Bochiński gościem Festiwalu Fantastyki

Tomasz Bochiński odkryje podczas Festiwalu Fantastyki Portal Północny Wschód tajniki tworzenia literatury fantasy i science-fiction.


Spotkanie z Tomaszem Bochińskim, pisarzem fantasy i science-fiction
Sobota, 14 września, godz. 16:00
sala prób Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Spotkanie z Bochińskim odbędzie się w ramach Festiwalu Fantastyki Portal Północny Wschód. Wstęp na spotkanie na podstawie całodniowego biletu na festiwal (15 złotych) lub karnetu na 3 dni (30 złotych). Bilety i karnety do nabycia w kasie SOK lub na www.bilety.soksuwalki.eu.

002
Tomasz Bochiński to czołowy przedstawiciel polskiej sceny fantasy i science-fiction. Gatunkiem zafascynował się dzięki ojcu, który podsyłał mu klasykę i zachęcał do czytania.

Bochiński dość szybko podjął próby pisania, ale początkowo wszystkie jego teksty w szufladzie. Debiutu doczekał się wieku 25 lat w fanzinie „Kwazar”. Za swój prawdziwy debiut sam Bochiński uważa jednak zamieszczenie opowiadania na łamach Tygodnika Studenckiego „Politechnik”.

Na kolejną odsłonę swojej twórczości Bochiński kazał czekać trzy lata. W 1988 roku wydał wraz z Wojciechem Bąkiem historyczny tomik „Królowa Alimor”. Historyczny, gdyż był pierwszym polskim cyklem opowiadań połączonych osobami głównych bohaterów.

Początek lat 90-tych przyniósł dwie powieści Bochińskiego – space-operę „Kurierzy galaktycznych szlaków” oraz obszerne fantasy „Sen o złotym cesarstwie”. Szczególnie ta druga książka jest warta uwagi, gdyż była na tamten czas oryginalna, będąc jednocześnie jedną z pierwszych polskich powieści fantasy. W „Śnie o złotym cesarstwie” w postkatastroficznym świecie spotykają się kultury, które realnie nie miałyby szans na zetknięcie. Mroczna powieść z otwartym zakończeniem za oś ma różnice kulturowe i wpleciony w nie dramat dwóch adwersarzy.

W połowie lat 90-tych nastąpił krach polskiego rynku literatury. Bochiński publikował na łamach magazynu literackiego „Fenix”. To w tym piśmie ukazał się jedno z najważniejszych opowiadań w dorobku pisarza – „Koniec Tysiąclecia”, czyli alternatywna historia dziejów Polski z elementami fantasy.

Na początku XXI wieku Bochiński wrócił na rynek z lżejszymi gatunkowo tekstami. Stosował czarny humor, jako bohatera opowieści umieszczał grabarza, a w 2006 roku zebrał wszystkie opowiadania i opublikował w tomie „Wyjątkowo wredna ceremonia”. Przygody grabarza Elizabediatha Moncka zwieńczył Bochiński powieścią „Bogowie przeklęci”. Siłą tego swoistego cyklu z grabarzem w roli głównej był nie tylko czarny humor, ale też niezwykle plastyczne postaci bohaterów oraz żywe interakcje zachodzące między nimi.

Jednocześnie Bochiński rozwijał w swojej twórczości inny nurt. Poważniejszy, który prezentował w historiach spod znaku „urban fantasy” dziejących się na warszawskiej Pradze. Opowiadania przykryte przygodą i niesamowitością zadają pytania o sens i przyczyny zmian zachodzących szybko w obecnym świecie. Ukazują prawdziwych ludzi w niecodziennych sytuacjach i przybliżają krajobraz stołecznych dzielnic. Za najlepsze z cyklu zostało uznane opowiadanie „Cudowny wynalazek pana Bella”, które w plebiscycie czytelników „Nautiliusa” uznane zostało opowiadaniem 2007 roku.

Bochiński ma jeszcze jedną stronę swojej twórczości. To prześmiewcze opowieści o potworze Pufciu. Bohater bajek, opowiastek dla dzieci wykazuje pewne podobieństwo do Shreka. Bochiński tworzył te opowieści w sposób wielopoziomowy, więc czytelnik w każdym wieku znajdzie w nich coś dla siebie – młodszy przygody wesołego Pufcia, a starszy trafny komentarz do aktualnych tematów i zjawisk.

Na spotkanie zapraszamy nie tylko zainteresowanych tajnikami procesu twórczego fantasy, ale także miłośników gatunku – zarówno najmłodszych, jak i tych starszych. Każdy będzie mógł znaleźć odpowiedzi na pytania, którego go nurtują.


Opublikowano