Carmen & Sheherezade. Spektakl baletowy Opery Kijowskiej

Jedni z najlepszych baletmistrzów na świecie wystąpią w Suwałkach z dwiema pięknymi historiami. “Carmen” to dzieje nieszczęśliwej miłości, “Sheherezade” – triumf uczucia nad śmiercią i złem. Balet w mistrzowskim wykonaniu artystów Opery Kijowskiej pod dyrekcją słynnego Alexandra Stoyanova.

Wtorek, 6.03.2018, godz. 19:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 120 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
impresariat zewnętrzny, organizator: FILIP Premium Sp. z o.o.

Balet klasyczny od wieków ma grono zagorzałych wielbicieli doceniających wirtuozerię tancerzy potrafiących nawet jednym małym gestem wyrazić mnóstwo emocji. Aby zostać dobrym tancerzem klasycznym, oprócz tańca, artysta musi posiąść sztukę aktorstwa i mimiki, musi dogłębnie opanować  mowę ciała, aby sprostać niezwykle wyrafinowanym układom choreograficznym, aby moc perfekcyjnie ,,opowiadać” historie pisane muzyką…

Zapraszamy Państwa na tournée w Polsce Baletu Opery Kijowskiej, który przygotował uznane za najpiękniejsze choreografie: balet ,, Carmen” i balet Sheherezade” w wykonaniu wybitnych artystów pod dyrekcją słynnego Alexandra Stoyanova.

W pierwszej części przedstawienia zobaczą Państwo opowieść o niezwykle nieszczęśliwej miłości, która prowadzi do wielkiej tragedii, o życiowej szczerości tragicznej bohaterki i jej walce, która z góry była przegrana. Druga część w swojej wymowie ma finał odwrotny niż tragedia pięknej Carmen, Sheherezadzie udaje się doprowadzić do zwycięstwa miłości i dobra nad śmiercią i złem. Okrutny sułtan Szachrijar nie wierzący w miłość i wierność kobiet, każe ścinać każdą ze swych kolejnych żon, za karę, za zdradę jednej z nich. Dopiero pięknej i inteligentnej Sheherezadzie udaje się powstrzymać ten zbrodniczy rytuał okrutnika za pomocą przemyślnego przekazu historii z „ Baśni 1001 Nocy”.

Zaprezentowane choreografie wymagaj niezwykłej wirtuozerii artystów, są bardzo zmysłowe i dramatyczne, po prostu PIĘKNE. W obu częściach dużą rolę odgrywa muzyka Bizeta i Rimskiego – Korsakowa, niewyobrażalnie zmysłowa, piękna i  sugestywna. Mistrzowskie połączenia muzyki klasycznej z hiszpańskim folklorem i rosyjskiej muzyki ludowej z motywami orientalnymi tworzą inny, do dnia dzisiejszego niedościgniony wymiar i kanon.

Historia Opery Narodowej w Kijowie datowana jest na 1867 r., kiedy to powołano stały zespół  teatralny powstały na bazie teatrów amatorskich działających przy Akademii Kijowskiej. Jak widać Kijów ma długą tradycję w dziedzinie kultury,  pierwsze wzmianki o kijowskich występach tancerzy, akrobatów i klaunów pojawiają się już w starożytności. Przez ostatnie 200 lat Teatr wystawiał największe dzieła operowe i baletowe twórców europejskich: Czajkowskiego, Verdiego, Mozarta, Glinki, Rachmaninowa, Rossiniego, Prokofiewa, Chaczaturiana i wielu  innych mistrzów. Balet Opery Kijowskiej zawsze słynął z wyśmienitych tancerzy i choreografów, docenianych przez największe światowe sceny.

Kategoria: Archiwum