Alosza Awdiejew powraca z nową płytą

“Alosza W Radiowej Trójce”
Czwartek, 22 stycznia 2015, godz. 19.00
Duża Scena SOK, ul. Jana Pawła II 5

Niekwestionowana gwiazda rosyjskiej ballady, cygańskiego romansu oraz odesskiego folkloru. Artysta, którego koncerty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od paru dekad.

Bilety: 50 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

  i-alosza-awdiejew_w_radiowej_trojce

Alosza Awdiejew współpracuje z Polskim Radiem od lat. Dał wiele recitali w studiach koncertowych PR. Niedawno, wraz ze swoim zespołem, wszedł do studia koncertowego im. Agnieszki Osieckiej i po raz kolejny oczarował publiczność – zarówno tę zgromadzoną na sali, jak i tysiące słuchaczy przy radioodbiornikach. Efektem jest płyta koncertowa “Alosza w Radiowej Trójce”, której premiera miała miejsce 22 września. Znalazło się na niej 16 utworów przeplatanych anegdotami opowiadanymi przez artystę.

Wraz z Markiem Piątkiem (gitara klasyczna) i Kazimierzem Adamczykiem (gitara basowa), z którymi od lat współpracuje w słynnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami, Alosza Awdiejew zabierze Państwa do Odessy – miasta swoich marzeń i wspomnień. Ten świat realnie już nie istnieje, ale magicznie powróci w rosyjskich, cygańskich i żydowskich pieśniach. Każdą piosenkę poprzedza komentarzem satyrycznym, który nie tylko bawi, ale też zmusza słuchaczy do chwili namysłu i zadumy.

Człowiek-instytucja i człowiek-orkiestra, a także człowiek kultury – tak sam o sobie pisze Alosza Awdiejew. Wyjątkowy artysta estradowy i jednocześnie naukowiec – profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktor filmowy, popularny felietonista, autor parafilozoficznych książek i tłumaczy poezję. Przede wszystkim jednak żywiołowy śpiewak o nieokiełznanym temperamencie śpiewak i tryskający humorem kabareciarz. Śmiech jest furtką, która otwiera najlepsze strony osobowości – jak mówi.

alosza

Alosza Awdiejew – Rosjanin z polskim obywatelstwem, który przybył do Krakowa w 1967 r. Mówi o sobie: jestem Polakiem z wyboru i dodaje przewrotnie, że to bardziej komfortowo, niż być kimkolwiek z przymusu. Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiew­skim. Na drugim roku uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.

W 1976 r. trafił do legendarnej Piwnicy pod Baranami. Początkowo śpiewał tam tylko romanse rosyjskie, stopniowo dodając do swoich występów elementy autorskiej satyry. Poszerzył też repertuar mu­zyczny o piosenki z Odessy i folklor Cyganów i Żydów rosyjskich a także ballady Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Stał się samodzielnym artystą estradowym i zaczął dawać własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu muzyków. Nigdy nie opuszczała go miłość do jazzu. W latach 1977 – 1980 grał regularnie na fortepianie w znanych krakowskich zespołach jazzu tradycyj­nego Bale Street Band i Playing Family.

Początek lat 90. to powstanie nowego zespołu. Kontrabasista Kazimierz Adamczyk grał z Aloszą już od lat, ale wtedy dołączył do nich gitarzysta Ma­rek Piątek i tak powstało słynne trio. Grupa ta dała już ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru, w Polsce, USA, Francji, Izra­elu, Niemczech i Hiszpanii, występując zarówno dla wielotysięcz­nej publiczności jak i dla bardzo kameralnego grona wyrafinowa­nych słuchaczy. Wydali 10 płyt; wśród nich jest taka „perełka” jak zapis koncertu z „Piwnicy” z zapowiedzią samego Piotra Skrzynec­kiego.

Patronat medialny:

suwalkiinfo_logo_zawsze takie suwalki24 radio5

 niebywale dwutygodnik

afisz_awdiejew_krzywe.indd

black porn

Kategoria: Archiwum