Wystawa grafik Joanny Maziewskiej i Małgorzaty Olewnik Galeria „Na Marmurach” SOK, ul. Noniewicza 71
Wstęp wolny. Wystawa czynna do 30 października
Joanna Maziewska
Urodzona 10 października 1988 roku w Suwałkach. Tytuł magistra uzyskała w Instytucie Sztuk Pięknych w Olsztynie na Wydziale Sztuki na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom licencjacki przygotowywała w pracowni grafiki warsztatowej pod kierunkiem dr hab Aleksandra Woźniaka, za który dostała wyróżnienie. Praca pt. ,,Książka artystyczna’’ została wyróżniona i pod przewodnictwem prof. Małgorzaty Chomicz była na wystawie zbiorowej we Włoszech.
Praca dyplomowa również została wykonana w pracowni grafiki warsztatowej pod kierunkiem dr hab. Aleksandra Woźniaka. Jest to zbiór prac przedstawiających naczynia krwionośne ludzkiego ciała połączone z drzewami. Dzielą się na cztery bloki tematyczne wykonane techniką wypukłodruku oraz akwaforty. Ciało ludzkie jest zbudowane właśnie z takich drzew – drzew życia. Tematyka prac jest przenośnią tego, jak człowiek zależny jest od natury. Pozwoliło to autorce prac na podjęcie się tematu z dwóch stron. Z jednej strony to kolorowe prace, pełne życia, niezmiennie kojarzące się z drzewami – ich harmonią, ciepłem oraz spokojem. Z drugiej jednak strony jest to obraz braku poszanowania do natury, brak zastanowienia się, dlaczego żyjemy, dzięki czemu żyjemy i jaki to ma na nas i naturę wpływ. Wszystko to prowadzi niestety do wyniszczenia, zarówno ludzkiego ciała jak i drzew. Dlatego prace podzielone są na jasne i ciemne. Cywilizacja jest coraz słabsza jednocześnie wyniszczając to, co daje jej życie. Jest to moja refleksja na temat życia.
Grafika warsztatowa daje wiele możliwości – z jednej pracy można zrobić coś, czego nie miało się w planach. Można spojrzeć inaczej na prace, mieć w każdej chwili inny pomysł na ,,twórcze’’ odbicie blach.
Małgorzata Olewnik
Urodziła się w Pasłęku. Tam też mieszkała na stałe do czasu rozpoczęcia nauki w Państwowym Liceum Plastycznym im. E.Mendelsohna w Olsztynie. Liceum to ukończyła dyplomem ze specjalności reklama wizualna otrzymując ocenę celującą. Obecnie jest studentką II roku studiów magisterskich w Instytucie Sztuk Pięknych w Olsztynie na Wydziale Sztuki na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom licencjacki przygotowywała w pracowni grafiki warsztatowej pod kierunkiem dr hab Aleksandra Woźniaka, za który dostała wyróżnienie. W swojej twórczości oscyluje wokół tematów związanych z ciałem ludzkim przedstawiając jego formy zarówno w scenach abstrakcyjnych jak i narracyjnych. Wyraża się w wielu technikach grafiki warsztatowej wykorzystując szerokie spektrum możliwości plastycznych jakie ze sobą niosą.