Andyjski kobierzec. Podróżnicze impresje Lecha Kowalczyka

Od 11 czerwca w GSW Chłodna 20 możemy podziwiać podróżnicze impresje Lecha Kowalczyka. Wystawa “Andyjski kobierzec” to wielobarwne metafory malarskie z najodleglejszych zakątków świata. Malarstwo prezentowane na wystawie to zapamiętany przez Lecha Kowalczyka obraz realny ukazany w plastycznym skrócie.

GSW Chłodna 20
ul. Noniewicza 71

Wystawa czynna od 11.06 do 31.08.2021 r.
Spotkanie autorskie – 25 czerwca 2021 r. o godz. 18.00.
Organizacja zwiedzania zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

“Andyjski kobierzec” to wystawa malarstwa skupiająca się głównie na wspomnieniach artysty Lecha Kowalczyka z podróży do peruwiańskich Andów. Z wyprawy do Ameryki Południowej artysta przywiózł wiele szkiców, na podstawie których powstały wielobarwne obrazy przepełnione emocjami i klimatem odległych zakątków świata. Istotnym elementem w procesie twórczym artysty był dobór kolorystyki. Barwy są swego rodzaju metaforą, która ma oddać emocje twórcy i odzwierciedlić jego związek z miejscem przedstawionym na obrazie.

Mój „Andyjski kobierzec”, moje malowane Peru to podróż w głąb czasów, podróż w głąb historii i wielu cywilizacji ludów Ameryki Południowej, podróż w głąb legend i synkretycznych religii. To podróż do źródeł piękna nieodgadnionej przyrody, w wielu miejscach niezależnej jeszcze od człowieka. Piękna dla oczu i duszy. (…) bo jest prawda obserwowana, rzeczywista, widziana oczyma i jest prawda obrazowa, widziana emocjami – oczami serca i duszy.” Lech Kowalczyk

Lech Kowalczyk ur. w 1954 r. w Katowicach. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 1979 r. W latach 1979-1980 był asystentem prof. Stanisława  Gawrona w pracowni litografii na macierzystej uczelni. W swej działalności twórczej maluje obrazy, rysuje, zajmuje się grafiką warsztatową i wydawniczą. Projektuje plakaty, ilustracje książkowe, sceno­grafie, instalacje artystyczne oraz aranżacje wystaw i opraw plastycznych oraz wszelkiego rodzaju imprez. Zajmuje się designem przemysłowym i architektonicznym. Brał udział między innymi w 13. Biennale Grafiki w Lublanie (Słowenia), Biennale Rysunku w Cleveland (Anglia), Biennale Grafiki w Bielli (Włochy) oraz wystawiał swoje plakaty na Lahti Poster Biennale (Finlandia). Prace rysunkowe Lecha Kowalczyka zostały wyróżnione przez International Art Center Kioto w 4-albumowym wydawnictwie „Contemporary Art Print of the World”, prezentującym sylwetki i prace 330 artystów z 52 krajów świata. Lech Kowalczyk pracował m.in. dla takich marek jak: Targi Poznańskie i Browar Tyskie, projektował wiele wystaw dla Muzeum Miejskiego i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Projektuje obiekty małej architektury i architekturę wnętrz. Szukając artystycznych inspiracji, Lech Kowalczyk ze szkicownikiem w ręku wędrował po Tatrach i Karkonoszach, górach Maroka, peruwiańskich Andach i Himalajach w Nepalu.

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Archiwum