ŻAR BUŁGARII. Odkryj magię Bałkanów

Widowisko taneczno-teatralne
Piątek, 8.05.2015, godz. 19.00 
Duża Scena, ul. Papieża Jana Pawła II 5 

Bułgaria – kraj kontrastów, bogatej historii i fascynujących tradycji – opowiedziana językiem muzyki, tańca i ognia. Zobaczymy między innymi jak wygląda rytualne chodzenie po żarze.

Bilety: 15 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Dynamiczny spektakl powstał z inicjatywy Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Autorem scenariusza jest pracujący w SOK baletmistrz, rodowity Bułgar, Mihail Nikolov.

Choreografia i reżyseria • Mihail Nikolov
Aranżacje muzyczne • Krzysztof Krzesicki
Śpiew • Anna Szafranowskagrupa śpiewu tradycyjnego Ancyjas
Kostiumy • Beata KochańskaSalon Mody Anastazja
Kierownik artystyczny • Małgorzata Wojdełko

Na terenie Bułgarii starożytne tradycje kulturowe istniały już 3 tysiące lat przed Chrystusem. Kraj  i naród wielokrotnie przeżywał czasy tryumfu i upadku. W poprzednim tysiącleciu przez 200 lat naród podporządkowany był Cesarstwu bizantyjskiemu ze stolicą w Konstantynopolu, przez kolejnych 500 lat tkwił w tureckiej niewoli.

Dziś we  współczesnej Bułgarii większość ludności kraju kultywuje wielopokoleniowe tradycje swego folkloru, uczestnicząc w dawnych rytuałach, które są trwale obecne w życiu narodu. Wielu turystów przyjeżdża do Bułgarii, aby zobaczyć na żywo unikalne rytuały. Bułgarska tradycja tańca na żarze znalazła się na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Przeczytaj WYWIAD 

inspiracjebalkanskie

Widowisko “Żar Bułgarii” przeniesie Was w świat i tradycje bułgarskiej wsi z połowy XIX wieku: ukażemy autentyczną muzykę ludową i pieśni. Zobaczycie tradycje takie, jak np. taniec na żarze, sięgający tysięcy lat. Bułgarska muzyka, pieśni i tańce we współczesnej aranżacji i choreografii, opowiedzą o miłości młodych ludzi wyrażanej w żywiołowym tańcu i ich emocjonalnym oporze przeciw okupantom, o przywiązaniu do wiary ojców.

inspiracjebalkanskie2

W spektaklu wykorzystane są muzyka i tańce z następujących regionów etnograficznych: północnej, północno-wschodniej (Dobrudży), zachodniej (Szopska) i południowo-zachodniej Bułgarii (Bułgarska Macedonia).

Widowisko powstało w ramach Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej SPEAK 
dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki

slider_speak.inddministerstwokulturyherb_Suwalk

Patron medialny SPEAK

polskieradiobialystok

Patroni medialni wydarzenia

niebywale suwalki24 suwalkiinfo_logo_zawsze takie

afisz_balkanskie.indd

Kategoria: Archiwum