DKF 13: Świat jednak nie jest czarno-biały

Dyskusyjny Klub Filmowy “13” – projekcja “Combat girls. Krew i honor”
Środa, 1.04.2015, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Nieodpowiednie towarzystwo ukazuje młodej dziewczynie świat w czarno-białych barwach. Po przypadkowym spotkaniu chłopaka, do którego z zasady powinna pałać nienawiścią, okazuje się, że są też inne kolory rzeczywistości.

Bilety: 30 złotych (karnet na 6 spotkań DKF), 10 złotych (bilet na pojedynczy seans) na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK

“Combat Girls. Krew i Honor”, Niemcy 2011
gatunek: dramat
reżyseria: David Wnendt
występują m.in.: Alina Levshin, Jella Hasse, Gerdy Zint
czas trwania: 103 minuty

Nagrody m.in.:
2011 – FilmFest w Monachium – Nagroda dla najlepszej aktorki: Alina Levshin
2011 – FilmFest w Monachium –  Nagroda za najlepszy scenariusz: David Wendt
2011 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Paulo – nagroda dla najlepszej aktorki: Alina Levshin
2011 – Festiwal Filmowy w Zurychu – honorowo wyróżniony przez członków jury

Marisa, dwudziestoletnia Niemka, nienawidzi obcokrajowców, Żydów, glin i wszystkich tych, których obwinia o kłopoty swojej ojczyzny. Zachowuje się prowokująco, pije, wdaje się w bójki, a do swojej kolekcji tatuaży zamierza włączyć portret Adolfa Hitlera. Jej domem jest gang neonazistów, gdzie rządzą nienawiść i przemoc, a na porządku dziennym są suto zakrapiane imprezy.

combatgirls_1

Gdy przyłącza się do nich czternastoletnia Svena, Marisa staje się dla niej wzorem do naśladowania. Jest ona podręcznikowym przykładem dziewczyny walczącej o reprezentowaną przez grupę ideologię. Światopogląd Marisy ulega jednak stopniowej ewolucji, gdy przypadkowo spotyka ona młodego uchodźcę z Afganistanu.

combatgirls4

Ich relacja uświadamia bohaterce, że istnieje coś więcej, niż czarno-biała rzeczywistość reprezentowana przez jej własny gang. Czy Marisie uda się wyrwać z grupy neonazistów?

combatgirls_plakat

Patronami medialnymi Dyskusyjnego Klubu Filmowego 13 są:

niebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznadwutygodnik

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY “13” – kwiecień- czerwiec 2015

15 kwietnia

O KONIACH I LUDZIACH
Islandia, Niemcy, Norwegia 2013 / 80’
Reżyseria: Benedikt Erlingsson
Występują: Ingvar Eggert Sigurösson, Charlotte Bøving, Steinn Ármann Magnússon

Nagrody m.in.:
2013 – MFF w Tokio – za najlepszą reżyserię
2013 – MFF w San Sebastian – za najlepszy debiut reżyserski
2014 – Edda – film roku, aktor roku Ingvar Eggert Sigurösson, reżyser roku, scenariusz roku Bergenstein Björgúlfsson

Kolbeinn kocha Solveig, A Solveig kocha Kolbeinn. Ale Kolbeinn kocha kogoś jeszcze. A mianowicie swoją ukochaną, zdobywającą medale klacz Granę. Ale Grana jest obsesyjnie zakochana w ogierze Solveig, Brunn. Nadchodzi wiosna, śniegi topnieją, uczucia rozkwitają… Czy to się może dobrze skończyć? Vernhardur kocha wódkę, a jego koń Jarpur kocha swojego pana.  Kiedy na wodach Islandii pojawia się rosyjski statek, wypełniony 96-procentowym spirytusem, Vernhardur z miłości do wódki postanawia do statku dopłynąć na swoim koniu… To nie może się dobrze skończyć! Grimur kocha dawne drogi konne, ale Eglii kocha je grodzić drutem kolczastym. Podczas konnych wędrówek Grimur przecina ogrodzenie, a Eglii goni go ciągnikiem po islandzkich górach…To na pewno nie skończy się dobrze! Johanna kocha swoją klacz Raudkę, ale Raudka kocha wolność. W pogoni za koniem Johanna znajduje na wrzosowisku rannego Grimura, otoczonego wianuszkiem klaczy… To na pewno się skończy dobrze! Juan Camillo kocha życie i przygody. Jako turysta z Hiszpanii podziwia islandzką naturę i kobiety. Podczas przejażdżki na starym koniu nagle spada śnieg. Czy historia gorącego Hiszpana i islandzkiego konia może skończyć się dobrze…?

29 kwietnia

PAC!
Polska 2013 / 1’ 16’’
Reżyseria: Alicja Błaszczyńska

„Pac!” to krótka historia kobiety, która chciała się wykąpać. Na nieszczęście ta zwyczajna czynność okazała się tragiczna w skutkach.

6 maja

LEGENDA KASPARA HAUSERA
Włochy 2012 / 95’
Reżyseria: Davide Manuli
Występują: Vincent Gallo, Claudia Gerini, Silvia Calderoni

Nagrody m.in.:
2012 – Festiwal Filmowy ARIZONA UNDERGROUND: Najlepszy Eksperymentalny Film
2012 – Międzynarodowy Festiwal Filmów w Genewie: Specjalne Wyróżnienie Jury
2013 – Festiwal Filmowy w San Francisco:  Nagroda Jury

Surrealistyczna wariacja na temat tajemniczej postaci Kaspara Hausera, który w XIX w. nagle pojawił się w Norymberdze, do dziś pozostając zagadką.  W podwójnej roli zobaczymy aktora, performera i przede wszystkim artystę Vincenta Gallo.  Muzykę napisał wirtuoz francuskiej elektroniki Dj Vitalic. Film odwiedził ponad 40 międzynarodowych festiwali filmowych, gdzie porwał i rozkochał widownie.

Filmowy Kaspar Hauser, ubrany w dres i słuchawki, pojawia się na prawie bezludnej plaży na wyspie „X” nad morzem „Y” w roku „0”. Szeryf (w tej roli Vincent Gallo), który jest jednocześnie DJ-em, rozpoznaje w nim Mesjasza. Księżna, władająca niewielką społecznością, czuje się zagrożona przez blondwłosego chłopca i wysyła przeciw niemu kryminalistę, wielkiego fana disco, o znamiennym imieniu The Pusher (w tej roli także Vincent Gallo), aby rozwiązał problem Kaspara.
To techno-western przepełniony muzyką francuskiego wirtuoza elektroniki DJ-a Vitalica.

Filmowi towarzyszy teledysk  pt. „Mała odyseja” w reż. Julii Rogowskiej i Magdaleny Załęckiej, młodych studentek reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Klip powstał do utworu pt. „Gold” projektu Owl City.

18 maja

O KROK OD SŁAWY
USA / 90’
Reżyseria: Morgan Neville
Występują: Darlene Love, Merry Clayton, Tata Vega, Lisa Fischer oraz Claudia Lennear,  Gloria Jones, Dr Mable John, Lynn Maybry, Cindy Mizelle, Susaye Greene, Jo Lawry, The Waters Family, Rose Stone, Janice Pendarvis

Dokument muzyczny. Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. W swoim  wciągającym filmie „O krok od sławy” Morgan Neville – zdobywca wielu nagród za reżyserię – rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystów skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki XXI wieku. Triumfalny i jednocześnie chwytający za serce obraz jest zarówno hołdem złożonym głosom, które ukształtowały i wystylizowały muzykę popularną, a także odzwierciedleniem konfliktów, poświęceń i sukcesów tych, których kariera polegała na współbrzmieniu z innymi.
Ci utalentowani artyści reprezentują różne style, gatunki i epoki muzyki popularnej, ale każdy może podzielić się swoją niepowtarzalną i bardzo osobistą historią o życiu i karierze w cieniu sław. Z archiwalnymi materiałami filmowymi i niezrównaną ścieżką dźwiękową film „O krok od sławy” może pochwalić się wywiadami z takimi artystami, jak Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger czy Sting. Jednakże te światowej sławy postaci sceny muzycznej usuwają się w cień, by artyści drugoplanowi, ich życie i historie zajęły główne miejsce na scenie tego filmu.

3 czerwca

WE ARE THE BEST!
Dania, Szwecja / 102’
Reżyseria: Lukas Moodysson
Występują: Mira Barkhammer, Mira Grosin Hedvig, LeMoyne

Nagrody m.in.:
2013 – MFF w Reykjavik – Nagroda Publiczności: Lukas Moodysson
2013 – MFF w Tokio – Grand Prix Tokio: Lukas Moodysson
2014 – Złoty Żuk – Najlepsza charakteryzacja: Lisa Mustafa
2014 – Złoty Żuk – Najlepsza scenografia: Linda Janson, Paola Hölmer
2014 – Festiwal Filmowy Göteborg – Nagroda Lorens: Lars Jönsson

Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na w-fie to nuda. Są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne. Kiedy mama wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead.

Komentarz reżysera: Chciałem zrobić film pokazujący, że – mimo przesłanek sugerujących inaczej – warto jest żyć. Wspaniale jest mieć przyjaciela, grać na instrumencie muzycznym, nawet jeśli nie zna się reguł, wspaniale jest rozpalić ognisko przy starym pomniku, mieć najbardziej męczących rodziców na świecie, wspaniale jest zwymiotować na czyjeś płyty, być wyśmianym i wygwizdanym. Wspaniale jest być najlepszym.

17 czerwca

EWA
Polska 2010 / 108’
Reżyseria: Adam Sikora i Ingmar Villqist
Występują: Barbara Lubos-Święs, Andrzej Mastalerz, Anna Guzik, Robert Talarczyk, Ola Popławska

Film „Ewa” to historia prawdziwej miłości, tak prawdziwej, że trudno w nią uwierzyć. Ta historia mogła się zdarzyć wszędzie i na nieszczęście zdarza się na całym świecie. Poruszający obraz o silnych relacjach emocjonalnych w rodzinie, o kobiecie, matce, żonie, w której – w obliczu grożącej jej rodzinie biedy – budzi się charakterystyczna dla kobiet siła do walki o to, co dla niej najważniejsze – o dzieci, dom, stabilizację, o możliwość godnego życia.

Film jest pretekstem do analizy otaczającej nas, często trudnej, rzeczywistości i relacji międzyludzkich, jest także bodźcem do ukazania zmagań rodziny ze światem, w jakim przyszło im żyć, z otoczeniem i z własnymi emocjami, bólem, lękami i moralnością. To, co wyzwala w nich siłę do walki z codziennością, to wiara w siłę wartości rodzinnych, przebaczenia i miłości, wpisana w postawy bohaterów, którzy muszą żyć normalnie w nienormalnych warunkach.

Ukazując tradycyjne wartości, poruszając kwestię problemów społecznych, a także propagując wartości etyczne i edukacyjne, autorzy chcą, aby film niósł przesłanie, że dobro i miłość mogą zwyciężyć każde zło. Dramatyczne wybory zmieniające diametralnie perspektywę patrzenia na wszystko mogą być także pretekstem do weryfikacji najważniejszych spraw życiowych i określania priorytetów.

Kategoria: Archiwum