Nowy cykl: DROGI KONTRKULTURY
13.03, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
Kamil Sipowicz w rozmowie z Markiem Gałązką opowie m.in. o obecności hipisów w PRL i wpływie „wolności, pokoju i miłości” na polską kulturę. Po dyskusji pokaz głośnego filmu o koncercie w Woodstock w 1969 roku.
wstęp wolny
Kontrkultura najczęściej bywa określana jako ruch skierowany przeciwko powszechnie uznanym prądom intelektualnym i artystycznym, a także wartościom i ustalonym stylom życia. Do niedawna, kojarzona głównie z buntem, miała wydźwięk pejoratywny, a przecież nierzadko bywało, że poprzez przeciwstawienie się „zadowolonym, sytym, leniwym hipokrytom” stawała się synonimem jej tworzenia. Wciąż pojawiają się jednak głosy, że kontrkultura tak naprawdę jedynie wzmacnia te zjawiska, które zwalcza. Nie zawsze kontestatorzy działają w mniejszości, nie zawsze są przeciw, bywa, że ich hasła są przeceniane, a często stają się elementem kwestionowanego systemu.
Nasz cykl będzie poświęcony takim działaniom alternatywnym, z których rodziły się nowe formy twórczości w sztuce, teatrze i literaturze. Podczas kolejnych spotkań chcemy, z pomocą polskich i zagranicznych fachowców – socjologów i twórców kultury, przybliżyć społeczności suwalskiej, głównie tej młodej, że również w Polsce, w czasach przaśnego PRL-u, prężnie działało „podziemie kontrkulturalne”, istniały całe rzesze twórców i pasjonatów wolności, dzięki którym rozwijał się m.in. rock, popart czy fantastyczna teatralno-performatywna scena offowa. Będziemy rozmawiać z wybitnymi artystami, animatorami kultury, kreatorami najważniejszych przestrzeni kontrkulturowych o dawnym i współczesnym pojmowaniu w ogóle kultury Pokusimy się
o stworzenie mini kompendium wiedzy o światowej i polskiej nonkonformistycznej postawie twórców wobec oficjalnie panujących trendów, mód i stylów w szeroko pojętej kulturze.
Pierwsze wydarzenie cyklu – spotkanie z Kamilem Sipowiczem – już 13 marca. Jednym z głównych tematów będzie obecność hipisów w PRL i wpływ „wolności, pokoju i miłości” na polską kulturę.
W Polsce hipisi pojawili się około roku 1967. Siedem lat później – pisze Kamil Sipowicz – było ich łącznie z sympatykami około 20 tysięcy. Ruch hipisowski „nie przeniknął do głównego nurtu kultury, tak jak to stało się w Stanach i Wielkiej Brytanii. Jednak chociaż miał raczej marginalny charakter, odegrał rolę zwiastuna potężnych zmian, jakie czekały Polskę.” Przekonamy się, czy hipisi to rzeczywiście niewinni rewolucjoniści, a ich fatalny wizerunek to zasługa komunistycznej propagandy. Czy próba podjęcia innego, niż przewidywał odgórnie narzucony schemat, życia przetrwała próbę czasu? Tym, którzy nie pamiętają czasów słusznie minionych przypomnimy, jak wiele znaczył ten ruch małej, wewnątrzgrupowej solidarności.
Po dyskusji zapraszamy na film „Woodstock The Director’s Cut” (reż. Michael Wadleigh, 1970r., 184 min.). Głośny dokument muzyczny opowiada o kultowym koncercie rockowym, który odbył się w Woodstock w 1969 roku. Warto zaznaczyć, że film pokażemy w wersji reżyserskiej.
Spotkanie poprowadzi Marek Gałązka.
dr Kamil SIPOWICZ – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Autor licznych tekstów z zakresu filozofii i muzyki, publikował m.in. w magazynie „Jazz”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Playboyu”, „Gazecie Wyborczej”. W 1999 redaktor naczelny miesięcznika „Max”. W 1983 zadebiutował jako poeta w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w miesięczniku „Twórczość”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. W 2003 roku opublikował w wydawnictwie Aletheia książkę Heidegger: degeneracja i nieautentyczność. W 2008 roku opublikował monografię Hipisi w PRL. W 2010 r. znakomity płytowy BOX składający się z 6 albumów muzycznych pt. Polskie Dzieci Kwiaty. W 2012 ukazała się książka Encyklopedia polskiej psychodelii (Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu).
KOLEJNE SPOTKANIE Z CYKLU DROGI KONKULTURY
Gościem kolejnego spotkania z cyklu Drogi Kontrkultury – 17 kwietnia – „PUNKt zgniotu/Jarocin”, będzie Leszek Gnoiński, autor książek: „Encyklopedia Polskiego Rocka”, „Kult Kazika”, „Myslovitz, życie to surfing” oraz filmów dokumentalnych: „Historia polskiego rocka”, „Beats of Freedom – Zew wolności” W ramach spotkania, oprócz dyskusji, Gnoiński zaprezentuje dwa odcinki serialu o Jarocinie.
Zwiastun filmu „Beats of Freedom – Zew wolności”: