Spotkanie z aktorami Teatru Efemerycznego i Fabryki Monodramów. W programie: „Nie-żyj chwilą”, „Czego szukam?” i „Los utracony”. Spektakle o trudnych wyborach i wyrzeczeniach, których czasem wymaga od nas miłość, o dylematach i rozterkach młodych ludzi na progu startu w dorosłe życie.
Piątek, 19.05.2017, godz. 9.00, 12.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
wstęp: 10 zł w kasie SOK | rezerwacje grupowe: 87 563 85 18
reżyseria i prowadzenie lekcji: Jolanta Hinc-Mackiewicz
czas trwania: 120 minut
tematyka lekcji: omówienie elementów dzieła scenicznego wykorzystanych w spektaklu: scenografii, światła, muzyki, gry aktorskiej, elementów dramaturgii w konstrukcji scenariusza oraz rozumienia kodu teatralnego
w programie:
godz. 9.00 – „Nie-żyj chwilą” i „Czego szukam?” POBIERZ ofertę >>
godz. 12.00 – „Los utracony” i „Nie-żyj chwilą” POBIERZ ofertę >>
NIE-ŻYJ CHWILĄ | premiera 8.04.2017
w wykonaniu Aleksandry Łukowskiej
Co się z nami dzieje, gdy tracimy najważniejszą osobę w swoim życiu? Czy jesteśmy gotowi zrobić dla niej wszystko? Spektakl opowiada o wielkiej miłości, o tym, do czego zdolny jest człowiek, żeby uratować kogoś, kogo kocha.
Dla bohaterki spektaklu miłość jest wartością najważniejszą. Kiedy jest zagrożona – bezpieczeństwo, pasja, a nawet rodzina stają się niczym. Odrzucając je, jest gotowa zejść z dobrej drogi i wkroczyć na złą ścieżkę. A nawet zanurzyć się w koszmarze bez reszty.
Spektakl oparto na powieści Dawida Grossmana, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych pisarzy izraelskich.
CZEGO SZUKAM? | premiera 8.04.2017
w wykonaniu Pauliny Cieraszko
Opowieść o dylematach i marzeniach młodej dziewczyny – miłości, spełnieniu w sztuce, wyborze sensownego zawodu. Jej niepokoje i lęki związane są z przyszłością. Czy świat nie wyrzuci jej poza nawias społeczeństwa, jeśli zdarzy jej się pomylić i zboczyć z właściwej ścieżki? Jest w tym przedstawieniu młodzieńczy strach przed popełnieniem błędu, jest męczące otoczenie prymitywnych rówieśników spędzających czas w kawiarniach na miałkich rozmowach. Jak w tym odnaleźć siebie i nie cierpieć?
Odpowiedzi nastolatka szuka w słowach piosenek. Mimo intensywności przeżywania przez bohaterkę „jaskółczego niepokoju” spektakl ma optymistyczny wydźwięk. Dzieje się tak także dzięki emocjom niesionym śpiewem.
Spektakl według „Po zmierzchu” H. Murakamiego i „Domu róży” H. Klimko-Dobrzanieckiego.
LOS UTRACONY
w wykonaniu Samuela Salamona
„Los utracony” to kolejny monodram w wykonaniu Samuela Salamona. Pierwszym była opowieść „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Tym razem Samuel wciela się w postać żydowskiego nastolatka, którego czeka nagła zmiana losu. Najważniejszą postacią w jego dotychczasowym życiu był ojciec. Matkę spotykał w wyznaczone przez sąd dni, macochy nie lubi. Nagle wszyscy czegoś od niego oczekują, najbliżsi żądają, by był gotowy wypełnić zadania ponad miarę jego wieku. A on chciałby cieszyć się wiosennym słońcem…
Dylematy bohatera spektaklu, dorastającego chłopaka z dobrej rodziny – być posłusznym dorosłym czy odważyć się wyrazić własne zdanie – są podobne do tych, które mają dzisiejsi nastolatkowie.
Fot. Piotr Kopciał