Każdy może przyczynić się do zachowania ważnego fragmentu historii Suwałk. Może macie coś w domach, może znacie kogoś, kto ma, słyszał, widział lub wie, gdzie można zdobyć coś, co będzie stanowiło ślad suwalskiej kultury alternatywnej. A możecie chcecie zacząć ją poznawać? Drzwi Akademii Kontrkultury są otwarte dla każdego!
Akademia Kontrkultury – tropimy suwalskie ślady glanów i sandałów
Piątek, 25.03.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
[su_note note_color=”#ff1e18″ text_color=”#000000″ radius=”17″]Pomysłodawca, koordynator, moderator i osoba do kontaktu – Paweł Bydelski. Odpowie na wszystkie pytania, rozwieje wszelkie wątpliwości, pomoże, przyjmie materiały, skopiuje i zadba, by wróciły do właściciela. Kontakt: pawel.bydelski@soksuwalki.eu lub 87 563 85 05.[/su_note]
Któż wie, ile metrów kliszy, taśmy, papieru fotograficznego, terabajtów miejsca na domowych dyskach i płytach wykorzystano w ostatnich dziesięcioleciach celem udokumentowania niszowych zjawisk kultury alternatywnej w Suwałkach. Mały wycinek tego możemy znaleźć w serwisie YouTube, parę zdjęć zobaczymy na prywatnych profilach na portalach społecznościowych, wiele materiałów i wzmianek wyłowimy w archiwalnych numerach lokalnej prasy oraz na portalach internetowych. Ogrom wspomnień wciąż żyje w opowieściach osób z kontrkulturowych środowisk.
Warto te informacje zebrać, zweryfikować i usystematyzować, aby najciekawsze historie barwnych buntowników nie uległy zapomnieniu i zafałszowaniu. Hasła klucze tych poszukiwań mogą pochodzić od miejsc: Jaćwieska, Holsztejn, Komin, Wiking, idąc ich tropem dałoby się opisać kilka ciekawych postaci i wydarzeń, dokopać się do drogocennych anegdot. Hasła mogą też dotyczyć konkretnych prądów w kulturze muzycznej, np. blues, hippis, punk, metal. Pozostając przy muzyce, warto zwrócić uwagę na jej lokalnych twórców. W Suwałkach powstało wiele zespołów muzycznych. Zawiązywały się i rozpadały, napotykały wiele trudności, począwszy od tych najbardziej przyziemnych – technicznych, gdy w szarym PRL-u ciężko było o elektryczną gitarę czy wzmacniacz, po egzystencjalne – emigrację ich członków. Dawniej trudno było utrwalić pomysły za pomocą nagrań, bo dostęp do studia miały głównie kapele utytułowane, a nowsze czasy, gdy zespoły zaczęły już chałupniczo nagrywać, niosły problemy z jakością nagrań, ich upublicznieniem i dystrybucją. Zdecydowana większość utworów, zarejestrowanych przez suwalskich artystów na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, nie doczekała się oficjalnego wydania. Ukazywały się one w limitowanym nakładzie o statusie „własnym sumptem”, pojawiały na chwilę na antenie Polskiego Radia, gdzie zostały zarejestrowane, a te, które miały mniej szczęścia do słuchaczy, ostały się może jedynie na „płycie-matce”, kasecie z próby czy w postaci kilku kopii dla znajomych. Fantastyczne wytwory lokalnej kultury często znane były tylko w swoich czasach i dla wąskiego grona odbiorców.
Zachęcamy do udziału w Akademii Kontrkultury, abyśmy mogli wspólnie odnajdować te materiały, archiwizować je, ustalać autorów i warunki, na jakich w przyszłości moglibyśmy owe wykopaliska utrwalić, pokazać szerszej publiczności, tej starszej – zainteresowanej nimi z racji sentymentów, a także młodszej – poszukującej korzeni.
Akademia Kontrkultury to nie tylko cykl spotkań, to przede wszystkim działanie mające na celu wydobycie na świat domowych archiwów, informacji dotyczących kultury muzycznej i subkultur rozwijających się wokół muzycznych tematów obecnych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Suwałkach i na Suwalszczyźnie. Poszukujemy wszelkich materiałów dokumentujących życie kulturalne: nagrań audio i wideo, grafik, wycinków prasowych, plakatów i wywiadów oraz opowieści. Opowieści o ludziach, klubach, miejscach spotkań i rozrywkach kontrkulturowej młodzieży.
Podczas czterech spotkań Akademii Kontrkultury będziemy prezentować zebrane i opracowywane materiały w formie luźnej projekcji czy dyskusji.
Co zbieramy? WSZYSTKO, co dotyczy suwalskich zjawisk kulturalnych!!!
- Zdjęcia
- Muzykę – utwory suwalskich zespołów na wszelkich możliwych nośnikach, nagrania z prób, informacje o osobach biorących udział w tych nagraniach oraz teksty piosenek.
- Opowieści – nagrane w formie audio lub wideo, pisane (np. wycinki prasowe) lub „analogowe”, czyli snute na żywo podczas spotkania, które będziemy nagrywać, a później spisywać. Zanim trafią do archiwum, zostaną oddane autorowi do autoryzacji. Możecie także, jeśli tylko dysponujecie odpowiednim sprzętem, nagrać rozmowę z uczestnikami różnych kontrkulturowych ruchów, opowieści o codzienności, o wydarzeniach, które wryły się w ich pamięć, a warto je utrwalić.
- Filmy – na dowolnym nośniku, lub linki
- Linki – odnośniki do materiałów na stronach internetowych wraz z krótkimi opisami tych linków
- Wycinki prasowe – z prasy lokalnej i ogólnopolskiej