Od 22 października 2021 roku Galeria Stara Łaźnia SOK zaprasza na ekspozycję dzieł Andrzeja Strumiłły, wybitnego artysty malarza, grafika, ilustratora, fotografika, autora wierszy i dzienników. Kameralna w zamyśle wystawa prezentuje najbardziej charakterystyczne dla twórczości artysty tematy i techniki, pokazując to, co dla autora było ważne zarówno w sztuce, jak i w życiu.
Galeria Sztuki Stara Łaźnia
ul. A. Wajdy 3
organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym
zamów transport door-to-door>>
Wiodącymi tematami ekspozycji Andrzej Strumiłło: Dzieła wybrane są: człowiek i problemy natury egzystencjalnej. Ilustrują je m.in. wielkoformatowe obrazy, którym autor nadał tytuł Psalmy (1988) i Exit (1984). Psalmy, których inspiracją były cytaty z Biblii, namalowane zostały do prezentacji w synagodze sejneńskiej, w jej osiemnastu oknach. Obrazy te artysta poświecił pamięci Żydów, którzy licznie zamieszkiwali polsko-litewskie pogranicze.
[su_image_carousel source=”media: 102782,102775,102776″ slides_style=”photo” controls_style=”light” crop=”3:2″ columns=”3″ align=”center” captions=”yes” link=”lightbox” target=”self” autoplay=”3″ speed=”slow”]
Na wystawie umieszczono również prace Andrzeja Strumiłły inspirowane filozofią Wschodu. Są to m.in. obrazy pt. Mandale i Góry Meru, które powstały w różnych latach. Buddyjski symbol mandali i proces jej tworzenia, który jest jednocześnie formą medytacji, to częsty motyw w twórczości artysty.
[su_image_carousel source=”media: 102773,102787,102772″ slides_style=”photo” controls_style=”light” crop=”3:2″ columns=”3″ align=”center” captions=”yes” link=”lightbox” target=”self” autoplay=”3″ speed=”slow”]
Reporterskie rysunki z podróży Andrzeja Strumiłły do Indii, Mongolii, Wietnamu, Nepalu i Chin przedstawiają portrety napotkanych w podróży ludzi, a także krajobrazy i fragmenty architektury. Większość tych szkiców pochodzi z lat sześćdziesiątych XX wieku.
[su_image_carousel source=”media: 102781,102783,102779″ slides_style=”photo” controls_style=”light” crop=”3:2″ columns=”3″ align=”center” captions=”yes” link=”lightbox” target=”self” autoplay=”3″ speed=”slow”]
Do zamyślenia i medytacji skłaniają czarno-białe fotografie z Japonii (1978), które poruszają problem śmierci i reinkarnacji w kulturze japońskiej oraz szacunek do natury. Zwraca uwagę przedstawienie cmentarza w Kioto dzieci nienarodzonych oraz fragmentów tradycyjnej, drewnianej architektury japońskiej, otoczonej kamiennym ogrodem zen.
[su_image_carousel source=”media: 102770,102771,102780″ slides_style=”photo” controls_style=”light” crop=”3:2″ columns=”3″ align=”center” captions=”yes” link=”lightbox” target=”self” autoplay=”3″ speed=”slow”]

Kamień to ulubione tworzywo rzeźbiarskie artysty, który sporadycznie zajmował się tą dziedziną sztuki. Stąd obecność na wystawie pracy pt. Narodziny kamienia (1997). Ekspozycję wzbogacają materiały biograficzne, elementy multimedialne i scenograficzne. Prezentowane są fragmenty wierszy i zapisków artysty. Wśród pamiątek wyróżnia się m.in. portret Andrzeja Strumiłły wykonany przez Andrzeja Wajdę w 1990 roku podczas spotkania w Wigrach.
Realizacja wystawy była możliwa dzięki życzliwości osób i instytucji, które wypożyczyły prace, eksponaty i pamiątki ze swoich zbiorów (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie), spadkobierców artysty: Anny Strumiłło i Rafała Strumiłły oraz kolekcjonerów Krzysztofa Michalskiego i Tadeusza Krzywickiego.
Uzupełnieniem wystawy są filmy dotyczące życia i twórczości Andrzeja Strumiłły. Filmy dostępne są do obejrzenia na Youtube:
- Rozmowa z Anną Strumiłło, córką artysty >>
- Rozmowa z Izabelą Muszczynko, kuratorką wystawy >>
- Rozmowa z Joanną Wasilewską z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie>>
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu „Andrzej Strumiłło. Psalmy Kamienie Pejzaże.”
[su_note note_color=”#ffffff” text_color=”#4d4d4d” radius=”15″]Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy wydarzenia są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.[/su_note]