“Don Giovanni” W.A. Mozarta w finale Ars Musica 2015

Sceniczna adaptacja opery “Don Giovanni” W.A. Mozarta oraz koncert akordeonisty Rafała Grząki z udziałem Orkiestry Kameralnej Kursu i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza w koncercie finałowym V Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ARS MUSICA.

Niedziela, 23.08.2015, godz. 19.00,
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5

bilety: 20 zł (normalny) i 10 (ulgowy) w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu.
Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom do 26 lat, rencistom oraz emerytom. Bilety ulgowe do nabycia w kasie SOK (ul. Papieża Jana Pawła II 5) po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki.

Prowadzenie koncertu finałowego: Tomasz Baranowski

I część: z udziałem Orkiestry Kameralnej Kursu oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Ze specjalnym udziałem Rafała Grząki (akordeon)

II część: sceniczna adaptacja opery W. A. Mozarta “Don Giovanni”
reżyseria: Marek Cichucki
scenografia: Mariusz Krzywicki
opieka wokalna: Bogdan MakalMarlena Borowska
kierownictwo muzyczne, dyrygent: Kazimierz Dąbrowski

Z udziałem wokalistów – uczestników czynnych Kursu Wokalnego – i specjalnym udziałem Mariny Biełaszuk (basso continuo) oraz z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

Genialny „wesoły dramat”, czyli nieśmiertelna postać Don Juana w operowej wizji Wolfganga Amadeusza Mozarta, wspieranego literackim kunsztem librecisty (Lorenzo da Ponte). Jedna z najdoskonalszych i najsławniejszych oper w całej historii muzyki: opowieść o legendarnym uwodzicielu – „rozpustniku ukaranym” wystarczyła Mozartowi do nakreślenia przejmujących stron partytury, w której jest wszystko – tragizm, bunt, komizm, miłość, zdrada, niewinność, umiłowanie życia i moralizatorska przestroga.

Don_Giovanni-german_advertOryginalny afisz z epoki (źródło: www.wikipedia.pl)

Dzieło to, napisane na zamówienie Opery Praskiej, po raz pierwszy wystawione w 1787 r., zostało gorąco przyjęte przez praską publiczność. Wiedeńska premiera nie spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem, właściwie dopiero po śmierci kompozytora uznano dzieło jedno z największych arcydzieł w światowej literaturze. Słusznie, bo genialny kunszt Mozarta osiąga tu swoje apogeum: wspaniała charakterystyka postaci, dramaturgia trzymająca publiczność w napięciu, wiodąca do budzącego grozę finału i przede wszystkim nieśmiertelna muzyka mistrza z Salzburga.

Fragment opery:

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Suwałkach

ars_musica_2015.indd

Kategoria: Archiwum