Dance Academy i Teatr Efemeryczny oraz instruktorzy SOK z nagrodami

Zespół Dance Academy działający w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Mihaila Nikolova został laureatem dorocznej nagrody Miasta Suwałki za osiągnięcia w dziedzinie kultury i ochrony środowiska kulturowego w 2016 roku. Nagrodę jubileuszową z okazji 25-lecia działalności otrzymał też Teatr Efemeryczny działający w SOK pod kierunkiem Jolanty Hinc-Mackiewicz. Nagrodami indywidualnymi zostali ponadto uhonorowani instruktorzy – opiekunowie grup artystycznych działających w SOK: Anna Szafranowska, Jolanta Hinc-Mackiewicz, Iryna Popova i Mihail Nikolov.

Uroczyste wręczenie nagród i stypendiów laureatom odbędzie się w piątek, 17 lutego o godzinie 19:00 w Sali im. Andrzeja Wajdy, bezpośrednio przed Koncertem Walentynkowym Suwalskiej Orkiestry Kameralnej „Latynoska noc”. Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza towarzyszyć będą znakomici soliści Maciej Frąckiewicz i Łukasz Kuropaczewski.

Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że w gronie nagrodzonych znalazła się tak liczna i silna reprezentacja Suwalskiego Ośrodka Kultury. Młodzi artyści, doskonalący swoje umiejętności i rozwijający artystyczne pasje w SOK aktywnie włączają się w życie kulturalne miasta, swoimi prezentacjami uatrakcyjniają miejskie imprezy kulturalne, społeczne i sportowe zarówno te o randze lokalnej i ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Reprezentują swoje miasto na festiwalach w kraju i poza jego granicami, zdobywają prestiżowe nagrody, będąc tym samym doskonałymi ambasadorami Suwałk.

LAUREACI

 Studio Tańca Dance Academy działa w Suwalskim Ośrodku Kultury od 2013 roku pod kierunkiem Mihaila Nikolova. Studio tworzą dwie grupy dziecięce w wieku 6-8 oraz 9-11 lat oraz młodzieżowa w wieku 12-19 lat. Podczas zajęć poznają wszystkie techniki tańca od klasycznego po hip-hop i modern-jazz-show dance, przygotowujące do tworzenia etiud i pełnowymiarowych widowisk tanecznych. Doskonalą swoje umiejętności na szkoleniach z akrobatyki oraz warsztatach tanecznych z uznanymi choreografami i instruktorami z Polski. Z powodzeniem biorą udział w przeglądach, konkursach i festiwalach tanecznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej zdobywając nagrody i wyróżnienia, między innymi w międzynarodowym festiwalu w Koninie, międzynarodowym festiwalu „Muszelki Wigier”, gdzie wytańczyli Grand Prix w 2016 roku oraz jednym z najważniejszych w Europie – Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Morning Star” w Bułgarii, gdzie w ubiegłorocznej edycji zdeklasowali rywali zdobywając Grand Prix oraz trzy złote medale w swoich kategoriach. Aktywnie włączają się w prezentacje artystyczne o charakterze interdyscyplinarnym realizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury, takie jak: TalentSOK, „Raz do roku taki cud”, widowisko taneczno-teatralne Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna „Żar Bułgarii” czy spektakle taneczno-muzyczne pt. „Królowa śniegu” i „Alicja w krainie czarów”.

Mihail Nikolov, pedagog, tancerz i choreograf, absolwent rosyjskiej szkoły baletowej w Moskwie, uczeń Rimma Karelskaya. Umiejętności i doświadczenie w technice modern-jazz zdobywał pod okiem słynnej Froski Seizowej. W technikach modern, jazz i tańcu współczesnym szkolił się w Niemczech w Hamburgu pod opieką pedagogów i choreografów ze Stanów Zjednoczonych. Jako tancerz i choreograf pracował w wielu krajach Europy, Azji i Afryki.

Teatr Efemeryczny powstał w 1991 roku z inicjatywy Jolanty Hinc-Mackiewicz, początkowo i tylko przez rok działał jako teatr szkolny przy nowo powstałym III Liceum Ogólnokształcącym, następnie pracował przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Stuki, i przez wiele lat w Młodzieżowym Domu Kultury. Od blisko czterech lat Teatr działa w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Kilkadziesiąt premier i o wiele więcej prezentacji scenicznych, a także zacne grono wychowanków i odbiorców – to znakomity dorobek teatru. Przez ćwierć wieku przez zespół przewinęły się setki osób. Dla wielu teatr był przelotną przygodą, dla innych stał się życiową pasją i zawodem. Nieżyjąca już znakomita aktorka i reżyserka Magda Teresa Wójcik, współzałożycielka i dyrektor Teatru Adekwatnego, określiła Teatr Efemeryczny godnym naśladowcą i jedynym kontynuatorem poszukiwań artystycznych Teatru Adekwatnego. W Pracowni Teatr Efemeryczny główny zespół od zawsze stanowi młodzież, najmłodsi tworzą Efemeryczne Dzieciaki, dorosłych pasjonatów sceny skupia Ephemeral Theatre. Fabryką Monodramów nazwała Jolanta Hinc-Mackiewicz liczną grupę wykonawców należących do jednej z wyżej wymienionych grup, ale specjalizujących się w bodaj najtrudniejszej i najbardziej wymagającej formie teatru jednego aktora, pracujących pod kierunkiem reżysera indywidualnie.

Rok 2016, który był rokiem jubileuszu zespołu, przyniósł aktorom Teatru wiele sukcesów: Martyna Kleszczewska zdobyła Złotą Igłę XII Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce, Złotą Podkowę Pegaza na XIII Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem w Suwałkach, I miejsce na XXI Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łomży; Irmina Liszkowska otrzymała nagrodę na IX Tyskim Festiwalu Monodramów „Motyf” w 2016 r., odniosła sukces podczas Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” 61. finału Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Słupsku, swój monodram zaprezentowała na 31. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora obok Janusza Gajosa i Doroty Stalińskiej oraz na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, dostała się na studia teatralne do łódzkiej filmówki; Teatr Efemeryczny zajął III miejsce II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich w Legionowie „TEATRALIA 2016”.

Jolanta Hinc-Mackiewicz, aktorka, instruktorka, reżyser ponad 50 spektakli, animatorka społecznego i zawodowego ruchu kulturalnego, w latach 1982-1990 aktorka (adept) Teatru Adekwatnego w Warszawie. Wykwalifikowana menadżerka kultury współpracująca z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury w Polsce i poza granicami. Inicjatorka i dyrektor artystyczno-programowy międzynarodowego festiwalu teatrów alternatywnych Suwalskie Eksploracje Teatralne SET. Instruktor teatralny Suwalskiego Ośrodka Kultury z powodzeniem wspierający młodych w poszukiwaniu teatralnych form wypowiedzi.

Anna Szafranowska, animatorka i menadżer kultury, pedagog, instruktor śpiewu tradycyjnego (białego) oraz gospel. W latach 2002-2005 związana z najstarszym chórem w Polsce – Kraków Gospel Choir. Wokalistka, dyrygentka i założycielka Suwałki Gospel Choir, który w tym roku świętuje 10-lecie działalności artystycznej. Pomysłodawczyni Festiwalu Soulwałki Gospel Workshop, podczas którego w Suwałkach prezentują się największe światowe gwiazdy muzyki gospel – Norris Garner, Phillip Carter, Michelle John. Inicjatorka spotkań warsztatowych z cyklu „Na styku kultur”, dzięki którym promuje muzyczną wielokulturowość Suwalszczyzny.

Iryna Popova, znakomity pedagog i choreograf z Doniecka, założycielka i instruktor uznanego i obsypanego nagrodami zespołu dziecięco-młodzieżowego „Radość” z Ukrainy. Autorka choreografii i scenariusza oraz reżyser dwóch baśni taneczno-muzycznych prezentowanych w Sali im. Andrzeja Wajdy SOK: „Królowa śniegu”, na motywach baśni H. Ch. Andersena oraz „Alicji w krainiec” inspirowana ponadczasową powieścią Lewisa Carolla. Oba spektakle zostały entuzjastycznie przyjęte przez suwalską publiczność, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i powodzeniem wśród widzów, zobaczyło je ponad siedem tysięcy osób. Przedstawienia zachwyciły multimedialną scenografią, fantazyjnymi kostiumami i rekwizytami oraz wyjątkową choreografią i muzyką.

Autor zdjęć: Piotr Kopciał

Kategoria: Archiwum