Zapraszamy na taneczną wyprawę po świecie – m.in. do Mołdawii, Grecji i na Węgry. Wszechstronny instrumentalista, dyrygent oraz kompozytor Woytek Mrozek, któremu będzie towarzyszyła Suwalska Orkiestra Kameralna, wystąpi także w roli przewodnika uzbrojonego w wiadomości, ciekawostki i anegdoty.
Piątek, 10.11.2017, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 35 i 25 (ulgowe) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
„Tańce świata” to autorski program stanowiący zbiór tradycyjnych/etnicznych tańców opracowanych na orkiestrę smyczkową, kameralną czy symfoniczną. Projekt ten sięga najodleglejszych korzeni muzyki i we współczesnym świecie ociera się o wirtuozerię wypracowaną na przestrzeni stuleci. Uniwersalizm narracji języka muzycznego i jego niebywała ekspresja są pomostem między wykonawcami i słuchaczami, co buduje emocjonalne więzi pozytywnej energii.
U podstaw tego projektu legły słowa Jeana Paula Richtera, niemieckiego pisarza epoki Romantyzmu: „Muzyka jest niewidzialnym tańcem, a taniec niesłyszalną muzyką”. Dzięki wirtuozerii wykonawców, oryginalnemu brzmieniu i rytmice utworów bez trudu możemy przenieść się w odległe zakątki świata i wyobrazić sobie żywiołowe tańce cygańskie, żydowskie czy greckie. Taniec to przecież odwieczna sztuka wyrażania emocji, uniwersalny język jednoczący ludzi, powrót do praźródeł. Niemal każdy z prezentowanych utworów utrzymany jest w odmiennej stylistyce, czemu towarzyszą precyzyjnie dobrane i urozmaicone aranżacje oraz kompozycje Woytka Mrozka.
Usłyszymy m.in. najbardziej znane i najpiękniejsze tańce z różnych stron świata, takie jak mołdawskie Jok i Syrba, czy starogrecki Jasapico Servico, ale i utwory słynnych kompozytorów muzyki klasycznej, np. Taniec Węgierski nr 5 Johanna Brahmsa. Nie zabraknie „Tańca Greka Zorby” Mikisa Theodorakisa i „Czardasza” Vittorio Montiego. Wszystkie melodie, zwłaszcza tańce żydowskie, w interpretacji Woytka Mrozka nie tylko zachwycają świat brawurową, mistrzowską techniką gry oraz idealnym wyczuciem charakteru muzyki, ale wręcz porywają do tańca. Zadziwiająca jest w tym programie przede wszystkim różnorodność rytmu i tempa wykonywanych kompozycji.
Ciekawostki dotyczące wykonywanych utworów, wiadomości o instrumentach oraz anegdoty opowiadane przez Woytka Mrozka są dodatkową atrakcją koncertu. Okazuje się, że mistrz świetnie łączy różne role: wszechstronnego instrumentalisty, dyrygenta, kompozytora i konferansjera. Woytek Mrozek udowodnił niejednokrotnie, że lubi przekraczać schematy dzielące muzykę na popularną i elitarną, szukając nowych środków wyrazu i sposobów dotarcia do szerokiej publiczności.
Woytek Mrozek to jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów klarnetu, kompozytor, aranżer i dyrygent, o którego grze sam mistrz Yehudi Menuhin powiedział, że „wyróżnia się oprócz znakomitej techniki dużą inteligencją muzyczną oraz ciepłym dźwiękiem, spontanicznością i uczuciowością”, słynie z niekonwencjonalnych pomysłów i nieposkromionej wyobraźni. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej i Hochschule für Musik w Monachium współpracuje z najlepszymi orkiestrami i artystami polskimi i zagranicznymi. Jest zdobywcą licznych nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach. Program, który zostanie zaprezentowany w Suwałkach, objeździł niemal cały świat, wszędzie odnosząc niebywałe sukcesy. Artyście na scenie towarzyszyć będzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.
Program „Tańce Swiata” potwierdza kunszt wszystkich występujących artystów, a dla wielu widzów może być odkryciem nieznanych kręgów muzyki, sposobów jej wykonania, możliwości instrumentów. To właśnie jest najcenniejsze w koncertach Woytka Mrozka – odkrywanie radości płynącej z obcowania z muzyką.
W programie:
- M. Teodorakis – Taniec Greka Zorby
- W. Mrozek – Jasapico Servico – taniec starogrecki
- W. Mrozek – Jok i Syrba – taniec mołdawski
- W. Mrozek – Taras Klezmer – taniec klezmerski
- V. Monti – Czardasz
- J. Bock – Skrzypek na dachu – Sunrise Sunset
- J. Bock – Skrzypek na dachu – La Haim
- W. Mrozek – Romanian Hora / taniec rumuński
- W. Mrozek – Samuel Freilah / taniec klezmerski
- W. Mrozek – Wiosenna Hora / taniec rumuński
- B. Kovac – Sholem Alekhem / muzyka klezmerska
- B. Kovac – Balcan for clarinet and strings
- W. Mrozek – Syrba Leutari / taniec mołdawski
- J. Brahms – Taniec węgierski nr 5
Obchodząca w tym roku Jubileusz 10-lecia pracy artystycznej Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan, a od sierpnia 2008 r. funkcję dyrektora artystycznego sprawował Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Obecnie tę funkcję pełni Krzysztof Jakub Kozakiewicz.
Orkiestra towarzyszyła na scenie tak wielu wybitnym solistom jak: Kevin Kenner, Krzysztof Trzaskowski, Maciej Frąckiewicz, Magdalena Bojanowicz, Sylwester Sobola, Maria Machowska, Beata Wardak, Leszek Świdziński, Andrzej Olewiński, Rafał Grząka, Rafał Dudzik, Jakub Grabe-Zaremba, Jan Roszkowski, Adam Roszkowki, Magdalena Idzik, Sandra Kopijkowska, Robert Cieśla, Ryszard Cieśla, Joanna Krasuska-Motulewicz, Marlena Borowska, Justyna Samborska, Maciej Bogumił Nerkowski, Grzegorz Mackiewicz, Piotr Kopietz, Natalia Bartyzel, Radosław Sobczak, Tomasz Strahl, Darius Mažintas, Janusz Olejniczak.
Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej chętnie współpracują również z artystami nurtu rozrywkowego. Zagrali m.in. ze Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”. Wielkim powodzeniem cieszyły się występy z Haliną Kunicką i z Tadeuszem Woźniakiem. Znakomicie przyjęty został „Muzyczny wieczór z miłością” z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem i koncert z okazji jubileuszu Janusza Strobla. Ogromnym sukcesem okazały się koncerty noworoczne – „Salsa symfonicznie” z Jose Torres & Havana Dreams oraz koncert z Orkiestrą Sinfonia Viva pod batutą Tadeusza Radziwonowicza, podczas którego muzycy wystąpili ze Zbigniewem Wodeckim. Orkiestra współpracowała również z cenioną w Polsce i na świecie wokalistką jazzową Agą Zaryan oraz, przy okazji Soulwałki Gospel Workshop, światowymi gwiazdami gospel – Norrisem Garnerem (USA), Isaakiem E. Howardem (USA), Phillipem Carterem (USA), Michelle John (UK) i Markiem Beswickiem (UK). Więcej o Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej >>