“Cztery pory roku na Suwalszczyźnie z seniorami” – jesień w Szurpiłach, Turtulu i Wiżajnach

28 września 2016 roku dwudziestoosobowa grupa seniorów wyruszyła z Suwalskiego Ośrodka Kultury, aby odkryć Suwalszczyznę znaną i nieznaną. Wycieczka z cyklu „Cztery pory roku na Suwalszczyźnie z seniorami” odbyła się w ramach projektu “Środy Seniora”.

Relacja Halina Lutyńska i Lidia Żyniewicz z Pracowni Rękodzieła i Rzemiosła SOK, przewodniczek wycieczki:

Jako pierwszą odwiedziliśmy Izbę Jaćwieską w Szurpiłach. Tam uczestnicy wycieczki usłyszeli o początkach osadnictwa jaćwieskiego i późniejszej kolonizacji puszcz Mereckiej, Perestuńskiej i Przełomskiej. Obejrzeli  dwie prezentacje filmowe, zbiory archeologiczne oraz makietę zrekonstruowanego grodziska Supryl.

Następnie udaliśmy się do siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu. Po krótkim wykładzie, który wzbogacił naszą wiedzę, ruszyliśmy na spacer. Piękno krajobrazu, ciepły jesienny dzień i spacer ścieżkami parku wprawił całą grupą w dobry nastrój na dalszą drogę. Należy dodać, że naszym przewodnikiem po najurokliwszych zakątkach Suwalskiego Parku Krajobrazowego był pan Jan Bacewicz. Opowiedział o tej ziemi najciekawiej jak można – z serca, mądrze, gwarą, a do tego z humorem.

Pod koniec dnia wybraliśmy się jeszcze do Wiżajn. Poznaliśmy historię osady, kościoła w Wiżajnach, a także zabytki kultury materialnej i duchowej – m.in. pamiątki pozostałe po Korpusie Ochrony Pogranicza w Wiżajnach. Gościliśmy u pani Małgorzaty Faleckiej działającej w stowarzyszeniu „Macierzanka”. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie, jak ze śmiatny w bojce ubija się masło. Poznaliśmy technologię produkcji sera podpuszczkowego oraz degustowaliśmy sery wzbogacone ziołami, orzechami, miody i dżemy oraz własnoręcznie zrobione masło z domowym chlebem. Było nie tylko bardzo smacznie, ale gościnnie, życzliwie i wesoło.

Wkrótce ostatnia w tym roku wyprawa. Tym razem do Puńska. Zapraszamy. Szczegóły >>>

Kategoria: Galerie