DFK: Wspaniale jest być najlepszym

Dyskusyjny Klub Filmowy „13” – „We are the best!”
Środa, 3.06.2015, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Jana Pawła II 5

Wspaniale jest być… najlepszym. Szwedzko-duński film przenosi widza do początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Okazuje się jednak, że problemy i marzenia prawie się nie nie zmieniają, ale najważniejsze, żeby we wszystkim dostrzegać to, co najlepsze.

Bilety: 10 złotych www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK

“We are the best!”, Dania, Szwecja 2013
Reżyseria:
Lukas Moodysson
Występują:
Mira Barkhammer, Mira Grosin Hedvig, LeMoyne
Czas trwania: 102 minuty

 WeAreTheBest01

Nagrody m.in.:
2013 – MFF w Reykjavik – Nagroda Publiczności: Lukas Moodysson
2013 – MFF w Tokio – Grand Prix Tokio: Lukas Moodysson
2014 – Złoty Żuk – Najlepsza charakteryzacja: Lisa Mustafa
2014 – Złoty Żuk – Najlepsza scenografia: Linda Janson, Paola Hölmer
2014 – Festiwal Filmowy Göteborg – Nagroda Lorens: Lars Jönsson

wearethebest1

Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na w-f to nuda. Są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne.

wearethebest2

Kiedy mama wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead.

Reżyser o filmie: Chciałem zrobić film pokazujący, że – mimo przesłanek sugerujących inaczej – warto jest żyć. Wspaniale jest mieć przyjaciela, grać na instrumencie muzycznym, nawet jeśli nie zna się reguł, wspaniale jest rozpalić ognisko przy starym pomniku, mieć najbardziej męczących rodziców na świecie, wspaniale jest zwymiotować na czyjeś płyty, być wyśmianym i wygwizdanym. Wspaniale jest być najlepszym.

WeAreTheBest - plakat

Patronami medialnymi Dyskusyjnego Klubu Filmowego 13 są:

niebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznadwutygodnik

Kolejne projekcje w DYSKUSYJNYM KLUBIE FILMOWYM „13” – kwiecień- czerwiec 2015

17 czerwca

EWA
Polska 2010 / 108’
Reżyseria: Adam Sikora i Ingmar Villqist
Występują: Barbara Lubos-Święs, Andrzej Mastalerz, Anna Guzik, Robert Talarczyk, Ola Popławska

Film „Ewa” to historia prawdziwej miłości, tak prawdziwej, że trudno w nią uwierzyć. Ta historia mogła się zdarzyć wszędzie i na nieszczęście zdarza się na całym świecie. Poruszający obraz o silnych relacjach emocjonalnych w rodzinie, o kobiecie, matce, żonie, w której – w obliczu grożącej jej rodzinie biedy – budzi się charakterystyczna dla kobiet siła do walki o to, co dla niej najważniejsze – o dzieci, dom, stabilizację, o możliwość godnego życia.

Film jest pretekstem do analizy otaczającej nas, często trudnej, rzeczywistości i relacji międzyludzkich, jest także bodźcem do ukazania zmagań rodziny ze światem, w jakim przyszło im żyć, z otoczeniem i z własnymi emocjami, bólem, lękami i moralnością. To, co wyzwala w nich siłę do walki z codziennością, to wiara w siłę wartości rodzinnych, przebaczenia i miłości, wpisana w postawy bohaterów, którzy muszą żyć normalnie w nienormalnych warunkach.

Ukazując tradycyjne wartości, poruszając kwestię problemów społecznych, a także propagując wartości etyczne i edukacyjne, autorzy chcą, aby film niósł przesłanie, że dobro i miłość mogą zwyciężyć każde zło. Dramatyczne wybory zmieniające diametralnie perspektywę patrzenia na wszystko mogą być także pretekstem do weryfikacji najważniejszych spraw życiowych i określania priorytetów.

DKF_IV-VI.indd

Kategoria: Archiwum