Środy Seniora: tańce suwalskie z Małgorzatą Wojdełko

Odkryjemy tajemnice tradycyjnych suwalskich tańców. Choć starsze osoby mogą dobrze znać temat, być może jednak również dla nich pewnym zaskoczeniem będą karoboczki, walc Aleksandra, polki i walce w lokalnych odmianach dawnej Wileńszczyzny. A jakich tańców nauczy nas Małgorzata Wojdełko podczas listopadowych warsztatów? To niespodzianka.

Środa, 30.11.2016, godz. 17.00
Sala Prób, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

Tradycyjne tańce suwalskie, wydawałoby się, że zupełnie zapomniane, obecnie zostały zrekonstruowane i mogą być tańczone przez następne pokolenia. Choćby kapelus – taniec pochodzący z kultury żydowskiej, mocno zakorzenionej w XIX-wiecznych Suwałkach. Początki osiedlenia się tu Żydów sięgają XVIII wieku (pozwolenie od kamedułów wymienione w przywileju lokacyjnym), główna fala osadnictwa to najprawdopodobniej początki XIX stulecia, po zajęciu tego terenu przez Prusy po III rozbiorze Polski.

Żydowski kapelus został włączony do programu widowiska Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” o wielokulturowej Suwalszczyźnie przełomu XIX i XX wieku – „W podsuwalskiej oberży”. W sobotni wieczór w karczmie na przedmieściach Suwałk spotykały się różne światy: Polacy, Litwini, Żydzi. Żydowski taniec tańczono tradycyjnie: oddzielnie kobiety i mężczyźni. Przychodzi jednak moment, kiedy przełamane zostaje tabu, a sztywna tradycja ustępuje miejsca serdecznej i żywiołowej zabawie. Choreografię tańca stworzył Jarosław Wojciechowski, muzykę zaaranżował Krzysztof Krzesicki.

w podsuwalskiej_oberzy_slider
W podsuwalskiej oberży początków XX wieku spotykały się różne stany i wyznania. Tradycyjnie oddzieleni tańczący dokonują przełomu i zaczynają wspólny taniec. Fragment widowiska „W podsuwalskiej oberży” ZPiT „Suwalszczyzna”, zaprezentowany podczas jubileuszowego koncertu z okazji 65-lecia Zespołu, Suwałki, 2016. Fot. Piotr Kopciał.

Więcej o tradycyjnych tańcach suwalskich można przeczytać na Dziedzictwo Suwalszczyzny >>


W ramach comiesięcznych spotkań zapraszamy seniorów do wspólnego spędzania czasu oraz rozwijania pasji i zainteresowań. Zachęcamy do uczestnictwa w spektaklach i warsztatach, a także wycieczkach w najciekawsze miejsca na Suwalszczyźnie w ramach projektu „Cztery pory roku na Suwalszczyźnie z seniorami”, zakładającego spotkania z niebanalnymi ludźmi, zwiedzanie interesujących zakątków ziemi suwalskiej oraz warsztaty m.in.: rękodzieła, pieczenia chleba, produkcji serów. Sprawdź program spotkań w 2016 r.


Patroni medialni cyklu:

dwutygodnik nowiny suwalskie
suwalkiinfo_logo suwalki24 GLOS_SENIORA_logo-OK


Opublikowano