Bluesowa Czarna Hańcza na zakończenie Suwałki Blues Festival

Wszystkich miłośników muzyki, tajemniczych miejsc i niezwykłych historii zapraszamy na spacer ścieżkami bluesowymi „Z nurtem Czarnej Hańczy”. W programie – działania edukacyjne i parateatralne, quiz oraz spotkanie z suwalskimi opowiadaczami niebanalnych historii. 

Niedziela, 10.07.2016, godz. 13.00
Muzeum im. M. Konopnickiej, ul. T. Kościuszki 31

wstęp wolny | Zachęcamy do udziału, uważnego słuchania i zaprezentowania własnej opowieści. 

Startujemy przy Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (ul. T. Kościuszki 31), godz. 13.00, gdzie niezwykłą opowieścią o mgłach i duchach nad Czarną Hańczą przywita nas Marysia Wasiłowska. Z domu przyszłej poetki ruszymy z biegiem Czarnej Hańczy. Na trasie spaceru czekać nas będą m.in.:

  • teatrzyk komishibai, a w nim historie “O tym, jak babcia Hańcia zbierała jagody i co z tego wynikło” oraz “Czarno-białe, czyli opowieści z Czarnej Hańczy”,
  • parateatr czyli etiudy teatralne inspirowane miejscem i historią, w tym “Praczki” oraz “Miłość ci wszystko wybaczy, czyli Blumke i Stach”
  • opowieści z dreszczykiem i humorem: “Sinobrody” oraz „Jegle i SuperBluesman.”

Finał planujemy na placu Marii Konopnickiej, około godz. 14.00, gdzie będą na nas czekać bluesowe niespodzianki.

Spacer ścieżkami bluesowymi towarzyszący 9. edycji Suwałki Blues Festiwal jest realizowany w ramach obchodów Roku Czarnej Hańczy. To jedno z licznych wydarzeń zaplanowanych w kalendarzu Roku Czarnej Hańczy!

Miś Uśmich rok_czarnej_hanczy

Spacer ścieżkami bluesowymi jest miłym wspomnieniem warsztatów artystycznych „Suwałki – miasto bluesa” realizowanych podczas ubiegłorocznego Suwałki Blues Festiwal przez opowiadaczy ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.” W trakcie warsztatów powstała mapa opowieści, czyli narracyjna ścieżka zwiedzania miasta w rytmie bluesa oparta o legendy, wspomnienia, historię, tradycję oraz marzenia. To niebanalny pomysł na odkrywanie miasta wyjątkowymi dróżkami, o których nie pisze się w przewodnikach.
Więcej o projekcie Stowarzyszenia Grupa Studnia O. na www.studnia.org oraz TUTAJ >>

Kamishibai (z jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej papierowy teatr, nazywany również teatrem obrazkowym albo teatrem narracji. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych slajdów.

Warsztaty artystyczne “Suwałki – miasto bluesa” podczas SBF 2015:

Fot. Mariusz Rosłaniec

Kategoria: Archiwum