Dumni z Niepodległej. Narodowe Święto Niepodległości

Koncert w wykonaniu ZPiT Suwalszczyzna pod kierunkiem Kingi Kobieli oraz Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa Kozakiewicza uświetni miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie również biegi patriotów, festyn niepodległościowy, wystawa malarstwa Kossaków i inne atrakcje.

11.11.2018, godz. 16:00, 18:00 
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł KUP TERAZ >> (godz. 16.00) | KUP TERAZ >> (godz. 18.00) lub w kasie SOK

W programie koncertu znalazły się energiczne oberki, liryczne kujawiaki, skoczna polka oraz dostojne mazury, romantyczny walc oraz mazurek w wykonaniu par tanecznych ZPiT Suwalszczyzny. Koncert urozmaicą tematyczne narracje czyli wspomnienia i listy uczestników walk o niepodległość, w tym list Marszałka Józefa Piłsudskiego do żony, suwalczanki Aleksandry Piłsudskiej ze Szczerbińskich. Ponadto piękne i znane pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów oraz Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, którym będzie towarzyszyć Kapela ZPiT Suwalszczyzna oraz Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Usłyszymy między innymi (fragmenty utworów w aranżacjach Krzysztofa Krzesickiego):

  • Oberek Grażyny Bacewicz na skrzypce z fortepianem,
  • Oberek Bohdana Wędrychowskiego, 
  • Suita tańców narodowych na bazie mazurków Fryderyka Chopina,
  • Walc Es-dur Chopina, Opus posthmortem (wydanie pośmiertne),
  • Chanson polonaise (Pieśń polska) g-moll op. 12 nr 2 Henryka Wieniawskiego – jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych  kompozycji na skrzypce i fortepian.

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Jego repertuar obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, tańce narodowe oraz europejskie tańce salonowe. Zespół z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje społeczność, koncertuje w kraju i za granicą. W wyjątkowy sposób snuje opowieść o własnym, lokalnym dziedzictwie historycznym miasta i regionu, których jest cennym ambasadorem. Można ją poznać w trzech widowiskach taneczno-teatralnych “Kochajmy się”, “W podsuwalskiej oberży” i “Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”.

Suwalska Orkiestra Kameralna w ubiegłym roku obchodziła dziesięciolecie działalności artystycznej – powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Obecnie tę funkcję pełni utalentowany dyrygent młodego pokolenia, Krzysztof Jakub Kozakiewicz. W swoim dorobku Orkiestra ma koncerty z uznanymi muzykami z kraju i z zagranicy. Włącza się w projekty artystyczne o charakterze rozrywkowym jak Soulwałki Gospel Workshop czy Suwałki Blues Festival, rozszerzając i wzbogacając swój klasyczny repertuar. Dzięki zróżnicowaniu programu koncertów (od muzyki klasycznej, po jazz, blues i muzykę rozrywkową), dużym powodzeniem wśród melomanów cieszy się cykl Filharmonia Suwałk. 

Do uczestnictwa w uroczystościach miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości – 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zaprasza Prezydent Miasta Suwałk.
Szczegółowy program obchodów na plakatach.


Koncert został zrealizowany w ramach projektu
„DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja”.


Kategoria: Archiwum, Dedal