Czarna Hańcza Rzeką Roku 2016? Głosuj!

1 września ruszyło głosowanie na Rzekę Roku 2016. Wśród rzek-kandydatek jest duma Suwałk, płynąca przez miasto, Czarna Hańcza. Można oddać na nią głos i w Roku Czarnej Hańczy sprawić, by została Rzeką Roku.

baner rzeka roku

Zagłosować na Czarną Hańczę można od 1 do 29 września na stronie www.rzekaroku.pl. Aby oddać głos, należy nacisnąć na miniaturkę zdjęcia, a następnie wpisać adres e-mail, na który zostanie wysłany link. Po kliknięciu w otrzymany link głos zostanie zaliczony.


“Rzeka, która jest modna”

Czarna Hańcza zaczyna się w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, wpada do Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce, opuszcza je w Bachanowie jako bystry potok szumiący głośno pośród głazów. Mija 13 wydłużonych pagórków, czyli oz turtulski, najpiękniejszy przykład ozu w Polsce, płynie przez Suwałki, dzikie tereny Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej, włącza się w system Kanału Augustowskiego, XIX-wiecznego cuda techniki i kończy swój bieg w Niemnie. Modę na tę rzekę rozbudziła w 1931 roku Wanda Miłaszewska książką “Czarna Hańcza”. Co roku na spływy kajakowe ściągają tutaj tysiące turystów z różnych stron świata, to jeden z najsłynniejszych szlaków w Polsce. Czarna Hańcza oferuje nie tylko możliwość odpoczynku, daje też ludziom utrzymanie. Na jej brzegach są gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe, bary czy wypożyczalnie. Rzeka aktywizuje do działania i współpracy, dzięki niej powstało np. Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne. Zainspirowała także ludzi do organizowania co roku “Nocy Świętojańskiej” przypominającej m.in. tajemnice mieszkających tutaj przed wiekami Jaćwingów. Rzeka ta jest dla lokalnej społeczności tak ważna, że 2016 został ogłoszony Rokiem Czarnej Hańczy. Rzece poświęcone są koncerty, konkursy i wystawy.

opis Czarnej Hańczy pochodzi ze strony www.rzekaroku.pl


Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę, który zachęca do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów. Dzięki zaangażowaniu w program Zaadoptuj rzekę blisko 177 000 osób zaadoptowano 746 rzek i akwenów w ponad 1492 miejscach w Polsce (2005–2015).

Ambasadorką konkursu Rzeka Roku Klubu Gaja jest podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska.


Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Czarnej Hańczy. W kalendarzu obchodów Roku Czarnej Hańczy nie brakuje ciekawych wydarzeń >>>

Miś Uśmich rok_czarnej_hanczy

Kategoria: Archiwum