Dwa dni oglądania. Najlepsze krótkie filmy świata ponownie w SOK

VIII Międzynarodowy Festiwal Grand Off
Środa-Czwartek, 11-12.03.2015, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK
, ul. Jana Pawła II 5

Po raz drugi w SOK zostaną pokazane filmy nagrodzone na festiwalu Grand Off. Przez dwa dni będzie można obejrzeć 12 najlepszych niezależnych filmów świata, które zostały wyróżnione w kilku kategoriach.

Wstęp wolny

Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce oraz jedna z najważniejszych tego typu idei na świecie.

grandoff

Celem Festiwalu jest nagrodzenie wybitnych i wyjątkowych niezależnych produkcji filmowych. Realizację tego celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych produkcji przez członków Kapituły Grand OFF – przedstawicieli środowisk filmowych z 28 krajów świata. W tym roku wybór nominowanych filmów był niezwykle trudny – do konkursu nadesłano ponad 1400 zgłoszeń z 87 krajów.

Stałym punktem każdej edycji festiwalu stały się pokazy nominowanych i nagrodzonych filmów, które odbywają się w tym roku w kinie LUNA, a także uroczysta Gala, podczas której autorom najlepszych niezależnych krótkich filmów świata wręczone zostaną statuetki. Tydzień po warszawskim przeglądzie nagrodzone filmy prezentowane będą w ponad 50 miastach Polski.

Początkowo filmy z Europy nominowane były w 9 kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, najlepsza fabuła, najlepszy dokument oraz najlepsza animacja. W roku 2008 powstała dodatkowa kategoria – najlepszy film pozaeuropejski. Ze względu na ogromne powodzenie, jakim cieszyła się nowa kategoria, a także bardzo ciepłe przyjęcie przez członków kapituły Grand OFF oraz polską widownię, postanowiliśmy otworzyć podwoje honorowych nagród Grand OFF na filmy nadsyłane z całego świata. W ten sposób, Grand OFF – Europejskie Nagrody Filmów Niezależnych stały się Grand OFF – Światowymi Nagrodami Filmów Niezależnych, a następnie Grand OFF – Najlepszymi Niezależnymi Krótkimi Filmami Świata. W ubiegłym roku pojawiła się także 10. kategoria scenografia i kostiumy, której pomysłodawcą jest Allan Starski, członek kapituły od 2013 r.

Od 2009 roku kapituła przyznaje także nagrodę za Całokształt Twórczości dla filmowca, który przez całe swoje życie wiernie realizuje ideę kina niezależnego. Twórczość tego honorowego gościa festiwalu ma stanowić dla innych twórców niezależnych jasną wytyczną kierunku, w którym należy podążać, a także pomagać precyzować przesłanie Grand OFF. W tym roku nagrodę tę otrzymają dwie wybitne postaci polskiego kina: reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta, malarz – Lech Majewski oraz ceniony aktor polski – Janusz Gajos. Gratulujemy!

Festiwal Grand OFF to w końcu wrota do magicznego świata filmu niezależnego, do którego serdecznie zapraszamy koneserów sztuki filmowej, wytrawną widownię oraz filmowców z całego świata!

Więcej o festiwalu na stronie: www.grandoff.eu

PROGRAM GRANDOFF 2015 w SOK
11-12 marca 2015 r.
Sala kameralna, godz. 18:00, wstęp wolny

11 marca

Najlepszy aktor: Redouane Behache
7ÈME CIEL / 7TH HEAVEN [39’]
Francja | Reżyser: Guillaume Foirest

7th-Heaven

Sofiane mieszka w bloku na obrzeżach Paryża. Jest brutalny – wzorem przyjaciół z gangu. Jednak podobają mu się mężczyźni. Dzięki tej sprzeczności ucieleśnia zagubienie dzisiejszej bezrobotnej młodzieży, która straciła moralny kompas i żyje w wycofaniu.

Najlepsza reżyseria: Arek Biedrzycki
CZĘSTOTLIWOŚĆ DRGAŃ / BEAT FREQUENCY [31’]
Polska | Reżyser: Arek Biedrzycki

grandoff_czestotliwoscdrgan

Natalia wraca do kraju po siedmiu latach emigracji. W Polsce zostawiła swoją córeczkę Helę i matkę Zofię. Jest gotowa wcielić się w rolę prawdziwej matki. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest już za późno, by przedrzeć się do świata dziewczynki, świata, z którego przed laty uciekła, świata rządzonego niegdyś twardą ręką ojca.

Najlepsza fabuła: Gabriel Gauchet
THE MASS OF MEN [17’]
Wielka Brytania | Reżyser: Gabriel Gauchet

Mass-of-Men-still-1

Richard, bezrobotny 55-latek, przybywa spóźniony trzy minuty na spotkanie w urzędzie pracy. Pracownica, stosując się do ograniczeń systemu, w którym pracuje, jest zmuszona ukarać go za opieszałość. Aby uniknąć pogrążenia w nędzy, Richard podejmuje rozpaczliwe środki.

Najlepszy scenariusz: Erez Tadmor i Guy Nattiv
ELOEIM YAKAR / DEAR GOD [13’]
Izrael | Reżyserzy: Erez Tadmor i Guy Nattiv

Dear-God-1

Film przedstawia romantyczną Jerozolimę widzianą oczami Aarona, prostego człowieka, który strzeże Ściany Płaczu. Pewnego dnia piękna, tajemnicza kobieta zostawia kartkę między świętymi kamieniami, a Aaron postanawia spełnić jej najgłębsze pragnienie, ucząc się jednocześnie, że miłość to przede wszystkim komunikacja.

Najlepsza animacja: ex aequo Mauro Carraro i Daniel Zagórski
HASTA SANTIAGO / TO SANTIAGO [13’]
Szwajcaria | Reżyser: Mauro Carraro

Hasta-Santiago-1

Podróż Mapo Drogą Świętego Jakuba. Na tej legendarnej trasie będzie przemierzać miasta i spotykać innych piechurów, którzy nie zawsze mają ze sobą plecak…

BAJKA O JASIU I MAŁGOSI / TALE OF HANSEL AND GRETEL [18’]
Polska | Reżyser: Daniel Zagórski

Bajka-o-Jasiu-i-Małgosi-2

Film animowany o ukrytym w środku łódzkiego getta obozie koncentracyjnym „Jugendverwahrlager” (1942-45) dla polskich dzieci.

12 marca

Najlepsza aktorka: Kinga Preis
MAZUREK / THE EASTER CRUMBLE [31’]
Polska | Reżyser: Julia Kolberger

Mazurek2

To nie będą udane święta… Do Urszuli i Marka na wielkanocne śniadanie przyjeżdżają Stefan i Ewelina. Od razu do głosu dochodzą utajone pretensje i żale ze wspólnej przeszłości. Sprawy komplikują się poważnie, gdy pojawia się Ada, córka Urszuli. Przyleciała z Anglii ze swoim nowym narzeczonym, który znacznie odbiega od wyobrażeń matki… Śniadanie zmienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu.

Najlepsze zdjęcia: Benjamin Chartier
GARÇONNE / FLAPPER [29’]
Francja | Reżyser: Nicolas Sarkissian

Garconne-1

Lata 20. gdzieś na francuskiej wsi. Lato. Lisa (17 lat) unika rodzinnej nudy. Odkrywa siebie głęboko na dnie jeziora.

Najlepszy dokument: Raul De la Fuente
MINERITA [27’]
Hiszpania | Reżyser: Raul De la Fuente

Minerita-1

Minerita to historia trzech kobiet – Lucíi (40), Ivone (16) i Abigail (17), które pracują jako straż nocna kopalni, walcząc o przetrwanie w nieludzkim piekle. Ich jedyną bronią jest ich odwaga – i dynamit.

Najlepsze kostiumy i scenografia: ex aequo Pierre-Jean Larroque i Miriam Lien
PORTRAITS DE MAÎTRESSES / PORTRAITS OF MISTRESSES [14’] – Pierre-Jean Larroque
Francja | Reżyser: Rocco Labbé

Portraits-de-maitresses

W tętniącym życiem uroczym i ekstrawaganckim Paryżu końca XIX wieku czterech dżentelmenów pije i pali. Każdy z nich wspomina – w sposób wzruszający, komiczny lub tragiczny – historię kobiety, którą kochał. Poprzez te piękne portrety kochanek każdy przyznaje się do swojej głębokiej porażki.

MY LIGHT IN DARKNESS [14’] – Miriam Lien
Norwegia | Reżyser: Henrik Martin Dahlsbakken

My-Light-in-Darkness

Nagłe spotkanie samotnego włóczęgi i młodej dziewczyny prowadzi do niespodziewanej przyjaźni.

Najlepszy montaż: Steven Ansell
THE MOURNING HOUR [16’]
USA | Reżyser: Susan Cohen

The-Mourning-Hour

Lata 50., Stany Zjednoczone. Na wieść o śmierci męża Virginia Bakely wyrusza w emocjonalną i psychologiczną podróż ku przebudzeniu.

Patroni medialni:

 suwalkiinfo_logo_zawsze takie suwalki24 niebywale radio5dwutygodnik

afisz_GRAND_OFF

xhamster

Kategoria: Archiwum