Koncert Finałowy IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ARS MUSICA
Niedziela, 24.08, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5
W programie znalazła się m.in. adaptacja opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Cosi Fan Tutte” – jednego z najbardziej zadziwiających dzieł dramatycznych w twórczości kompozytora.
Bilety: 15 i 10 (ulgowe) w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU – 24 sierpnia 2014 godz. 19.00, Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5
I część: z udziałem Orkiestry Kameralnej Kursu oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza ze specjalnym udziałem Cezarego Gójskiego – skrzypce /Polska/
II część: adaptacja opery W. A. Mozarta Cosi fan tutte w reżyserii Marka Cichuckiego z udziałem wokalistów – uczestników czynnych Kursu Wokalnego z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego ze specjalnym udziałem Mariny Biełaszuk – basso continuo /Rosja/. Scenografia, kostiumy: Mariusz Krzywicki
Opieka wokalna: Bogdan Makal, Marlena Borowska
Prowadzenie koncertu finałowego: Tomasz Baranowski
IV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY ARS MUSICA – SPRAWDŹ PROGRAM
Opera W.A. Mozarta COSI FAN TUTTE
„Podobno rzecz oparta była na historii autentycznej. Dwaj młodzi oficerowie wysławiali piękność i cnotę swych narzeczonych. Przysłuchujący się temu pewien wiedeński arystokrata, stary sceptyk, założył się, że dowiedzie im, jak wątpliwa jest wierność kobiet. Wystarczyła zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych – kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty, by skruszyć serca płochych niewiast.
Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec „nowym” admiratorom. Podpisaniu gotowych kontraktów ślubnych zapobiegł niespodziewany „powrót” zbulwersowanych młodzieńców… Zakład został przegrany, zdrada odkryta. Pozostała gorzka prawda pocieszającego ich starca, iż „tak czynią wszystkie”…
Naiwna, wręcz nieprawdopodobna historyjka posłużyła genialnemu Mozartowi do stworzenia kolejnego arcydzieła – opery buffo Cosí fan tutte, ossia La scuola degli amante (Wszystkie tak czynią, czyli Szkoła kochanków), która stanowi jedno z najbardziej zadziwiających i niejednoznacznych dzieł dramatycznych w twórczości kompozytora. Powstała na zamówienie cesarza Józefa II, napisana w rekordowo krótkim czasie, późną jesienią 1789 roku.
Świetnie skonstruowane libretto Lorenza da Ponte, mieniąca się barwami i skrząca się niezwykłym blaskiem muzyka bez jednej zbędnej nuty – nadają tej operze niezwykłą lekkość i wdzięk. Jednocześnie jest ona jakby podszyta drugim dnem, zawiera w sobie elementy parodii i pastiszu, odnoszące się do samego gatunku (mieszając i odwracając elementy buffo i serio), jak i do „prawdy” o życiu i o człowieku, o kobiecie, mężczyźnie, o ich naturze oraz o relacjach pomiędzy nimi.”
Kazimierz Kościukiewicz (www.opera.wroclaw.pl)
Fragment opery w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Kameralnej: