Spektakl „Osad” Teatru KRZYK w ramach cyklu „Teatr Niebywały”
Poniedziałek, 14.04, godz. 12:00 (grupy szkolne) i 18:00
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5
W drugiej odsłonie cyklu „Teatr Niebywały” będzie można zobaczyć „Osad” Teatru Krzyk z Maszewa. Aktorzy będą na wyciągnięcie ręki, gdyż miejsca publiczności znajdują się na scenie…
Bilety: 30 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
SPEKTAKL „OSAD” Teatry Krzyk z Maszewa
Reżyseria: Marek Kościółek
Scenariusz: zespół
Występują: Anna Giniewska, Marcin Pławski, Mateusz Zadala, Davit Baroyan oraz Mariusz Bolałek
Muzyka: Tomasz Litra
Światło: Szymon Lewiński
„OSAD”
Plastyczna, gęsta od znaczeń i obrazów opowieść teatralna o tajemniczym przybyszu z zewnątrz, który próbuje odnaleźć się w silnej grupie współczesnych celebrytów i egocentryków. Przychodzi do nich z czystą ideą i czystymi intencjami. Istotny jest dla niego szerszy kontekst – rzeczywistość, która domaga się reakcji i interwencji. Społecznych postaw i zachowań.
Czy uda mu się oprzeć powszechnej w tej grupie tendencji do samozachowawczości i reprezentowania wyłącznie własnych interesów? Czy uda mu się nie zrobić pierwszego kroku do konformizmu? Czy – jeśli mu się nie uda – znajdzie w sobie dosyć siły, by zetrzeć z siebie tytułowy OSAD, który nieodzownie pojawia się po przyjęciu każdej pierwszej niemoralnej propozycji?
– Poszukiwanie w sobie postaw niezależnych to nie grymas chwili, ale rzetelny i szczery codzienny trud zderzania się z własnym niepokojem o czasy, w których zanikają artystyczne i ważne społecznie manifesty. Odsłanianie w sobie pamięci o tych wszystkich, którzy swoją postawą i determinacją zasługują na szacunek i grupowe przywoływanie – jest naszym obowiązkiem. Robimy to, stając naprzeciw korporacyjnym wpływom, wszelkim racjom uznanym i uprawomocnionym, artystycznemu upupieniu, pustym okrzykom i bezwładności obecnej klasy politycznej – powiedział o spektaklu reżyser Marek Kościółek.
MEDIA O SPEKTAKLU „OSAD”:
„Osad to opowieść o zakłamaniu środowisk, które poza maską niezależności, barwnych charakterów i szerokich horyzontów okazują się bandą niewyróżniających się niczym pustych nierobów, służalczych wobec urzędników, od których zależy ich byt. Reżyser Marek Kościółek zawsze ostro rozprawia się z poruszanymi problemami. A że jego zespół po dekadzie wspólnego działania jest jedną z najmniej uwikłanych w politykę, a zarazem jedną z najlepszych technicznie grup alternatywnych w Polsce, o bardzo rozpoznawalnym stylu, tym mocniejsze razy zadaje ich sceniczna wypowiedź…” (Adam Karol Drozdowski, Teatr nr 12/12)
TEATR KRZYK
TEATR KRZYK – teatr alternatywny założony w 2002 roku w Maszewie przez Marka Kościółka, kierownika teatru i reżysera spektakli, byłego aktora Teatru Brama z Goleniowa i absolwenta Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.
Utworzony w maszewskim Ośrodku Kultury i Sportu, od roku 2007 działa niezależnie jako stowarzyszenie teatralne. Pracuje w pomieszczeniach po dawnej kotłowni (tzw. „Kotłoffnia”). Animator kultury w gminie Maszewo, organizuje zajęcia warsztatowe i dydaktyczne. Organizator licznych akcji happeningowych („Razem ’89”), projektów społecznych („Aktywny senior w Gminie Maszewo”) i wymian międzynarodowych („Bez kontrastów”, „Odkorzenianie”). Gospodarz organizowanych w Maszewie festiwali: Ogólnopolskiej Biesiady Teatralnej WEJRZENIA i Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru KRZYKOWISKO.
Teatr Krzyk, nazywany przez krytykę teatralną „niezwykle energetyczną grupą”, cechuje dynamika pracy, ekspresja, plastyka ruchu i obrazu scenicznego oraz absolutna bezkompromisowość podejmowanych w spektaklach tematów i formy teatralnej. Spektakle Krzyku są jak życie – aktorzy bywają wobec siebie brutalni całkiem na serio, bez markowania roli; krew, która pojawia się na przedstawieniach, nie jest chemicznym barwnikiem. Teatr zdobywa liczne nagrody, od lat jest obecny w mediach oraz na wszystkich najważniejszych przeglądach i konkursach teatralnych. Ważniejsze spektakle Teatru Krzyk: „Głosy”, „Szepty”, „Wydech”, „Osad”.
– Im więcej z siebie dajesz, tym bardziej się przywiązujesz. Im więcej dajesz, tym bardziej utwierdzasz się w przekonaniu, że to, co robisz ma sens, a droga, którą kroczysz, jest twoją prawdziwą drogą. Tak było ze mną. Maszewa w ogóle nie znałem. Postanowiłem jednak zrobić tam teatr. Od tego postanowienia minęło siedem lat. Nie ukrywam, że parę razy miałem dosyć, bo zderzenie małej miejscowości z kipiącym energią teatrem wywołuje potężne iskrzenie – mówi Marek Kościółek szef i założyciel teatru Krzyk z Maszewa.
16 kwietnia w godzinach 13:00 – 21:00 w Sali Kameralnej SOK aktorzy Teatru Krzyk poprowadzą warsztaty teatralne. Cena warsztatów: 18 zł. Ilość miejsc ograniczona.
„TEATR NIEBYWAŁY”
„Teatr Niebywały” to nowy cykl przedstawień teatralnych, prezentowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Zapraszamy do współpracy teatry, które swoimi spektaklami wywołują twórczy ferment w Polsce i na świecie. Dotykają spraw aktualnych, społecznie istotnych i ważnych w życiu jednostek. Tworzą projekty autorskie albo obracają się w kręgu wysokiej literatury, klasycznej i współczesnej. Z tym, że na nowo odczytanej. Nigdy nie omamią widza ideą łatwej rozrywki i nie zwolnią go z myślenia. Proponują tematy i formę sceniczną, która zawsze w którymś momencie nas czymś zaskoczy. Sprowokuje do wspólnej, nierzadko burzliwej rozmowy po spektaklu.
Swoje przedstawienia pokażą w cyklu „Teatr Niebywały” teatry repertuarowe, alternatywne i impresaryjne. Łączy je jedno – udało im się wypracować przestrzeń ambitnych działań artystycznych, która nie pozostawi obojętnym nikogo, kto określa siebie człowiekiem myślącym i czującym. Udało im się stworzyć wokół siebie krąg stałych, wiernych odbiorców tych przedstawień i stopniowo poszerzać go o kolejnych widzów. Zdobywają znaczące nagrody na największych europejskich festiwalach teatralnych, choć wcale tego nie planowali. Ale także – na festiwalach najmniejszych, elitarnych i egzotycznych.
Cykl „Teatr Niebywały” rozpoczął się 1 marca spektaklem „Blackbird” niezależnego Teatru TrzyRzecze z Białegostoku. Drugim niebywałym spektaklem będzie „Osad” Teatru Krzyk z Maszewa. Wzywający do buntu przeciw schematom!
Patroni medialni cyklu „Teatr Niebywały”