Świat rzeczy małych stanowi swoisty mikrokosmos, którego eksploracja przynosi jego badaczom wiele radości i satysfakcji. Spojrzenie na otaczający nas świat z całkowicie odmiennej perspektywy ubogaca, uwrażliwia i zmienia sposób jego postrzegania. Wystawa prac uczestników zajęć pracowni makro- i mikrofotografii Marka Misia.
galeria Chłodna 20, ul. Noniewicza 71,
wystawa czynna do 11.10.2015
wstęp wolny
Kolejna już wystawa uczestników zajęć, które mam przyjemność prowadzić, pt. „Z obiektywem w mikroświaty”, prezentuje fotografie ośmiorga autorów: Joanny Adamczewskiej, Doroty Alby, Bartosza Baraniewicza, Aleksandry Karwel, Justyny Misiukiewicz, Pauliny Pajer-Giełażys, Dariusza Polakowskiego, Emilii Wysockiej.
1. 2.
1. Bartosz Baraniewicz – Pająk kwietnik (makrofotografia) 2. Dariusz Polakowski – Brokuł (mikrofotografia)
Różnorodność tematów fotograficznych oraz indywidualne podejście poszczególnych autorów znalazło swoje odbicie w zestawie fotografii składających się na całość ekspozycji. Znajdziemy tu zarówno ujęcia wchodzące w zakres fotografii zbliżeniowej, czy makrofotografii, jak i zdjęcia wykonane za pomocą mikroskopu. Zwłaszcza te ostatnie, najczęściej zupełnie egzotyczne dla osób, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z tego rodzaju fotografią, w rzeczywisty sposób odkrywają przed nimi całkowicie inne światy.
3. 4.
3. Dorota Alba – Glicyna 4. Joanna Adamczewska – Lek na odciski (mikrofotografie)
Zajrzenie do wnętrza brokułu, czy papryki, albo spojrzenie na piękne i nieograniczone wprost w swojej kolorystyce i różnorodności formy mikrokrystaliczne, sprawia, że zaczynamy na wszystko patrzyć nieco inaczej. Zaczynamy oglądać świat fotograficznie, a popularne warzywa, kwiaty, lekarstwa, czy woda z jeziora to już nie to samo, co przedtem. Wszystko zaczyna być postrzegane w roli potencjalnego tematu fotograficznego.
5.
5. Justyna Misiukiewicz – Substancja chemiczna EDTA (mikrofotografia)
Fotografie zbliżeniowe oraz makrofotografie zostały wykonane przy zastosowaniu różnorodnych technik służących do zwiększania skali odwzorowania – od soczewek nasadkowych, poprzez odwrócenie obiektywu, użycie pierścieni pośrednich, aż po zastosowanie obiektywu „makro”.
6. 7.
6. Aleksandra Karwel – Malutki bratek 7. Emilia Wysocka – Krople wody na koniczynie polnej (makrofotografie)
Mikrofotografie zostały wykonane przy użyciu techniki polaryzacyjnej, w znaczny sposób wzbogacającej kolorystykę obrazów. Bardzo barwne zdjęcia spod mikroskopu nie są zatem w żadnym wypadku produktem obróbki w programie graficznym, lecz efektem odpowiedniego oświetlenia preparatu już na etapie fotografowania.
Marek Miś, kurator wystawy
8.
8. Paulina Pajer-Giełażys – Aparaty szparkowe w liściu tulipana (mikrofotografia)
Sponsorem wystawy jest:
Pracownia mikro i makrofotografii prowadzi zajęcia z mikrofotografii, a także fotografii zbliżeniowej i makrofotografii. Zajęcia mają na celu rozbudzenie zainteresowania amatorów fotografii mikrofotografią oraz wspólne odkrywanie mikroświatów przy pomocy mikroskopu. Uczestnicy zostaną zapoznani z aspektami technicznymi i artystycznymi mikrofotografii a także makrofotografii. Szczegółowych informacji odnośnie wolnych miejsc udziela prowadzący zajęcia. WIĘCEJ – TUTAJ