Tego koncertu nie można przegapić. Światowej sławy polski dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, wysoko ceniony w dziedzinie opery, gościnnie dyryguje najlepszymi orkiestrami na całym świecie. W Suwałkach gościnnie poprowadzi muzyków Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.
Sobota, 4.08.2018, godz. 20.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 40 zł (normalne), 25 zł (ulgowe) KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Beneficjenci Programu „Suwalska Rodzina Plus” mają prawo do nabycia biletu z 50% ulgą. Szczegóły >>
Sprawdź szczegółowy program XIX Letniej Filharmonii AUKSO Wigry 2018 >>
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiował teorię muzyki, kompozycję oraz dyrygenturę w klasie Stanisława Wisłockiego. Laureat III nagrody w Konkursie dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie. Był m.in. dyrektorem muzycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Capital Radio Wren Orchestra w Londynie a także dyrektorem artystycznym i muzycznym (w latach 2002–2005 również dyrektorem naczelnym) Teatru Wielkiego − Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2006-2013 Dyrektor Artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu (obecnie Orkiestry Symfonicznej NFM), a od stycznia 2009 do stycznia 2012 dyrektor muzyczny NOSPR − Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
[su_quote cite=”Jacek Kaspszyk, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej” url=”http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,19955110,0,Jacek-Kaspszyk-o-filharmonii-XXI-wieku.html”]Wiele osób twierdzi, że trzeba repertuar dostosowywać do ludzi. Ja uważam, że repertuar jest zawsze drugorzędny, pierwszorzędną sprawą jest jakość i to, w jaki sposób muzykę przedstawia się widzom. Jeżeli coś jest bardzo dobrze zrobione, jest wspólna aura pomiędzy dyrygentem i orkiestrą, to emanuje ona na publiczność, która to potrafi docenić, nawet jeśli prezentowana muzyka jest wymagająca.[/su_quote]
Dyryguje gościnnie renomowanymi orkiestrami, np. Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, orkiestrami filharmonicznymi w Sztokholmie, Oslo i Pradze, Filharmonią Flandryjską, Orkiestrą Radia Bawarskiego, Wiener Symphoniker, Rundfunk-Sinfonieorchester w Berlinie, Orchestre de Paris, Orquesta Nacional de España, Filharmonia i Yomiuri Nippon Orchestra w Tokio, orkiestrami symfonicznymi w Hongkongu i Nowej Zelandii, a na kontynencie amerykańskim San Diego Symphony, Cincinnati Symphony, Winnipeg Symphony i Calgary Symphony.
Dyrygował też na scenach operowych, m.in. w teatrach w Lyonie, Bordeaux, Sztokholmie, Düsseldorfie, Zurychu, Detroit, Glasgow, Leeds, w Angielskiej Operze Narodowej czy w paryskiej Operze Komicznej. Współpracuje z Filharmonią Narodową, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Warszawską Operą Kameralną oraz Warszawską Orkiestrą Symfoniczną.
Jacek Kaspszyk ma w dorobku liczne nagrania płytowe, m.in. dla EMI i Collins Classics. Jego nagranie Concerto Lugubre Tadeusza Bairda z WOSPR wyróżniono nagrodą Edisona, a nagranie Króla Rogera z Teatrem Wielkim – Operą Narodową zyskało pozytywną recenzję w magazynie Gramphone oraz nominację do Nagrania Roku Magazynu Muzycznego BBC.
Od 1 września 2013 Jacek Kaspszyk pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej. Już w pierwszym dniu jej sprawowania poprowadził zespoły Filharmonii Narodowej na finałowym koncercie Festiwalu „Chopin i jego Europa”, a 22 września dyrygował podczas „Warszawskiej Jesieni” historycznym koncertem z udziałem nieobecnego od 14 lat na estradzie Filharmonii Krystiana Zimermana. Wydarzenie stało się jedną z kulminacji Roku Lutosławskiego (program: Koncert fortepianowy i III Symfonia Lutosławskiego). Podczas wieczoru sylwestrowego przedstawił koncertowe wykonanie opery Traviata Verdiego, zapoczątkowując tym samym nową wizję koncertów sylwestrowych. Poprowadził również pierwsze w historii Filharmonii koncerty transmitowane przez Internet. W lutym 2014 Jacek Kaspszyk został laureatem nagrody kulturalnej „Gazety Wyborczej”, dodatku „Co jest grane” – „Wdecha Publiczności” w kategorii „Człowiek Roku”. Więcej >>
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego