Projekt „3 teatry” otrzymał dofinansowanie!
Zakończył się I nabór do Programu Narodowego Centrum Kultury – Interwencje. Po weryfikacji wniosków Zespół Oceniający wybrał 161 Beneficjantów, którzy otrzymają dofinansowanie. Wśród nich jest projekt Suwalskiego Ośrodka Kultury – „3 teatry”. Projekt otrzymał 20 tysięcy złotych dofinansowania.
Opis z projektu:
Projekt dotyczy zorganizowania cyklu działań w obszarze teatr – teatr tańca – taniec. Jego celem jest zaangażowanie jak najszerszego kręgu społeczeństwa do uczestnictwa w działaniach kulturalnych stworzenie propozycji, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce po jednej lub drugiej stronie.
Zasięg oddziaływania projektu zwiększy różnorodność proponowanych form. Formy seminaryjne i warsztatowe będą naprzemiennie przeplatać się z prezentacją najciekawszych zjawisk teatru i teatru tańca. Projekt będzie realizowany w oparciu o młodych i dorosłych uczestników amatorskiego ruchu artystycznego. Ma na celu udoskonalenie ich warsztatu, a także pozyskanie i wykształcenie nowych aktywnych uczestników tego ruchu w Suwałkach.
Wyłoniono finalistów Przeglądu Małych Form Teatralnych”Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”
W dniach 18-21 marca br. odbyły się eliminacje strefowe Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” dla gimnazjów z rejonu suwalskiego, białostockiego oraz łomżyńskiego.
Komisja w składzie: Krystyna Kacprowicz-Sokołowska (Teatr Dramatyczny), Halina Jędrzejczak-Pugliesi (Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku), Joanna Klama (Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży), Mirosława Krymska (Suwalski Ośrodek Kultury), Michał Stankiewicz (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Raczyło (Kuratorium Oświaty w Białymstoku, delegatura w Suwałkach), Jadwiga Piotrowicz, Anna Topór (Kuratorium Oświaty w Białymstoku), Ewa Puciłowska (Komenda Wojewódzkiej Komisji w Białymstoku), Renata Tucholska (Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach), Magdalena Kraszewska (Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku), Hanna Waszkiewicz (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży), Urszula Wasyluk-Żukowska (UMWP w Białymstoku) biorąc pod uwagę walory profilaktyczne i wychowawcze, realizację założonych celów, sposób przekazania treści, formę i pomysłowość wykonania oraz jakość i profesjonalizm gry aktorskiej wytypowała 7 finalistów Przeglądu:
- Gimnazjum Nr 8 przy Szkole Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Suwałkach w spektaklu „Dziewczynka z zapałkami”
- Gimnazjum w Juchnowcu Górnym w spektaklu „Głupia jak wszyscy”
- Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Białymstoku w spektaklu „Romek i Julka, czyli wiedza i miłość”
- Publiczne Gimnazjum Nr 23 przy Pogotowiu Opiekuńczym w Białymstoku w spektaklu „Pasje”
- Gimnazjum Nr 1 w Bielsku Podlaskim w spektaklu „Złudzenie”
- Gimnazjum N 1 w Sokółce w spektaklu „Moje życie – mój wybór”
- Publiczne Gimnazjum Nr 8 w Białymstoku w spektaklu „Blee…” Maliny Prześlugi.
Finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na scenie teatralnej.
Nasi młodzi aktorzy zdobywają nagrody !!!
Z radością i dumą informujemy, że Teatr Form Czarno-Białych PLAMA, działający przy Suwalskim Ośrodku Kultury zdobył II nagrodę na XIII Poznańskim Festiwalu Teatrów MARCINEK (8-10.03). Jury złożone z teatrologów, aktorów i reżyserów teatralnych zauważyło i doceniło w ten sposób przedstawienie pt. „Wiwisekcja” wg Mirona Białoszewskiego w reż. Mirosławy Krymskiej, natomiast jury studenckie z teatrologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyróżniło nasz spektakl najważniejszą I nagrodą.
[nggallery id=13]
fot. Archiwum SOK
W dniach 7-9 03. miały miejsce dwa wydarzenia teatralne, w których wzięły udział monodramistki z Pracowni Teatru Lalki i Aktora Suwalskiego Ośrodka Kultury, prowadzonej przez Joannę Łupinowicz.
Aleksandra Nowosadko zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów MoTyF w Tychach za spektakl „Słodka Dolly”.
Anna Urbanowicz została wyróżniona za monodram „Dziewczynka” wg Sławomira Mrożka na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Łomży.
[nggallery id=12]
fot. A. Zujewicz oraz Archiwum SOK
Aktorom i ich instruktorkom serdecznie gratulujemy i życzymy radości tworzenia oraz kolejnych sukcesów!
Przegląd Małych Form Teatralnych
„Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”
Przegląd Małych Form Teatralnych pod hasłem „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” jest realizowany od 2002 r. Na mocy uchwały, Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję o przejęciu przedsięwzięcia, koordynowanego w latach ubiegłych przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, a następnie Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
Stworzono możliwość przeglądu i promocji najciekawszych form teatralnych, które ze względu na swe walory profilaktyczno-wychowawcze zapisały się na trwałe w kanonie imprez kulturalnych województwa podlaskiego.
Mimo upływu czasu, ta forma aktywności artystycznej, wychowawczej i profilaktycznej, znajduje duże grono sympatyków wśród dyrektorów gimnazjów, nauczycieli różnych specjalności oraz uczniów.
Wszystkich zainteresowanych informujemy, że dostępny jest już HARMONOGRAM ( eliminacji strefowych Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”.
Przypominamy, że odbędą się one odpowiednio w siedzibach:
- Suwalskiego Ośrodka Kultury dla gimnazjów z rejonu suwalskiego, 18 marca 2013 r. (ul. Noniewicza 71, Suwałki),
- Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku dla gimnazjów z rejonu białostockiego, 19-20 marca 2013 r. (ul. Warszawska 79A, Białystok),
- Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży dla gimnazjów z rejonu łomżyńskiego, 21 marca 2013 r. (ul. Wojska Polskiego 3, Łomża).
Celem Przeglądu jest stworzenie w środowisku młodzieży skutecznych mechanizmów obronnych wobec negatywnych zjawisk społecznych występujących w ich lokalnym środowisku, promowanie zdrowego stylu życia oraz alternatywnych form spędzania czasu wolnego – wolnych od używek, agresywnych i ryzykownych zachowań, ograniczenie demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich, pobudzenie aktywności rodziców i wychowawców szkół gimnazjalnych oraz integracja środowiska lokalnego.
Jednocześnie informujemy, iż wszelkie uwagi i zapytania należy kierować do Referatu Edukacji, tel. (85) 66 54 536.