DKF: Oblicza konfliktu z synem w tle…

Dyskusyjny Klub Filmowy „13″ – film “5 rozbitych kamer”
Poniedziałek, 05.05, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Rolnik z Palestyny dokumentuje działania izraelskiego okupanta w jego wiosce i dorastanie swojego syna w konfliktowej rzeczywistości. “5 rozbitych kamer” był nominowany do Oscara.

Bilety: 10 zł na www.bilety.soksuwalki.eu oraz w kasie SOK

“5 rozbitych kamer” Palestyna, Francja, Izrael, Holandia, 2011
czas trwania: 90
reżyseria: Emad Burnat, Guy Davidi
zdjęcia: Emad Burnat
nagrody: nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” (2013), Nagroda Millennium, wyróżnienie Jury Nagrody Amnesty International na 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL (2012), Directing Award, World Cinema – Documentary na FF Sundance (2012), Van Leer Group Foundation Award dla „Najlepszego izraelskiego filmu dokumentalnego” (2012), Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Publiczności na IDFA, International Documentary Film Festival Amsterdam (2011)

Palestyński rolnik – Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. „5 rozbitych kamer” to kandydat do Oscara i zwycięzca aż trzech nagród na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w 2012 roku, w tym nagrody głównej Millennium.

5rozbitrychkamer1

Emad mieszka w Bil’in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Brzegu. Pierwszą kamerą zarejestrował, jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający izraelskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko izraelskim osadnikom i obecnym wszędzie izraelskim żołnierzom urodził się syn Emada – Gibreel.

five broken cameras

Emad dokumentował, jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur. Emad zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. „5 rozbitych kamer” to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

7503192.3

Kategoria: Archiwum