Spotkanie z aktorami Teatru Efemerycznego i Fabryki Monodramów – Martyną Kleszczewską, laureatką Złotej Igły na XII Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce w kategorii monodram oraz Samuelem Salamonem. W programie spektakle „Mój ojciec” oraz „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”.
Piątek, 03.03.2017, godz. 9:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
wstęp: 10 zł w kasie SOK | rezerwacje grupowe: 87 563 85 18
reżyseria i prowadzenie lekcji: Jolanta Hinc-Mackiewicz
czas trwania: 120 minut
tematyka lekcji: omówienie elementów dzieła scenicznego wykorzystanych w spektaklu: scenografii, światła, muzyki, gry aktorskiej, elementów dramaturgii w konstrukcji scenariusza oraz rozumienia kodu teatralnego
w programie:
godz. 9.00 – „Mój ojciec” i „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir” POBIERZ ofertę >>
MÓJ OJCIEC | premiera 11.02.2017
w wykonaniu Samuela Salamona
„Mój ojciec” to drugi monodram w wykonaniu Samuela Salamona. Pierwszym była opowieść „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Tym razem Samuel wciela się w postać żydowskiego nastolatka, którego czeka nagła zmiana losu. Najważniejszą postacią w jego dotychczasowym życiu był ojciec. Matkę spotykał w wyznaczone przez sąd dni, macochy nie lubi. Nagle wszyscy czegoś od niego oczekują, najbliżsi żądają, by był gotowy wypełnić zadania ponad miarę jego wieku. A on chciałby cieszyć się wiosennym słońcem…
Dylematy bohatera spektaklu, dorastającego chłopaka z dobrej rodziny – być posłusznym dorosłym czy odważyć się wyrazić własne zdanie – są podobne do tych, które mają dzisiejsi nastolatkowie.
ZABRALI MNIE W NOCNEJ KOSZULI NA SYBIR | premiera 22.10.2016
w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej
Opowieść 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na Sybir – miejsce zesłań pokoleń Polaków i innych narodów włączonych w orbitę oddziaływania najpierw wielkiej Rosji, potem Związku Sowieckiego. W roli głównej Martyna Kleszczewska, laureatka wielu nagród i wyróżnień na prestiżowych festiwalach i konkursach teatralnych (Złota Igła XII Festiwalu Teatrów Małych, Ostrołęka 2016, Złota Podkowa na XIII Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem, Suwałki 2016, I miejsce na XXI Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych, Łomża 2016).
Spektakl nie epatuje cierpieniem ani bestialstwem oprawców, a jednak, dzięki sprawnemu aktorstwu i oszczędnej, precyzyjnej reżyserii, pozwala poczuć emocje dziecka, które, wyrwane ze szczęśliwego i bezpiecznego kręgu rodziny, w jednej chwili zostaje zmuszone, by dorosnąć.
Fot. Piotr Kopciał