DKF: Co się kryje pod “Happy, Happy”?

“Życie nie jest usłane różami” – mówi główna bohaterka filmu. Radzi sobie z niedoskonałościami swojego życia do momentu, gdy po sąsiedzku wprowadza się para idealna. Pod optymistycznym tytułem “Happy, Happy” nie kryje się wcale szczęśliwa historia.

Dyskusyjny Klub Filmowy – “Happy, Happy” KANDYDAT DO OSCARA
Środa, 2.03.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł
Do nabycia w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

2 marca

HAPPY, HAPPY (Norwegia 2011 / 88’)
reżyseria: Anne Sewitsky
zdjęcia: Anna Myking
występują: Agnes Kittelsen, Henrik Rafaelsen, Joachim Rafaelsen

happyhappy1

NAGRODY i WYRÓŻNIENIA:

  • MFF Sundance 2011 – Główna Nagroda Jury – najlepszy dramat zagraniczny
  • MFF Amanda 2011 – nagroda dla najlepszego aktora Henrika Rafaelsena
  • Norweski kandydat do Oscara

Rodzina dla Kai jest najważniejsza. Jest niepoprawną optymistką, mimo że żyje z mężczyzną, który woli iść na polowanie, a nie chce się z nią kochać, bo nie jest już taka atrakcyjna, jak kiedyś. Trudno – życie nie jest usłane różami, wmawia sobie. Trudno jej jednak utrzymać emocje na wodzy, kiedy obok wprowadza się idealna para. Taka, jaką sama chciałaby stanowić ze swoim mężczyzną. Są zgrani, zakochani, rozumiejący się bez słów i mają adoptowane etiopskie dziecko. Nowi sąsiedzi otwierają Kai oczy na wiele spraw. To przebudzenie niesie konsekwencje dla wszystkich wkoło. Kiedy przychodzi Boże Narodzenie, staje się oczywiste, że nic nie będzie tak jak wcześniej. Niezależnie od tego, jak Kaja będzie się starać.

happy-happy-movie-posterhappyhappyplakat


RECENZJE

“Happy, happy to opowieść o dwóch, mieszkających tuż obok siebie, rodzinach. Wszystko to zrealizowano w scenerii pięknej, zaśnieżonej Norwegii. Kaja to nieco szalona, niedojrzała optymistka. Jej mąż – Eirik dość wyraźnie wykazuje skłonności homoseksualne, ich syn Theodor zapatrzony jest w ojca. Na samym początku tejże produkcji, naprzeciwko wprowadzają się kolejne postacie dramatu – Elisabeth, która w przeszłości zdradzała męża, Sigve – szukający miłości i czułości, a także Noa – adoptowany syn urodzony w Afryce.

Półtoragodzinna historia opiera się na swoistym kwadracie wzajemnych romansów i powiązań. Mniejszych i większych dramacików. W tle, w nieco żartobliwy sposób, Theodor uczy Noa jak być dobrym niewolnikiem w świecie białych ludzi.

Happy, happy chociaż opowiada o gorzkich sprawach zrealizowany jest lekko i przyjemnie. Bez nadmiernego patosu, z lekką nutką absurdu. Kolejne sceny przerywa grupa chórzystów. Także i z tego powodu przypomina to klasyczne, antyczne dzieła, które prowadzić miały do katharsis. Dramat zwyczajnych ludzi, niezbyt wyszukany, mogący dotknąć wszystkie.” (www.plasterlodzki.pl>>>)

“Pod beztroskim tytułem „Happy, happy” kryje się dosyć nietypowa komedia rodzinna, do której właściwie bardziej pasuje określenie: dramat obyczajowy. Bohaterami są dwa dojrzałe małżeństwa, które przechodzą kryzys nie tyle wieku średniego, ile zaufania. Pod powierzchnią szczęśliwych związków kryje się gorycz”. (www.polityka.pl>>>)


NASTĘPNY FILM W DKF 13


16 marca

W LEPSZYM ŚWIECIE (Dania, Szwecja 2010 / 119’)
reżyseria: Susanne Bier
zdjęcia: Morten Søborg
występują: Mikael Persbrandt, Trine Dyrnholm, Ulrich Thomsen

NAGRODY i WYRÓŻNIENIA:

  • Oscar 2011 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
  • Złoty Glob 2011
  • Europejska Nagroda Filmowa 2011 dla najlepszego europejskiego reżysera roku
  • RomeFilmFest 2010 – Nagroda Marc’Aurelio – Nagroda Publiczności i Wielka Nagroda Jury

Szwed Anton pracuje jako lekarz w obozie dla uchodźców w Sudanie, ratując ofiary morderstw lokalnej milicji. W rodzinnym domu w Danii zostawił dwójkę dzieci i rozpadające się małżeństwo. Syn Antona, Elias, jest dręczony w szkole, jednak z pomocą przychodzi mu kolega Christian. Chłopak jest półsierotą, ponieważ niedawno zmarła mu matka, a on oskarża ojca o jej śmierć. Christian broni Eliasa przed napastnikami, grożąc im nożem. Anton stara się nauczyć chłopców, jak nadstawiać drugi policzek.

DKF_I_III_2016.indd

Kategoria: Archiwum