Andrzej Wajda – w 90. rocznicę urodzin.

6 marca 90. urodziny obchodzi Andrzej Wajda – ceniony na całym świecie reżyser, laureat Oscara za całokształt twórczości i honorowy obywatel Suwałk. W SOK odbędzie się kilka wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu artysty.

1 i 5-6.03.2016, godz. 17.00 – pokazy filmowe
6.03.2016, godz. 13.00 – otwarcie wystaw i konkurs z nagrodami

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

UWAGA! Podczas otwarcia wystaw przeprowadzony zostanie krótki konkurs związany z twórczością Andrzeja Wajdy. Do wygrania atrakcyjne nagrody! Szczegóły w regulaminie – KLIKNIJ!

Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz “Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, Honorowy Obywatel Suwałk. Żywa legenda polskiej kultury.

Daniel Olbrychski and Andrzej Wajda at the Lubuskie Lato Filmowe film festival. Late 1960s or early 1970s. Source: author: B.Bugiel, published in: "Ziemia Lubuska", Kraków 1973

Daniel Olbrychski i Andrzej Wajda na festiwalu filmowym Lubuskie Lato | autor: B.Bugiel, opublikowane: “Ziemia Lubuska”, Kraków 1973

Urodzony w 1926 roku w Suwałkach, Wajda początkowo interesował się malarstwem – studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, żeby ostatecznie wybrać kino, w 1953 kończąc Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jeden z założycieli polskiej szkoły filmowej, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownik zespołu filmowego “X”. Laureat najważniejszych nagród na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą i Oscarem za całokształt twórczości na czele.

Zadebiutował w 1954 roku obrazem “Pokolenie”. W następnych latach wyreżyserował filmy, które przyniosły mu uznanie na całym świecie – m.in.: “Kanał”, “Popiół i diament”, “Ziemia Obiecana”,”Człowiek z marmuru”, “Człowiek z żelaza”, “Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Siłą jego filmów jest uniwersalny język przekazu – dzięki czemu bohaterowie filmów Wajdy żyją w wyobraźni masowego odbiorcy na równi z postaciami historycznymi czy bohaterami klasycznej literatury.

Wydarzenia w Suwalskim Ośrodku Kultury:

wystawa WAJDA W PLAKACIE – 90 LAT >> plac przed SOK

Człowiek z marmuru | Autor: M. Mroszczak

wystawa RYSUNKI ANDRZEJA WAJDY >>  foyer SOK I piętro

autor: Andrzej Wajda, z albumu „Andrzej Wajda - Rysunki z całego życia” Antoniego Rodowicza

pokazy filmów ANDRZEJ WAJDA – DOKUMENTALNIE >> Sala Kameralna SOK

slider_wajda_3

Przedsięwzięcia realizowane przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach:

  • Lekcja edukacyjna w języku angielskim „Wajda w oczach Amerykanów”
  • Wystawa materiałów „Andrzej Wajda w zbiorach Biblioteki Publicznej, Archiwum Państwowego, Muzeum Okręgowego w Suwałkach”
  • Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa „Wajda i region” na stronie Biblioteki Publicznej
  • Specjalny dodatek do DwuTygodnika Suwalskiego poświęcony Andrzejowi Wajdzie (termin wydania: 23.02.2016 r.)

Organizatorzy:

herb_suwalk_miasto_suwałki     radio5soklogopoziom

Współpraca:

bayer_madia_logo_jpg

Wyłączny patron medialny:

radio5

90_A_Wajdy_plakat_2016.indd  90_A_Wajdy_plakat_2016.indd

 

Kategoria: Archiwum