Dzieci i ryby mają głos czyli “Człowiek i rzeka. Święto Czarnej Hańczy” cz. 1

W piątek, 23 kwietnia miała miejsce akcja zarybiania suwalskiego odcinka Czarnej Hańczy. Dzięki wsparciu Ośrodka Zarybieniowego Polskiego Związku Wędkarskiego z podsuwalskiej Gawrych Rudy do rzeki trafiło ponad 5000 pstrągów!

Przypadający na 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi stał się idealną okazją do wdrożenia działań proekologicznych również w naszym regionie. W Suwalskim Ośrodku Kultury wyszliśmy z założenia, że najlepszym sposobem na uświadomienie zagrożeń i budowanie postaw proekologicznych są działania praktyczne i na własnym podwórku. Akcji towarzyszył happening artystyczny w wykonaniu młodych aktorów “Teatru Mniejszego od Mikrusa” prowadzonego przez Mirosławę Krymską. Były życzenia do złotej rybki, kreatywne kostiumy, kolorowe transparenty i proekologiczne hasła.

W barwnym, ekologicznym pochodzie z Galerii Sztuki Stara Łaźnia nad brzeg Czarnej Hańczy wzięli również udział instruktorzy SOK – twórcy widowiskowych kostiumów ryb wykonanych z materiałów z odzysku: Mieczysław Iwaszko z Pracowni Sztuk Pięknych, Halina Lutyńska z Pracowni Rękodzieła i Rzemiosła, Joanna Łupinowicz z Pracowni Teatralnej Lalki i Aktora, Halina Mackiewicz z Pracowni Plastycznej Centrum, Olga Wielogórska z  Pracowni Ceramiki i Grafiki, animatorzy SOK – Klaudia Kozakiewicz i Dorota Skłodowska, których wsparli Tadeusz Grygieńć, Kamil Jutkiewicz, Karol Kisłowski, Emil Kulbacki, Krzysztof Masłowski, Jakub Mikołajczyk, Mateusz Morawski, Krzysztof Niewulis, Dariusz Sala oraz Zbigniew Stelmaszek.

To pierwsza część tegorocznej edycji projektu “Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy”. Drugą planujemy jeszcze przed wakacjami! Z uwagi na pandemiczne obostrzenia, akcja odbyła się be udziału publiczności. Filmowa relacja z wydarzenia będzie dostępna na profilu FB oraz na kanale YouTube SOK.


Fot. Jakub Mikołajczuk

 

Kategoria: Galerie