„Edward Lutczyn. Stare i… nowe. Wystawa retrospektywna”
Wystawa czynna do 28.02
Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71
Edward Lutczyn weźmie udział w wernisażu wystawy. Artysta opowie o swojej twórczości, ale będzie też okazja zobaczyć mistrza w akcji!
Kurator wystawy: Wojciech Łowicki
Komisarz wystawy: Andrzej Zujewicz
„Konia z rzędem temu, kto do tej pory nie miał w ręku książki z jakimś lutczynowskim rysunkiem. Edward Lutczyn, bo on będzie bohaterem naszej wystawy, jest niewątpliwie jednym z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewni najbardziej rozpoznawalnych twórców ilustracji książkowej w Polsce” – powiedział Wojciech Łowicki, kurator wystawy.
Skoro już zostaliście wywołani, to przyznajcie się, czy jest ktoś, kto nie zna rysunków Lutczyna? To w sumie tak naprawdę nieistotne. Na wystawę powinni przyjść zarówno wielbiciele talentu rysownika, jak i ci, którzy z jego pracami się nie zetknęli lub nie mieli świadomości, spod czyjej ręki wyszły obrazki.
Edward Lutczyn od wielu już lat bawi, zaskakuje pomysłowością i zmusza Polaków do refleksji. Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 ma zaprezentować Lutczyna o kilku twarzach:
- przyjaciela dzieci
- satyryka, który nie omija nawet najtrudniejszych tematów
- projektanta reklamowego i plakacisty
Wszystkie te postaci mają wspólny mianownik – Lutczyn to przede wszystkim wszechstronny artysta, erudyta i utalentowany i świetny warsztatowo grafik.
Do wszystkich tych zalet dochodzi jeszcze jedna. Taka, bez której nawet największy talent się nie obroni, a więc pracowitość. Wojciech Łowicki określił nawet Lutczyna „tytanem pracy”, powołując się na dorobek artystyczny rysownika. „Działa na różnorodnych, czasem zaskakujących polach. Jest zatem autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych i reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji. Właściwie lista jest bardzo długa – reasumując – od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych” – wylicza Łowicki.
Ponadto Lutczyn ma w dorobku około 60 wystaw indywidualnych – wreszcie będzie można jego prace oglądać w Suwałkach – i więcej niż 100 zbiorowych. Współpracował ze „Szpilkami”, „Przekrojem”, „Playboyem”, „Gazetą Wyborczą” i „Świerszczykiem”. Wszystkich nagród i wyróżnień nie sposób wręcz wymienić. Oto kilka z nich:
- Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki
- Najpopularniejszy Rysownik w ankiecie Szpilik
- najlepszy plakat miesiąca (październik 1978)
- Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepszą książkę (1985)
- wyróżnienie honorowe dyrektora Muzeum Karykatury w konkursie „Posterunek Satyry”
- nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książek dla dzieci (2004)