„Bocian” potrzebuje wsparcia, by polecieć

22 lipca ruszą zdjęcia do nowej etiudy filmowej „Bocian”. Będzie ona kręcona na Podlasiu w ramach projektu Chronotop. Można wesprzeć powstanie „Bociana”.

Od 29 czerwca przez portal „polakpotrafi” zbierane są środki, z których zostanie wsparte powstanie filmu. Fundusze zbierane będą do 13 sierpnia, więc jest jeszcze trochę czasu. Można wpłacić złotówkę lub dużo, dużo więcej (nie ma ograniczeń). Oprócz satysfakcji, że wsparło się fajny projekt, przewidziane są różne miłe nagrody. Szczegóły na:  www.polakpotrafi.pl/projekt/bocian-film-krotkometrazowy.


„BOCIAN”

Młody mężczyzna o ksywie „Bocian” przyjeżdża ze stolicy na wschodnie Podlasie. Trafia do miejscowego przemytnika Pauluka, który ma go przeprowadzić przez zieloną granicę…

Jest duszno i parno. Miejscowi przygotowują się do Nocy Kupały. Przeprawa przez granicę zaczyna się opóźniać…

Gdy Bocian dochodzi do siebie, rozpoczyna oniryczną odyseję przez polsko-białoruskie pogranicze. Na drodze pojawiają się miejscowe rusałki, młoda Wietnamka i „żołnierz wyklęty”…

Jednakże Bocian uparcie „leci” ku przeznaczeniu…

TWÓRCY

Scenariusz i reżyseria:
Janusz Gawryluk
– absolwent Państwowego Studium Cyrkowego w Julinku (specjalizacja: ekwilibrystyka), filologii białoruskiej na UW i Laboratorium Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa UW, gdzie pobierał wiedzę u Tadeusza Słobodzianka, śp. Marka Nowakowskiego i Macieja Drygasa. Autor opowiadań pt. „Cykl pogoni” będących literacką mapą Białorusi, drukowanych w czasopismach poświęconych literaturze „Wyspa” i „Chimera. Współpracował z Polskim Radio, miesięcznikiem „Czasopis” i tygodnikiem „Polityka”. Pomysłodawca i organizator Warszawskiego Festiwalu Kina Białoruskiego BULBAMOVIE >>>.  Animator kultury białoruskiej w Polsce i polskiej na Białorusi.

Zdjęcia:
Egor Efimov
– absolwent Mińskiej Akademii Sztuki i Warszawskiej Szkoły Filmowej (wydział operatorski). Mieszka i pracuje w Warszawie. Więcej na: www.filmpolski.pl

Dźwięk:
Siarhiej „Szloma” Łabandzieuski
– współpracował z największymi białoruskimi zespołami muzycznymi jako realizator dźwięku (m. in. NRM, Todar Wajciuszkiewicz, Neuro Dubel, Pomidoroff, Narodny Albom). Od paru lat mieszka w Warszawie, pracując jako tzw. „złota rączka”. Dzięki projektowi Chronotop, chcielibyśmy go przywrócić do  umiłowanej „krainy dźwięku”.

Obsada:
Hanna Kulakova – Pola
Projektantka odzieży i właścicielka marki KRASA oferującej oryginalne, białoruskie sukienki na różne okazje. Promotorka języka białoruskiego, biorąca udział w wielu inicjatywach społeczno-kulturalnych na Białorusi.

Łukasz Woźniakowski – Bocian
Lider warszawskiego zespołu muzycznego „Riders of the ecstasy”. Absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej (wydział montażu filmowego). Zagrał główną rolę w etiudzie „Białoruskie porno” (projekt Chronotop, obecnie film jest na etapie postprodukcji).

Roman Warszycki – Pauluk
Dziennikarz i operator TVP Białystok.

Cezary Goliński – Sprzedawca z obwoźnego sklepu
Wieloletni korespondent Gazety Wyborczej w Mińsku. Obecnie dziennikarz Belsat TV.

Krzysztof Angielczyk – Cypa
Podlaski performer i pracownik białostockiego radia Racja.  Prowadzi satyryczny portal internetowy „VAŠA NIVA”.

Valery Ruselik – kierowca szajki przemytników
Aktor i dziennikarz. Zagrał Borysa w etiudzie „Tajemnica garbatej jamy”.


Opublikowano