Były wiceminister kultury zagrał Beethovena w Filharmonii Suwałk

Jeden z najlepszych litewskich pianistów – Darius Mažintas zagrał z Suwalską Orkiestrą Kameralną w koncercie z cyklu Filharmonia Suwałk. Na koncercie zabrzmiały również porywające kompozycje Mozarta i Holsta.

Instrument, na którym grał pianista, to fortepian Steinway & Sons D, zakupiony w ramach projektu „MULTIMEDIALNY SOK – podniesienie standardu działalności edukacyjnej i animacyjnej Suwalskiego Ośrodka Kultury” dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmykDarius Mažintas to były wiceminister kultury Litwy i jeden z najbardziej znanych litewskich pianistów młodego pokolenia, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym konkursu A. Rubinsteina (Francja, 2003), Międzynarodowego Konkursu Stasys Vainiūnas (2000),” Konzerteum”(Grecja, 1998),” Citta di Senigalia”(Włochy, 1996),” Permusica di Virtuosipianoforte”(Czechy, 1995), „Pietra Ligure” (Włochy,1997) i innych.

Darius Mažintas  urodził się w 1982 roku w Wilnie. Od 1988 uczęszczał do M. K. Čiulionis Art School, następnie kontynuował naukę w B. Dvarionas School. Studiował na światowej sławy G.Verdi Conservatorio di Musica w Mediolanie.W 2010 roku ukończył Litewską Akademię Muzyki i Teatru z tytułem licencjata sztuki. Mažintas aktywnie działa jako solista – koncertował w USA, Niemczech, Francji, Włoszech, Rosji, Szwecji, Holandii i innych krajach. Występował na wielu festiwalach muzycznych, w tym Aspen Music Festival (USA),Festiwal Pianistyczny w Westchester (USA), Sommerakademie (Niemcy), Holland Music Sessions (Holandia).

Współpracuje z takimi sławami jak Virgilijus Noreikai Sandra Janušaitė, jest także częstym gościem programów radiowych i telewizyjnych. Jesienią 2006 roku, Darius Mažintas opracował świetnie przyjęty przez uczniów program edukacyjny muzyki klasycznej w około 30 szkołach w Wilnie.

Foto: Anna Sowul

Kategoria: Galerie