Budzące emocje “Słowo na G” Teatru Układ Formalny

Znakomity, poruszający, niezwykle intensywny, dotyczący przemocy seksualnej w szkole spektakl Teatru Układ Formalny​ z Wrocławia. Bohaterami są 15-letni uczniowie, którzy podczas jednej z lekcji, pozostawieni bez opieki dopuszczają się czynu, który doprowadza do tragedii.

Widzowie poznali wstrząsającą historię podzieleni na dwie grupy – jedni, siedząc na szkolnych krzesłach stali się częścią akcji odgrywanej przez nadekspresywnych nastolatków w klasie. W tym samym czasie druga grupa oglądała tę samą historię przedstawioną z punktu widzenia dyrektora szkoły i wychowawczyni. W trakcie obu części, rozgrywanych dzięki uprzejmości Dyrekcji III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach​ w autentycznej scenerii szkoły, co jeszcze bardziej potęgowało emocjonalny odbiór sztuki, widz nie był biernym obserwatorem, ale był prowokowany do reakcji, do tego, aby czynnie brać udział w przedstawieniu.

Emocje, które wzbudził spektakl widzowie mieli okazję przepracować na odbywającym się po pokazie warsztacie. Zaskakujące było, że część uczestników, w większości starszych widzów, znacznie zawężała definicję gwałtu, a obecna na spotkaniu młodzież jednoznacznie określała przedstawione w spektaklu sytuacje jako prawdziwe, znane ze szkolnej codzienności.

 

Pokaz spektaklu odbył się w ramach Programu Teatr Polska.

Fot. P. Kopciał

Kategoria: Galerie