ODWOŁANE | Bluesowy listopad czyli Gala Blues Top 2019 w Suwałkach!

Listopadowy koncert Suwalskiego Fan Clubu Bluesa realizowany jest we współpracy z Kwartalnikiem Twój Blues. Podczas Gali Blues Top 2019 wystąpią Band of Heysek (CZ), Cherry Lee Mewis & Krissy Matthews Band (UK/PL). W programie również wieczór autorski z Andrzejem Matysikiem, autorem książki „Andrzej Matysik: Mój Blues. Rozmawiał Jacek Kurek”.

UWAGA! Wydarzenie odwołane.


Niedziela, 22.11.2020, godz. 18.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Wstęp wolny, wejściówki dostępne w kasie SOK 

liczba miejsc ograniczona zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym

Szczegółowy program:

  • godz. 18.00 – spotkanie autorskie i promocja książki Andrzeja Matysika „Andrzej Matysik: Mój Blues. Rozmawiał Jacek Kurek”
  • godz. 19.00 – koncert zespołu Cherry Lee Mewis & Krissy Matthews Band (UK/PL)
  • godz. 20.00 – koncert zespołu Band of Heysek (CZ)

Andrzej Matysik – Ślązak urodzony w Chorzowie. Inżynier górnik, dziennikarz. Od roku 2000 redaktor naczelny uhonorowanego międzynarodowymi nagrodami kwartalnika „Twój Blues”. Wieloletni gospodarz autorskiego programu „Siła bluesa” w Radiu Katowice. Od roku 2002 autor audycji „Historie bluesem pisane” w Radiu eM. Wraz z rodziną prowadzi agencję koncertową, która zorganizowała setki muzycznych wydarzeń z udziałem sław polskiego i światowego bluesa.

(…) to owoc rozmów o muzyce, o domu, rodzinie, o świecie – tym lokalnym i tym wielkim (o obydwóch – bez granic), o spotkaniach, przyjaźniach i marzeniach, a nade wszystko ich realizowaniu w rytmie codzienności i świętowania, z biegiem urodzajnych lat… To także rozmowy o pracowitym życiu, o trudnościach, które, gdy są przezwyciężane, rodzić mogą rzeczy wielkie i o pogodnym – mimo wszelkich wątpliwości – patrzeniu w przyszłość. Krótko mówiąc, rozmowy przyjaciół o tym, co najważniejsze.Powstała zatem opowieść o chłopcu, który w technikum górniczym interesował się tańcem, po poznaniu wspaniałej dziewczyny postanowił pójść na studia politechniczne, a dotarłszy jako inżynier do górniczej emerytury, nadal rozwijał od dawna pielęgnowane muzyczne pasje, stając się wydawcą jedynego w Polsce kwartalnika, którego bohaterem jest blues, organizując trasy koncertowe i festiwale muzyczne, zarażając swoją determinacją nieocenioną Żonę oraz Córki. Do rozmowy włączyło się wiele osób bliskich Andrzejowi i takich, którym, i on nie jest obojętny. (…) Rozmawialiśmy z Andrzejem ponad rok, wracając czasem do ważnych dla nas wątków, rozwijając inne bądź uzupełniając opowieść o kolejne osoby, miejsca i zdarzenia. Moglibyśmy rozmawiać jeszcze długo (zresztą już poza kartami tej książki nadal przecież będziemy), bo historia Andrzeja i „Twojego Bluesa” pełna jest najsmaczniejszych anegdot, historii i wspomnień. A opowieść, która powstała, jest też fascynującą częścią historii muzyki bluesowej (choć przecież nie tylko) w Polsce, znajdzie więc w niej Czytelnik sporo ważnych, niepublikowanych dotąd informacji i epizodów, których Andrzej jest prawdziwą kopalnią.Andrzej Matysik. Mój Blues – rozmawiał Jacek Kurek'

Cherry Lee Mewis (UK) – po raz pierwszy w Polsce wystąpiła podczas Suwałki Blues Festival 2019 wraz z Krissi Matthews Band. Utalentowana wokalistka, uznawana jest za jedną z wschodzących gwiazd w Wielkiej Brytanii . Współpracowała do tej pory z wieloma wybitnymi artystami jak Bernie Marsden, Walter Trout, Robin Trower, Ronan Keating i wielu innych. Koncertuje zarówno na Wyspach jaki i w Stanach Zjednoczonych.

Krissy Matthews (UK) – norwesko-brytyjski muzyk, gitarzysta i wokalista. Bluesa elektrycznego zaczął grać w wieku 8 lat. Cztery lata później rozpoczął prawdziwą karierę, kiedy na festiwalu Notodden Blues John Mayall zaprezentował go na tle swoich The Bluesbreakers. Okrzyknięty cudownym dzieckiem stał się sensacją bluesowej sceny skandynawskiej. W 2005 roku sformował pierwsze power trio, z którym nagrał płytę zatytułowaną „Influences”. Kolejne albumy ukazują się już w Wielkiej Brytanii i tam też osiada ze swym zespołem. Występuje na największych festiwalach blues-rockowych w: Belgii, Holandii, Danii, Francji, Portugalii…Jest częstym gościem w Polsce korzystając z przyjaźni i pomocy znakomitego basisty Łukasza Gorczycy. Krissy dzielił również scenę z takimi artystami jak: Walter Trout, Jeff Healey czy Devon Allman. Nagrywał m.in. dla BBC Radio2. Sam Krissy określa swoją muzykę jako blues-rock-rootsmusic. W jego grze można odnaleźć wpływy takich mistrzów jak Albert Collins, John Lee Hooker, Albert King. Od kilku lat współpracuje z legendarnym twórcą i performerem brytyjskim – Petem Brownem.

Skład: Cherry Lee Mewis – śpiew, Krissy Matthews – śpiew, gitara, Łukasz Gorczyca – bass, Tomas Dominik – perkusja.

Zespół Band of Heysek (CZ) powstał w 2015 roku w Brnie, z inicjatywy Jana Švihálka, wczesniej występującego w zespole Hoochie Coochie Band. Fascynacja talentem m.in. Juniora Kimbrougha, R.L.Burnside’a czy Paula Wine Jonesa oraz pobut w Delcie Mississippi przywołała tęsknotę do źródeł bluesa. Stąd pomysł na North Mississippi Blues Project sprzed dwóch lat, który wraz z muzykami Band of Heysek tworzyli muzycy z Clarksdale i okolic tj. R.L.Boyce, Kenny Brown i Robert Kimbrough. Efektem współpracy były wspólne koncerty w USA, m.in. występ na słynnym festiwalu North Mississippi Hill Country Picnic. W 2020 roku zespół wydał dwie autorskie płyty nagrane z udziałem R.L.Boyce’a i Kenny’ego Browna: „R.L. Boyce & Band Of Heysek feat. Kenny Brown – Juke My Joint” oraz „Band Of Heysek feat. Kenny Brown – Bad Ideas”. Zespół ma na swoim koncie także wcześniej wydane albumy, tj. „Shovel & Mattock” z 2017 roku oraz „I’m Glad I Met You” z 2019 roku.

Skład zespołu: Jan Švihálek – gitara, śpiew, Mojmír Sabolovič – gitara basowa, Lukáš Kytnar – perkusja.


Koncert dofinansowany jest z projektu Suwalski Budżet Obywatelski 2020. Współorganizatorem koncertu jest Województwo Podlaskie. Partnerem wydarzenia jest Zarząd Budynków Mieszkalnych TBS sp. z o.o. w Suwałkach.

 

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury i w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Kategoria: Aktualności, Muzyka i taniec, Wydarzenia nadchodzące