DKF: “Wiedźma wojny”

Dyskusyjny Klub Filmowy “13” – projekcja filmu “Wiedźma wojny”
Poniedziałek, 19.05, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

“Wiedźma wojny” to poruszający portret pamięci dziecka, która naznaczona jest traumatycznymi przeżyciami wojennymi, ale także historia o niezwykłej woli przetrwania człowieka w sytuacjach ekstremalnych.

Bilety: 10 złotych na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK.

“Wiedźma wojny”, Kanada 2012
czas trwania: 90 minut
reżyseria: Kim Nguyen
zdjęcia: Nicolas Bolduc
występują: Rachel Mwanza, Alain Lino Mic Eli Bastion, Serge Kanyinda
nagrody: nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” (2013), Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego, Srebrny Niedźwiedź dla „Najlepszej aktorki” na MFF Berlinale (2012), Nagroda dla „Najlepszego Filmu” i „Najlepszej Aktorki” na FF Tribeca (2012)

14-letnia Komona opowiada swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku, jak nagle zmieniła się z niewinnego dziecka w żołnierza. Pewnego dnia na jej spokojną wioskę napadła grupa partyzantów. Spalili domy, zabili mieszkańców, a ją zmusili do okrutnego zamordowania rodziców. Osierocona trafiła do armii rebeliantów, gdzie matkę i ojca zastąpił karabin, a łzy, żal i smutek trening psychicznego oraz fizycznego przetrwania. Indoktrynowana i narkotyzowana nauczyła się walczyć w imię idei, której nie rozumiała. Nawiedzały ją duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegły ją o czyhającym wrogu, uznano to za magiczny znak i okrzyknięto wiedźmą wojny.

warwitch War Witch

Magia nie okazała się jednak łaskawa. Gdy Komona zakochała się w 15-letnim albinosie, uwierzyła, że zdoła uciec wojnie, ale los zadecydował inaczej. Aby przetrwać, musiała zrobić jedno – wrócić do rodzinnej wioski i uporać się z traumą przeszłości.

War-Witch war-witch-rebelle-magician-married

„Wiedźma wojny” to czwarty film fabularny w karierze kanadyjskiego reżysera Kima Nguyena. Film jest nie tylko wstrząsającym obrazem wojny widzianej oczami dziecka, lecz również pozbawioną sentymentalizmu opowieścią o nadziei i silnej woli przetrwania, które w sytuacjach ekstremalnych jest w stanie odnaleźć w sobie człowiek. To również portret pamięci dziecka, naznaczonej traumatycznym w skutkach horrorem wojny. Zarówno w scenariuszu filmu, jak i w wielu scenach widać inspirację „Jądrem ciemności” Josepha Conrada i „Czasem apokalipsy” Francisa Forda Coppoli. Premiera filmu odbyła się na Berlinale. Był to pierwszy od 12 lat kanadyjski film prezentowany w sekcji konkursowej festiwalu.

„Scenariusz Wiedźmy wojny powstawał przez 10 lat. Pamiętam pewien spokojny poranek, gdy – jak zawsze mam w zwyczaju – przeglądałem nagłówki gazet, aby potem usiąść i zacząć pisać. I nagle, zupełnie przez przypadek, zobaczyłem na ekranie komputera, na liście w wyszukiwarce tytuł Johny i Luter Htoo. Chodziło o dziesięcioletnie bliźniaki, które zostały uświęcone przez grupę rebeliantów, dla których służyły. Lokalna legenda głosiła, że służyło dla nich 250 000 niewidzialnych żołnierzy. Gdy to przeczytałem, nasunęły mi się skojarzenia ze współczesną grecką tragedią, a los tych dzieci-żołnierzy tak mnie poruszył, że postanowiłem sfilmować to zjawisko” – tłumaczy reżyser filmu Kim Nguyen.

Trailer filmu “Wiedźma wojny”:

Dyskusja o filmie “Wiedźma wojny”:

platak wiedzma wojny

Patronami medialnymi Dyskusyjnego Klubu Filmowego 13 w Suwalskim Ośrodku Kultury są:

niebywalesuwalki24tvs24suwalszczyznadwutygodnik

Kolejne filmy w ramach DKF “13”:

2.06 – SZCZĘŚCIE TY MOJE
Georgi – kierowca ciężarówki, wyjeżdża z rodzinnego miasta z ładunkiem towarów. Zmuszony do zjechania z autostrady gubi się w szczerym polu w głębi Rosji. Próbując rozpaczliwie odnaleźć właściwą drogę, zostaje wciągnięty w spiralę szaleństwa i przemocy.
„Szczęście ty moje” to perfekcyjnie skonstruowany, dopracowany w najdrobniejszym szczególe debiut fabularny znanego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy, który tym razem postanowił przedstawić portret współczesnej i minionej Rosji, widzianej z perspektywy zwykłych, prostych ludzi: kierowcy, policjanta, żołnierza, prostytutki, dziecka. Ze strzępów ich wspomnień Łoźnica tworzy opowieść o kraju, którego mieszkańcy całkowicie stracili moralny i emocjonalny balans, a ich życie stało się pasmem gwałtu, mordu i przemocy. Jak przyznaje reżyser, „Szczęście ty moje” oparte jest na faktach, a większość przedstawionych w filmie historii ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

16.06 – PERYFERIE
Odsiadująca wyrok więzienia Matilda wychodzi na 24-godzinną przepustkę. Nie chcąc wracać do więzienia planuje ucieczkę z kraju. Ale zanim dzień dobiegnie końca, Matylda musi się zmierzyć z kłopotliwą przeszłością. Historia napisana przez zdobywcę Złotej Palmy Cristiana Mungiu i jego współpracowniczkę Ioanę Uricaru portretuje kobietę, której największym wrogiem jest ona sama.

dkf_kwiecien_2014.indd

Kategoria: Archiwum