młodzież 13+ i osoby dorosłe zapraszamy na warsztat teatru dokumentalnego (czas trwania: 2 godziny). 
Wstęp wolny. Zapisy pod adresem: sok@soksuwalki.eu. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona.

Ciągle robiłam balony, ale coraz trudniej było dostać gumę Donald. Zastąpiła ją Hubba Bubba. Mój balon rósł i rósł. Był coraz większy, aż w końcu ja sama znalazłam się w tym balonie. Sama, ale jednak nie do końca. Obok mnie siedział Mc Giver z twarzą wielkiego niedźwiedzia.
fragment monodramu – CZYTAJ WIĘCEJ

autor: Julia Holewińska
występują: Katarzyna Maria Zielińska, Ksawery Wójciński (kontrabas)
reżyseria: Sławomir Batyra
wizualizacje: Katarzyna Kural Sadowska
scenografia: Katarzyna Maria Zielińska
zdjęcia do wizualizacji: FOTO NOVA – Tomasz Wierzejski
ruch sceniczny: Kaya Kołodziejczyk
muzyka: Ksawery Wójciński
oprawa graficzna: STUDIO LAS – Michał Krul & Marta Podsiadło
materiały filmowe (pomysł i realizacja): Magdalena Batyra & Jacek Bassa

rewolucjabalonowa
fot. Michał Krul

Sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat 90. widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany. Kim są dziś? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać? Co tak naprawdę pamiętamy z tamtych lat? Kolorowe produkty w sklepach? Mydełko Fa? Stana Tymińskiego? A może po prostu smak gumy balonowej?

Ta niezależna produkcja to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem. Aktorce towarzyszy na scenie kontrabasista – muzyka ilustruje i nadaje rytm akcji, a także przywołuje cytaty muzyczne (m.in. „Monalizę” Papa Dance, czy „Telefony” Republiki). Po premierze w warszawskim Teatrze Powszechnym, to druga, odświeżona odsłona monodramu Katarzyny Marii Zielińskiej.

Czas trwania spektaklu: 75 minut

Aktorka mówi, śpiewa, naśladuje dźwięki natury i głosy przeróżnych postaci. Finezyjnej formie muzycznej towarzyszą migawki starych zdjęć przedstawiających rzeczywistość przełomu ’89 roku. Spektakl mówi o naszej niedawnej historii, czymś dla nas niezwykle bliskim. Jest dla tych, którzy te emocje pamiętają oraz dla tych, którzy chcą je odkryć i przeżywać teraz, którzy poszukują kontaktu ze sztuką ambitną i rozrywkową w jednym.

rewolucjabalonowa2
fot. Jan Bałdyga

Odtwórczyni głównej roliKatarzyna Maria Zielińska – to absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie (2005), ukończyła także szkołę muzyczną pierwszego stopnia oraz była słuchaczką szkoły muzycznej drugiego stopnia w klasie skrzypiec. Na scenie zadebiutowała już na trzecim roku studiów monodramem „Goście” w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Od 2005 roku jest aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie. W czerwcu 2012 r. otrzymała Nagrodę Publiczności dla Najlepszej Aktorki na 3. Festiwalu Konfrontacji Młodych m-teatr za monodram: „Rewolucja Balonowa” w reżyserii Sławomira Batyry. Karierę filmową rozpoczęła od filmów: ”Pręgi”, „Oda do Radości – Morze”, ”Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

Widzom telewizyjnym znana z seriali „Magda M.” oraz „Ula Brzydula”. W zeszłym roku na ekranach kinowych można było ją oglądać w nagradzanym filmie reż. Leszka Dawida ”Jesteś Bogiem”, gdzie wcieliła się w rolę dziennikarki. Obecnie można ją zobaczyć w najnowszych produkcjach Teatru Powszechnego spektaklu “Wojna i pokój” reż. Marcin Liber, i “Dziewczynach do wzięcia” reż. Piotr Ratajczak.

julia_holewińska
Julia Holewińska

Autorka tekstu – Julia Holewińska, mimo młodego wieku, ma już na swoim koncie kilka sztuk granych w Polsce i na świecie – w tym kontrowersyjną i nagradzaną sztukę o działaczu “S”, który zmienił płeć, monodram o dziecięcym doświadczeniu inwazji konsumpcjonizmu, a także mroczną, psychoanalityczną historię o winach ojca – myśliwego. Najnowsza sztuka Julii Holewińskiej “Ziemia niczyja” pisana razem z niemieckim dramatopisarzem Lotharem Kittsteinem opowiada o relacjach polsko-niemieckich widzianych z perspektywy dzisiejszych młodych ludzi.

Zastanawiałam się, czy mamy coś takiego jak doświadczenie pokoleniowe – mówi autorka sztuki, dramatopisarka Julia Holewińska. – Od wielu lat w Polsce wspólne przeżycia związane były z historią, i to traumatyczną: rok ’56, ’68, “Solidarność”, stan wojenny. Doszłam do wniosku, że nam brak takiego wydarzenia – to jest nowe w polskim społeczeństwie. Może dlatego nie możemy zrobić rewolucji? Dla nas najbardziej znacząca jest transformacja – jesteśmy ostatnim pokoleniem, które pamięta PRL, ale już zostało wychowane w kapitalizmie. “Rewolucja…” podejmuje temat pamięci, jej ulotności, tego, co zostaje – część wydarzeń z naszej przeszłości wypieramy, inne idealizujemy.

rewolucja-plakat-new-logotypy-TeatrPolska

Patroni medialni cyklu TEATR POLSKA w Suwalskim Ośrodku Kultury:

suwalkingpl-bez-slogan-v1NIEBYWALE_SUWALKI-1tvs24-esuwalki24radio5suwalkiinfo_logo dwutygodnik


TeatrPolska_Logo_Color

it_logo

Struktura360-KulturaDostepna-lifting-LOGO-czarne

250_lat_logo

e-teatr_temp


TEATR POLSKA 2015

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz siódmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 91 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna  zakwalifikowała do drugiego etapu 17 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

W programie TEATR POLSKA 2015 zaprezentujemy spektakle:
„A niech to Gęś kopnie!” w reżyserii Marty Guśniowskiej, Teatru Animacji w Poznaniu
„Jakiś i Pupcze” w reżyserii Piotra Szczerskiego, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
„Jasiu albo Polish Joke” w reżyserii Macieja Podstawnego, Teatru Nowego w Zabrzu
„Męczennicy” w reżyserii Anny Augustynowicz, Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego  w Wałbrzychu
„Męczennicy” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, TR Warszawa
„Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” w reżyserii Rafała Urbackiego, Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
„Ony” w reżyserii Aliny Moś-Kerger, Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim
„Ostatnia Miłość” w reżyserii Samuela Atzmona Wircera, Fundacji Kresy 2000 z Nadrzecza
„Piotruś i wilk” w reżyserii Bernarda Bielenia, Białostockiego Teatru Lalek
„Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego, Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie
„Remus” w reżyserii Remigiusza Brzyka, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku
„Rewolucja balonowa” w reżyserii Sławomira Batyry, MA Fundacji z Warszawy
„Sanatorium” w reżyserii Kariny Adamczak-Kasprzak i Agaty Ambrozińskiej-Rachuty, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu
„Tata ma kota” w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego, Fundacji Sceny InVitro
„Tato” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie
„The Hideout/Kryjówka” w reżyserii Pawła Passiniego, Centrum Kultury w Lublinie
„Tylko jeden dzień” w reżyserii Agaty Kucińskiej, Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze
„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w reżyserii Krzysztofa Popiołka, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

***

Program TEATR POLSKA 2015 trwa od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

Kategoria: Archiwum