DKF: „Koń turyński”

Mocny film Béli Tarra pt. “Koń turyński”. Przez losy konia reżyser pokazał trudy ludzkiej egzystencji. Ostatnie dzieło węgierskiego reżysera. Jak sam zapowiadał, najradykalniejsze.

Dyskusyjny Klub Filmowy “13”
Wtorek, 19.11, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Bilety: 10 złotych (bilet na pojedynczy seans) na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK oraz 30 złotych (karnet na 6 spotkań DKF) w kasie SOK

“Koń turyński”; Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011
czas trwania: 146 minut
reżyseria: Béla Tarr
scenariusz: László Krasznahorkai, Béla Tarr
zdjęcia: Fred Kelemen
montaż: Ágnes Hranitzky
muzyka: Mihály Vig
występują: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos
nagrody: MFF w Berlinie 2011 – Główna Nagroda Jury (Srebrny Niedźwiedź), nagroda FIPRESCI, Brothers Manaki International Film Festival 2011 (Macedonia) – najlepsze zdjęcia

3 stycznia 1889 roku niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche, wychodząc z turyńskiego hotelu, dostrzegł okładanego przez woźnicę batami konia. Fryderyk starał się ochronić zwierzę. Udaje mu się powstrzymać bijącego, ale po chwili właściciel zabiera konia…

Wkrótce u słynnego filozofa została zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna, która doprowadziła do poważnego uszczerbku na jego zdrowiu. Nietzsche aż do swojej śmierci nie napisał już żadnego dzieła.

A co stało się z koniem? Najnowszy film węgierskiego twórcy Béli Tarra („Harmonie Werckmeistera”) opowiada historię woźnicy, jego córki i konia.

Reżyser filmu Bela Tarr powiedział, że jego film jest przede wszystkim o trudach ludzkiej egzystencji. W “Koniu turyńskim” losy człowieka opowiedziane są przez codzienne wyprawy po… wodę.

Tarr przed premierą zapowiadał, że będzie to jego najradykalniejszy, ale także zarazem ostatni film…

Patronami medialnymi Dyskusyjnego Klubu Filmowego 13 w Suwalskim Ośrodku Kultury są:

niebywaledwutygodnik

DKF_poprawka_data-page-001

 

Kategoria: Archiwum