BABYLON’13 w Suwałkach. Kino sprzeciwu obywatelskiego

Czwartek, 4.12, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5

Pokaz filmów dokumentalnych o ukraińskiej rewolucji. Gośćmi będą ukraińscy filmowcy. Filmy zostaną zaprezentowane w ramach białostockiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

babylon logo-en

Wstęp wolny

Pokaz filmów dokumentalnych o Euromajdanie. Widzowie będą mogli obejrzeć materiały nakręcone podczas aneksji Krymu i konfliktu we wschodniej Ukrainie, a także będą mieli możliwość spotkania się z ich ukraińskimi twórcami. Gośćmi pokazu będą: kamerzysta Igor Ivanko oraz montażystka i reżyserka Olexandra Chuprina.

Suwalski pokaz prezentowany jest w ramach Festiwalu ŻUBROFFKA 2014.

bg-41

BABYLON’13 to grupa ukraińskich twórców filmowych dokumentująca wydarzenia, jakie miały miejsce po rozpędzeniu przez władze pokojowych demonstracji na Majdanie w Kijowie 30 listopada 2013 w Ukrainie. Impulsem do powstania projektu Babylon’13 było ograniczenie swobód i demokracji na Ukrainie. Projekt pokazując narodziny i pierwsze kroki społeczeństwa obywatelskiego, pozwala zrozumieć, jaką rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej odegrać może jednostka.

BABYLON13_1

Babylon’13 połączył siły z z HromadskeTV, Euromaidan SOS, Centre UA, AutoMaidan i innymi. Współpraca zaowocowała serią dokumentów pt. “Zima”, koprodukowanych z TV i stacją 1 1. Rezultaty pracy – cykl filmów kręconych w gorących punktach na Wschodzie Ukrainy, w obwodach objętych wojną – są ogólnodostępne na YouTube, niektóre z nich mają nawet 4 miliony wyświetleń i ponad 25000 folowers’ów.

BABYLON13_3

Na projekcie skupiła się również uwaga renomowanych międzynarodowych mediów, takich jak CNN, AlJazzera, ITN, które wyświetlają filmy w celu pokazania prawdy o Ukrainie w oczach całego świata.

Naszym głównym celem jest zarejestrowanie pierwszych kroków rodzącej się społeczności i świadomości obywatelskiej – pokazanie jej rdzenia: samoorganizacji, solidarności i uznania praw człowieka – Volodymyr Tykhyi, producent i twórca projektu – Warto zauważyć, że siła, jaka stoi za społecznymi protestami, to pokolenie okresu niezależności Ukrainy – doceniające europejskie wartości i gotowe stanąć w ich obronie. Nowe społeczeństwo obywatelskie generuje ważne idee, jakkolwiek liczba osób gotowych do wcielania ich w życie jeszcze nie jest zbyt wielka. Musimy poszerzać nasz zasięg, gromadzić ludzi, aby mieć realną szansę na przekonanie obywateli w całej Ukrainie, że nadszedł czas na dogłębne reformy społeczne. Mówiąc wprost: dokument filmowy to narzędzie zdolne zmieniać sposób widzenia rzeczywistości przez obywateli.

z Manifestu Babylon’13

Filmy będą wyświetlane w języku ukraińskim z napisami w języku polskim i angielskim.

ŻUBROFFKA

IX_ZUBROFFKA_logo

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbywa się w Białymstoku od 2006 roku. Podczas festiwalu, o nagrody w sześciu konkursach walczy kilkadziesiąt – wyselekcjonowanych spośród ponad tysiąca – filmów z całego świata. Są to konkursy: Okno na Wschód (filmy z Europy Środkowo-Wschodniej), Cały ten Świat (dzieła twórców z reszty świata), Amatorzy, Studenci i Niezależni (filmy z Polski) oraz Kids (filmy dla dzieci oceniane przez dzieci). Wśród startujących w konkursach filmowców przyznawanych jest kilkanaście nagród, w tym GRAND PRIX Festiwalu (2.000 euro), będąca szansą na światową dystrybucję filmu przez ShortsTV. Nagrody przyznaje międzynarodowe jury.

Odbywająca się zawsze w grudniu ŻUBROFFKA, to nie tylko pokazy konkursowe, ale także pokazy specjalne, prezentujące m.in. mniej znane kinematografie narodowe (np. karaibską, lapońską, czy australijską). W ramach festiwalu mają także miejsce warsztaty (filmowe, dziennikarskie, etc.), wystawy komiksu i fotografii, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz koncerty. Festiwal odwiedza duża liczba filmowców, muzyków, fotografów, widzów z Polski i świata – każda edycja impreza przyciąga średnio kilka tysięcy widzów.

Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG”.

Więcej na www.zubroffka.pl

z_logobok

Patroni medialni festiwalu ŻUBROFFKA w SOK:

suwalki24niebywalesuwalkiinfo_logo_zawsze takiedwutygodnik

Drukowanie

Kategoria: Archiwum