Promocja książki „Mądrość piaskownicy” autorstwa księdza Antoniego Gabrela
Poniedziałek, 2.06, godz. 11:00
Sala Kameralna SOK
Ksiądz Antoni Gabrel pochodzi z Suwalszczyzny. W swojej książce wspomina rodzinne strony, najściślejszą ojczyznę, dzieciństwo i szczęśliwe chwile spędzone na wsi, szumiące łany pszenicy, kaczeńce i chabry.
„Mądrość piaskownicy” to zbiór stu anegdotek dziecięcych, do których ksiądz Antoni dał komentarze będące „wspaniałą edukacją duchową dorosłych”. Autor zwraca uwagę na to, „czego nie powinniśmy pomijać w kontaktach z dziećmi, a co tak naprawdę jest najważniejsze, czyli okazywanie szacunku, zachowanie godności i wspieranie autonomii dziecka oraz bycie autentycznym w swoim postępowaniu” (H . Mazur, Wstęp do tomiku).
Druga część książki zatytułowana „W poprzek schodów” to zbiór kilkudziesięciu wierszy, w których z wielką kulturą poetycką podaje ksiądz odbiorcom prawdy teologiczne i nagle odkrywamy, że są one tak oczywiste, aż dziw, że ich do tej pory nie zauważaliśmy. We wszystkim dostrzega dobro, wobec tego przekonuje: „Bóg jak o skarb zabiega o ciebie”.
Wspomina w tym tomiku rodzinną, uroczą Ziemię Suwalską, swoją najściślejszą ojczyznę, dzieciństwo i szczęśliwe chwile spędzone na wsi, szumiące łany pszenicy, kaczeńce i chabry. Przywołuje też pamięć, o rodzicach i przyjaciołach i o bracie, zasłużonym nauczycielu i działaczu społecznym tych Ziem.
Jego optymizm każe wierzyć, „że choć przychodzi noc, nie zawsze jest to ciemność i jeszcze pozostaje nadzieja, a mądrość każe dojść, gdzie Mistrz”.
Ksiądz Antoni Gabrel, filozof, socjolog, urodzony na Podlasiu w 1935 r. W swoich utworach wykazuje się wrażliwością charakterystyczną dla ludzi tamtych stron, ludzi kochających Boga, przyrodę, drugiego człowieka, pogodnych i życzliwych każdemu stworzeniu.
W latach 70. ubiegłego stulecia, był duszpasterzem Duszpasterstwa Akademickiego „WĘZEŁ”, dyrektorem domu zakonnego, proboszczem Parafii św. Teresy w Łodzi, misjonarzem w Hondurasie i rektorem tamtejszego seminarium Duchownego, organizatorem i dyrektorem Zespołu Szkół Salezjańskich i dyrektorem Policealnej Szkoły Biznesu i Administracji w Poddębicach, a ostatnio redaktorem naczelnym salezjańskiego miesięcznika Pro Memoria. Obecnie pracuje w parafii salezjańskiej w Żyrardowie.
Jest autorem wielu zbiorów poezji, homilii okolicznościowych, rozważań wielkopostnych, wspomnień z pielgrzymek po Polsce, rubieżach dawnej Rzeczypospolitej i sanktuariach Europy. Dewiza jego życia zawarta jest w stwierdzeniu: „To wielki dar być przyjacielem Boga i ludzi przez całe życie”.
Ksiądz Antoni jest zawsze pogodnie nastawiony do całego świata, a jego wiersze to modlitwy pełne radosnego dziękczynienia, urzekająco proste i szczere, a jednocześnie niezwykle głębokie. Autor jest wdzięczny Bogu za wszystko, co przeżywa, „za przyjaciół, za ludzi prawych i uczciwych, wątpiących i błądzących, za deszcz, co nas wzbogaca i słońce, które Pan rozdaje”.
Jego optymizm widoczny jest w wielowierszach, a zamiłowanie do dowcipów mogliśmy podziwiać w książce wydanej z okazji 50–lecia kapłaństwa, zatytułowanej „Piknik pod aureolą, czyli „bądźcie szczęśliwi w swojej wierze” JPII .
We wstępie do niej autor pisze: „Dowcipy i żarty to bezcenny dar Boży. W wielu przypadkach zawierają mądrość biblijną, są świadectwem mądrości ludowej, panujących obyczajów oraz sytuacji politycznej…Żarty i dowcipy unoszą się nad naszą ziemią i rozweselają serca ludzkie na całym globie”