Dyskusyjny Klub Filmowy: Burrowing

Prawie każdy chciałby mieszkać w takim świecie… To jednak tylko pozory. Tak naprawdę w wygodnym i konsumpcyjnym świecie nic nie jest takie, jakie powinno być. I wtedy pojawia się outsider, symbol pokolenia, które wyrwie się z pułapki.

Dyskusyjny Klub Filmowy “13”
Poniedziałek, 16.12, godz. 18:00
Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Bilety: 10 złotych na www.bilety.soksuwalki.eu i w kasie SOK

“Burrowing”, Szwecja 2009
czas trwania: 76 minut
reżyseria: Henrik Hellstrom, Fredrik Wenzel
scenariusz: Henrik Hellstrom, Fredrik Wenzel
zdjęcia: Fredrik Wenzel
montaż: Fredrik Wenzel
muzyka: Erik Enocksson
występują: Sebastian Eklund, Jorgen Svensson, Hannes Sandahl, Marek Kostrzewski, Bodil Wessberg, Silas Franceen

Współczesne szwedzkie osiedle domków jednorodzinnych, w którym leniwie snuje się akcja tego filmu, jest bliźniaczo podobne do wielu osiedli w całej Europie. Domy są tu duże i przestronne, ogrody utrzymane w idealnym porządku, a relacje międzyludzkie zastraszająco chłodne i zdystansowane. Reżyserzy Burrowing (obaj ze sporym doświadczeniem aktorskim) zdają się mówić, że zanurzając się w wygodzie i konsumpcji już dawno zatraciliśmy oryginalność, wolność, a nawet w pewnym sensie własne człowieczeństwo. Oczami małego chłopca oglądamy więc portret tego idealnego świata, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno. Jego mieszkańcy są smutni i melancholijni, choć przecież żyją w komforcie, o którym inni mogą tylko marzyć. Kłopot w tym, że są już zmęczeni, że wpadli w rodzaj pułapki, jaką jest dla nich powtarzalność codzienności. Chłopiec przygląda się swoim sąsiadom, rodzinie, znajomym miejscom bez emocji, z dystansem. Chodzi swoimi drogami, jest outsiderem wolącym pływać w jeziorze niż celebrować kolejne urodziny. Ale jest też symbolem nowego pokolenia, którego celem będzie wyrwanie się z tej dusznej pułapki.
Burrowing to kino spokojnej kontemplacji w najlepszym znaczeniu tego słowa. Wysmakowane zdjęcia i przepiękna magnetyczna muzyka Erica Enockssona powodują, że zanurzamy się w tym świecie bez zastrzeżeń. Motto filmu – sentencja Henry’ego Davida Thoreau, który w XIX wieku głosił potrzebę odejścia od cywilizacji i powrotu do natury – jest najlepszym kluczem do jego zrozumienia. Jednak i bez filozoficznej refleksji łatwo ulec jego nastrojowi.

Więcej informacji, świetne zdjęcia i recenzje zagranicznych mediów możecie znaleźć TUTAJ!

DKF_poprawka_data-page-001

Kategoria: Archiwum