Zapasiewicz w “Barwach ochronnych” Zanussiego

Dyskusyjny Klub Filmowy „13″ – projekcja filmu „Barwy ochronne ” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego
Poniedziałek, 20.10, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Dramat obyczajowo-psychologiczny Krzysztofa Zanussiego. Jeden z najważniejszych polskich filmów z niezapomnianym Zbigniewem Zapasiewiczem.

Bilety: 30 złotych (karnet na 6 spotkań DKF), 10 złotych (bilet na pojedynczy seans) na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK. Obowiązuje Karta „Suwalska RODZINA PLUS”

O filmie:
Dramat psychologiczny zaliczany do “kina moralnego niepokoju”. W filmie przedstawione jest środowisko naukowe, w którym dochodzi do zderzenia dwóch postaw, uczciwego idealisty Kruszyńskiego (Piotr Garlicki) oraz skorumpowanego cynika Szelestowskiego (Zbigniew Zapasiewicz). Był to głośny obraz, który w celny sposób przedstawił sytuację społeczną lat 70. w Polsce, dylematy i konieczności indywidualnych wyborów.

Fabuła:
Uniwersytecki ośrodek wczasowy gości grupę studentów językoznawstwa. Członkami grona pedagogicznego są m.in. młody idealista, świeżo upieczony magister Jarosław i starszy o kilkanaście lat, cyniczny docent Jakub. Pomiędzy mężczyznami dochodzi do konfrontacji postaw, ponieważ różnią się między sobą zarówno w podejściu do studentów, jak i w stosunku do relacji na płaszczyźnie zawodowej. Jakub stara się przekonać swojego młodszego kolegę, że aby przetrwać w brutalnym świecie, należy manipulować ludźmi i zawierać kompromisy niezgodne z własnym sumieniem.

Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1977 roku za najlepszy scenariusz, najlepszy film oraz najlepszą pierwszoplanową rolę męską (Zbigniew Zapasiewicz).

Patronami medialnymi Dyskusyjnego Klubu Filmowego 13 w Suwalskim Ośrodku Kultury są:

niebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznadwutygodnik

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY “13”

3.11
„Tom”, reż. Xavier Dolan
Film jest adaptacją sztuki autorstwa Michela Marca Boucharda o tym samym tytule. Opowiada on historię Toma, który po śmierci swojego partnera popada w depresję. Pewnego dnia poznaje jego rodziców, odkrywając, że nie byli oni świadomi zarówno ich relacji, a przede wszystkim orientacji seksualnej swego syna.

Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2013 roku

17.11
„Hello! How Are You”, reż. Alexandru Mattei
Film ten stanowi przeciwieństwo ponurego naturalizmu, z którego słyną produkcje rumuńskie. „Hallo! How are you?” Alexandru Mattei to komedia romantyczna, która swoją świeżością udowadnia, że nawet te bardziej komercyjne produkcje dostarczają emocjonalnego objawienia. Ta dowcipna opowieść koncentruje się na relacji męża i żony, małżeństwa o 20-letnim stażu, przeżywającego kryzys. Bohaterowie całkowicie znudzeni sobą z prawdziwym zaangażowaniem i rozkoszą oddają się czatom internetowym. W stosunku do siebie odczuwają jedynie frustrację. Radość życia odnajdują w internetowych flirtach. Czeka ich wielka niespodzianka, kiedy wreszcie zdecydują się spotkać z wirtualnymi znajomymi w rzeczywistości.

8.12
“Marieke, Marieke”, reż. Sophie Schoukens
Marieke chce żyć własnym życiem. Ale jak ma to osiągnąć, jeśli miłość została jej odebrana? W ramionach starszych mężczyzn poszukuje siły, by stanąć twarzą w twarz z przeszłością i wreszcie samą sobą. Marieke ma 20 lat. Mieszka z matką Jeanie, kobietą, która zamknęła się w sobie po śmierci męża. Na co dzień Marieke pracuje w fabryce czekoladek. Nocami ucieka w ramiona dużo starszych mężczyzn. Z nimi czuje się silna, szczęśliwa i wolna. Nagłe pojawienie się Jakoba, dawnego przyjaciela jej ojca i wydawcy jego książek, burzy pozorny spokój dziewczyny. Matka robi wszystko co w jej mocy, aby spotkanie Jakoba i Marieke nigdy nie doszło do skutku. Boi się, że skrywane przez lata tajemnice, zostaną odkryte. Marieke zakochuje się w Jakobie, ale zszokowana prawdą o śmierci ojca pogrąża się w rozpaczy. Czy znajdzie w sobie siłę, by zaakceptować prawdę i zacząć życie na nowo?

15.12
„Zanim noc nas nie rozdzieli”, reż. Boris Khlebnikov

Komedia oparta na autentycznych rozmowach – zarówno zabawnych, jak i smutnych – podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji. Zabawny i obnażający film: o kobietach, które wybierają między uczuciem a pieniędzmi; producentach filmowych, którzy nie wiedzą, co tak naprawdę filmują i wyczerpanych biznesmenach, którzy czasem mówią „a pieprzyć to wszystko”, wypijają jednego głębszego i zostawiają rachunek do zapłacenia teściowej. Lecz nade wszystko o prawdziwej miłości, która rodzi się w tętniącej gwarem kuchni, a nie w jadalni ze złoconą sztukaterią. Prawdziwe rozmowy stworzyły gotowy, okraszony ostrym dowcipem wątek, do którego dodano fabułę z udziałem kelnerów i dużej liczby popularnych postaci – celebrytów – z lokalnego show-biznesu.

DKF_wrzesien_A3.indd

Kategoria: Archiwum